Iš 141 Seimo nario tik 28 neužima jokių postų parlamente ar Vyriausybėje
Dauguma Seimo narių nenori būti tik paprastais tautos išrinktaisiais. Jiems reikalingi kokie nors postai parlamento struktūroje, mat pareigas užimančio Seimo nario atlyginimas yra kur kas didesnis, nei jokių postų neturinčio parlamentaro.
„Kauno diena” suskaičiavo, kad iš 141 Seimo nario net 113 turi kokias nors pareigas, už kurias mokama papildoma alga.
Mokamos skirtingos algos
Seimo struktūrą sudaro valdyba, komitetai, pakomitečiai, nuolatinės komisijos ir frakcijos. Pagal politikų darbo apmokėjimą reglamentuojančius įstatymus, Seimo nariams kas mėnesį mokamas maždaug 3,8 tūkstančio litų atlyginimas „į rankas”. Tačiau Seimo valdybos nariams, komitetų, pakomitečių ir komisijų pirmininkams bei jų pavaduotojams, taip pat frakcijų seniūnams bei jų pavaduotojams nustatyti gerokai didesni atlyginimai. Be to, šiems pareigūnams nustatytos ir didesnės, nei jokias pareigas neužimantiems Seimo nariams, kompensacijos už tarnybinio telefono naudojimą.
Pavyzdžiui, iki 30 narių turinčios frakcijos seniūnas „į rankas” gauna apie 4,5 tūkst. litų. Nuolatinės komisijos pirmininkui nustatytas 4,2 tūkst. litų atlyginimas, komitetų pirmininkams – 4,9 tūkst. litų, jų pavaduotojams – 4,3 tūkst. litų.
Seimo Pirmininkas kiekvieną mėnesį „į rankas” gauna 6,8 tūkst. litų, jo pirmasis pavaduotojas – 5,6 tūkst. litų, pavaduotojai – po 5,2 tūkst. litų.
Nedubliuoja pareigų
Seimo valdyboje iš viso yra 7 parlamentarai. Seime veikia 15 komitetų ir 15 nuolatinių komisijų. Taip pat yra 9 frakcijos bei frakcijos statusą turinti nefrakcionuotus Seimo narius vienijanti Mišri grupė.
Kiekviename komitete ir komisijoje yra po 2-3 vadovaujančius pareigūnus – pirmininkas ir jo vienas arba keli pavaduotojai. Be to, kai kuriuose komitetuose veikia pakomitečiai, kurie savo ruožtu turi savo pirmininkus, gaunančius tokius pat atlyginimus kaip ir nuolatinių komisijų vadovai.
Frakcijos turi savo seniūnus ir jų pavaduotojus. Kiekviena frakcija gali savarankiškai nusistatyti seniūno pavaduotojų skaičių. Taip 26 narius vienijančios Socialdemokratų frakcijos seniūnė turi vieną pavaduotoją, o triskart mažesnėse Naujosios sąjungos bei „Tvarkos ir teisingumo „frakcijose seniūno pavaduotojų yra po du.
Paprastai Seimo narys užima tik vieną vadovaujamąjį postą. Pavyzdžiui, jeigu parlamentaras yra komiteto vadovas ar jo pavaduotojas, jis neužima nei jokios komisijos pirmininko ar jo pavaduotojo, nei frakcijos seniūno ar jo pavaduotojo pareigų. Seimo Statutas taip pat nurodo, kad „nuolat veikiančios komisijos pirmininku ir jo pavaduotoju negali būti Seimo valdybos ar Vyriausybės narys bei kitos komisijos ar komiteto pirmininkas ar jo pavaduotojas”.
Išimtis – Europos reikalų komitetas. Jo pirmininko pareigos pagal Statutą priklauso vienam Seimo vicepirmininkų, o vienas šio komiteto pirmininko pavaduotojų būtinai yra Užsienio reikalų komiteto vadovas.
Taip 102 Seimo nariai turi kokias nors pareigas parlamente. Dar 11 parlamentarų yra Vyriausybės nariai. Tad tik 28 Seimo nariai neužima jokių pareigų ir gauna „grynąjį” parlamentarui skirtą atlyginimą.
Mokamos kelios kompensacijos
Įstatymas taip pat numato įvairias kitokias išmokas tautos išrinktiesiems. Seimo Pirmininkas reprezentacinėms išlaidoms kas mėnesį gauna apie 9 tūkst. litų, jo pavaduotojai – po 1,5 tūkst. litų.
Visi be išimties Seimo nariai kiekvieną mėnesį gauna kompensacijas už kanceliarijos, pašto, telefono, transporto ir kitas su parlamentine veikla susijusias išlaidas – iš viso po maždaug 4,5 tūkst. litų.
Visiems parlamento nariams skiriamos ir 600 litų mėnesinės išmokos savo biurams įsirengti. Kaip rodo praktika, neretas Seimo narys šių pinigų nenaudoja savo biurui išlaikyti.
Be to, Seimo vadovams, Europos ir Užsienio reikalų komitetų pirmininkams ir jų pavaduotojams, frakcijų seniūnams ir jų pavaduotojams už naudojimąsi tarnybiniais telefonais kas mėnesį skiriama po 600 litų. Kitų komitetų, pakomitečių ir komisijų pirmininkai bei jų pavaduotojai tam gauna 300 litų. Likusiems „nepareiginiams” 28 Seimo nariams už naudojimąsi tarnybiniu telefonu kompensuojama 150 litų.
Ministras Pirmininkas ir ministrai, turintys parlamentaro mandatą, gauna atlyginimus Vyriausybėje, bet jiems priklauso ir Seimo kasoje išmokamos kompensacijos. Parlamentarų atlyginimai Vyriausybės nariams, turintiems Seimo nario mandatą, nemokami.
Išsiverčia be posto
Viena nedaugelio Seimo narių, neturinti jokių pareigų, yra socialliberalė Nijolė Steiblienė. Ji „Kauno dienai” tvirtina „apsieinanti ir be postų”. Anot parlamentarės, gaunamo atlyginimo ir įvairių kompensacijų visiškai pakanka jos darbui ir pragyvenimui.
N.Steiblienė nenorėjo komentuoti to, kad Seime yra pristeigta gausybė pareigų. Tačiau ji stebėjosi, kodėl kai kuriems postus užimantiems parlamentarams mokami didesni atlyginimai ar didesnės kompensacijos. „Nelabai suprantu, kodėl pakomitečio pirmininkui ar frakcijos seniūno pavaduotojui nustatytas didesnis pokalbių tarnybiniu telefonu limitas”, – kalbėjo N.Steiblienė.
Ji atkreipė dėmesį, kad pagal Konstituciją visi Seimo nariai yra lygūs, tuo tarpu darbo apmokėjimo ir kompensacijų sistema toli gražu to neįtvirtina.
N.Steiblienė taip pat būtų už tai, kad Seimo narys gautų tik atlyginimą ir jokių kompensacijų: „Turėtume nustatyti atitinkamą atlyginimą ir baigti žaisti tuos žaidimus su faktiškai atlyginimus padidinančiomis kompensacijomis, kurios yra nepadoriai didesnės už pačias algas”.