Vakcinai nuo gripo – milijonai iš biudžeto

2006-2007-ųjų peršalimo ligų sezonui farmacijos kompanijos į Lietuvą įveš gerokai daugiau vakcinos nuo gripo. Sveikatos politikai ne tik tam pritaria, bet ir vakcinos užpirkimui kitų metų rudenį planuoja išleisti milijonus litų, kurie bus paimti iš valstybės biudžeto.

Užkrečiamųjų ligų profilaktikos ir kontrolės centro duomenimis, 2003-2004 metais nuo gripo pasiskiepijo apie 5 proc. šalies gyventojų, t.y. maždaug 150 tūkstančių žmonių.

„Kadangi praėjusį sezoną nuo gripo buvo paskiepyta 203 tūkst. gyventojų, natūralu, kad 2006-2007 metų sezonui farmacininkai šios vakcinos planuoja įvežti daugiau”, – situaciją „Vakarų ekspresui” komentavo sveikatos apsaugos ministro patarėjas farmacijos klausimams Evaldas Navickas.

Patarėjas, paklaustas, ar farmacininkai neprašė Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) į kompensuojamųjų preparatų sąrašą įtraukti vakciną nuo gripo ir taip pasipelnyti, atsakė lakoniškai: „SAM politika – į valstybės dengiamų vaistų sąrašą įrašyti kuo daugiau medikamentų, reikalingų lėtinėms ligoms gydyti.”

„Vakarų ekspreso” turimais neoficialiais duomenimis, prieš kelerius metus, SAM vadovaujant dabartiniam krašto apsaugos ministrui Juozui Olekui, farmacininkai per visuomeninę organizaciją „Kiekvieno sveikata” siekė, kad į valstybės dotuojamų preparatų sąrašą būtų įtraukta viena olandiška vakcina nuo gripo.

Visuotinė vakcinacija

E. Navickas neslėpė, kad vakcinai nuo gripo užpirkti vis tik bus panaudoti mokesčių mokėtojų pinigai.

„2007-2008-ųjų sezoną už valstybės lėšas esame numatę visuotinę vakcinaciją – nemokamai nuo gripo būtų skiepijami rizikos grupei priklausantys asmenys: vaikai ir sergantieji lėtinėmis ligomis”, – pasidžiaugė jis.

E. Navickas nenurodė sumos, kuri reikalinga tokiai vakcinacijai atlikti, tačiau prasitarė, jog tam prireiktų milijonų.

Nutyli apie reakcijas

Lietuvoje registruotos belgiška, prancūziška ir olandiška vakcinos nuo gripo. Nors skiriasi preparatų kaina bei jų anotacijos, skiepų šalininkai teigia, kad visos vakcinos yra geros kokybės.

„Vakcinos gamintojams keliami didžiuliai reikalavimai, tad išvardintose šalyse gaminti preparatai atitinka Europos Sąjungos reikalavimus”, – mūsų dienraštį patikino Užkrečiamųjų ligų profilaktikos ir kontrolės centro direktoriaus pavaduotoja Nerija Kuprevičienė.

Olandiškoji vakcina, kurią ir norėta padaryti valstybės dengiamu preparatu, į mūsų šalies rinką prasiveržė vėliausiai. N. Kuprevičienės teigimu, ji nuo belgiškos ir prancūziškos skiriasi tik tuo, jog yra pagaminta kitokiu principu.

Tačiau gydytojus homeopatus labiausiai gąsdina tai, kad farmacininkai, žinantys, jog net esant itin kokybiškai vakcinai, galimas pašalinis poveikis, t.y. vietinės ir bendros pašalinės reakcijos, ir nėščiosioms, ir kūdikiams siūlo visą vakcinos dozę.

Alternatyvioji medicina

Tradicinės medicinos šalininkai nelinkę diskutuoti apie vakcinos nuo gripo pašalinį poveikį. Tačiau alternatyviąją mediciną propaguojantys gydytojai nesiliauja skambinę pavojaus varpais.

„Moksliškai įrodyta, kad vakcina nuo gripo, kaip ir visos kitos vakcinos, ne tik silpnina imunitetą, bet ir išderina jį”, – „Vakarų ekspresui” sakė gydytojas homeopatas Vidmantas Misis.

Jis akcentavo, kad ypač sveikatai pavojinga yra vakcina nuo gripo, mat gripo virusai esą linkę mutuoti, vyraujantis virusas nustatomas tuomet, kai jau būna atlikta vakcinacija. „Žmonės paskiepijami nuo A tipo gripo viruso, o vyrauja B tipo”, – sakė homeopatas.

Tradicinę su alternatyviąja medicina derinantis gydytojas V. Misis pažymi, kad suleidus vakciną, į žmogaus organizmą patenka svetimas baltymas, tiksliau virusas.

„Organizmas dėl to patiria šoką ir kovai su antikūniu paleidžia antigenus, – aiškino gydytojas. – Jeigu baltymas prisikabina prie kasos, sutrinka insulino gamyba. Tai nutikus susergama diabetu.”

Anot pašnekovo, cukraligė – tik viena iš ligų, kurią gali išprovokuoti skiepai. Jo teigimu, į organizmą patekęs svetimas baltymas gali sukelti ir alergines reakcijas.

„O medikai, kurie nuo gripo skiepija nėščias moteris, kenkia ne tik jų, bet ir būsimų kūdikių sveikatai”, – įsitikinęs V. Misis, sakantis, kad skiepas nuo gripo gali išprovokuoti persileidimą arba priešlaikinį gimdymą.

„Koks tikslas yra skiepytis, jeigu, Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, apie 60 proc. pasiskiepijusiųjų suserga gripu? – nesuvokia gydytojas. – Teigiama, kad vakcina gelbsti nuo galimų gripo komplikacijų, tačiau moksliškai tai nėra įrodyta.”

N. Kuprevičienė tikina, kad homeopatų nuogąstavimai nepagrįsti. „Prieš paleidžiant preparatą į rinką, atliekami daugkartiniai klinikiniai tyrimai, – akcentavo ji. – Medikai, teigiantis, jog nėščiųjų negalima skiepyti olandiškąja vakcina nuo gripo, yra tiesiog nusistatę prieš skiepus.”

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Medicina su žyma , , , , , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.