Ispanijos rytinė provincija – Katalonija – turistams siūlo vis daugiau teminių maršrutų. Kaip ir dera tikram vyndarių kraštui, čia organizuojamos ekskursijos pas vyndarius.
Katalonija Ispanijoje pagamina daugiausiai šalyje kokybiško vyno – per metus net 180 mln. vyno butelių. Šioje pramonės šakoje dirba 22 000 žmonių, iš viso priskaičiuojama apie 400 vyno rūsių-gamyklėlių.
Tai vienas iš svarbiausių vyndarystės regionų Europoje. Šioje provincijoje yra 11 užregistruotų vynuogininkystės regionų, tai Priorat, Mantsant, Tarragona, Conca de Barbera, Penedes, Catalunya ir kt. Regionų pavadinimai atsispindi ir vyno etiketėse. Daugelis vyno gamybos centrų ir mažų gamyklėlių įsileidžia lankytojus ir mielai pasakoja apie savo darbą.
Tinkamas klimatas
Sakoma, kad Katalonijos vynas yra pats skaniausias, nes krašto klimatas labiausiai atitinka vynuogėms sirpti reikalingas sąlygas. Ypač vertinamos kalnų šlaituose augančios vynuogės. Jos turi kovoti už būvį, sutelkti visas savo gyvybines pastangas, kad įsitvirtingų akmeningoje žemėje, tad iš jų gaminamas vynas būna tirštas, o skonis su daugybe atspalvių. Iš tokių plotų vynuogės surenkamos rankomis. Jei vynmedžiai seni, ant jų derliaus nedaug uždera, bet skoniu vaisiai pranoksta modernių vynuogynų vynuoges, kur pirmenybė teikiama greitai ir daug derliaus teikiamiems jauniems vynmedžiams.
Medis ar metalas?
Besilankant Priorat regione esančiame Scala Dei miestelyje, kur 40 gyventojų užsiima tik alyvuogių aliejaus ir vyno gamyba, nedidelės gamyklėlės vynininkas pasakojo, kad būsimo vyno skonis, o paskui ir kaina labai priklauso jau nuo to, kur pačioje pradžioje supilamos vynuogės. Jei jos fermentuojamos medinėje statinėje, paskui vynas irgi laikomas medinėse statinėse, vynas įgaus ąžuolo skonį. Suprantama, jis gerokai skirsis nuo to, kuris nuo pat pradžių bus gaminamas milžiniškose metalinėse cisternose. Jos talpesnės, pigesnės, ir vynas čia pagamintas bus pigesnis, tačiau, pasak vyndario, iš tokio nesitikėkite ir nereikalaukite subtilaus skonio. Tačiau Katalonijoje, kaip ir visoje Ispanijoje, yra poreikis visokio vyno, nes jis geriamas ne tik švenčių dienomis (kada galima rinktis brangesnį, solidesnio skonio vyną), bet ir kasdien prie pietų stalo. Beje, nenustebkite, jei restoranuose negausite žalios arbatos. Geriausiu atveju jums pasiūlys ramunėlių ar mėtų, nes čia arbata nepopuliari. O ir kaip bus populiari, kaip šalis turi tiek daug gero įvairių rūšių vyno?
Ąžuolinėse statinėse brandinto vyno skonį ir kainą kelia pačių statinių kaina. „Mes ąžuolines statines perkam iš prancūzų. Vienos kaina – apie 400 eurų. O tokia statinė tarnauti gali tik trejus metus – per tiek laiko mediena vynui jau atiduoda visą skonį ir ji lieka „tuščia”. Norint gaminti gerą vyną, reikia pirkti naujas statines”, – aiškino Scala Dei gamyklėlės vyndarys. Šie gamintojai vynui nekuria pavadinimų pagal vynuogių rūšį, o tik pagal išlaikymo laiką. Pavyzdžiui, „Grand reserva” – tai vynas, du metus laikytas statinėj ir trejus butely. Pasak vyndario, ne visad pagal išlaikymo metus galima spręsti apie vyno kokybę, nes ne visų kraštų vynuogėms reikia vienodo laiko. Pavyzdžiui, prancūziškas vynas turi būti išlaikytas ilgiau, nei Katalonijos, nes Katalonijoje vynuogės būna geriau prisirpę, ir jas statinėse, o paskui buteliuose reikia laikyti truputį trumpiau nei prancūziškus vynus.
Smalsiausiems turistams siūloma apsigyventi kaimo turizmo sodybose, kur jie gali keletą dienų iš arti stebėti ir patys dalyvauti vyno gaminimo procese, padėti rinkti vynuoges. Pastaruoju metu ypač populiarėja tokios kelionės. Net ir patys katalonai iš didmiesčių mėgsta ilsėtis tokiose sodybose ir mėgautis savo krašto tradicijomis.