Teisingumo ministras Petras Baguška artimiausiu metu pateiks Vyriausybei pasiūlymus, kurie leis žymiai daugiau žmonių suteikti valstybės apmokamą teisinę pagalbą.
Valstybės garantuojamos teisinės pagalbos įstatymo pakeitimai ir papildymai bus teikiami Vyriausybei, o šiai pritarus – Seimui. Ministras P.Baguška tikisi, kad ministerijos parengtos naujovės turėtų įsigalioti jau kitąmet.
Iškeldinamiems iš būsto – advokato paslaugos nemokamai
Šiuo metu veikianti valstybės garantuojamos teisinė pagalbos sistema suskirstyta į du lygius. Pirminę pagalbą, t.y. teisines konsultacijas, kai kurių dokumentų rengimą, teisinį informavimą, turi teikti kiekviena savivaldybė. Už šias paslaugas sumoka valstybė ir jomis gali naudotis visi gyventojai nemokamai. Antrinę pagalbą, t.y. advokato paslaugas teisme arba kitose įstaigose, organizuoja penkios regioninės valstybės garantuojamos teisinės pagalbos tarnybos. Tačiau advokatų paslaugomis naudotis bylose gali ribotas ratas žmonių. Nemokamai tai gali daryti nusikaltimų aukos žalos atlyginimo bylose, įtariamieji ir kaltinamieji baudžiamosiose bylose, socialiai remtini asmenys arba kurių pajamos ne didesnės nei numatyta įstatyme.
Todėl ministerijos iniciatyva siūloma numatyti, kad neatsižvelgiant į gaunamas pajamas ir turimą turtą advokatų paslaugomis nemokamai galės naudotis ir skolininkai vykdymo procese, kai išieškoma iš paskutinio gyvenamojo būsto, kuriame jie gyvena. Tokia galimybe bus galima pasinaudoti ir sprendžiant nepilnamečių vaikų iškeldinimo klausimus. Valstybės apmokamas advokatas turės būti suteikiamas ir asmenims, kuriuos prašoma pripažinti neveiksniais, bylose dėl fizinio asmens pripažinimo neveiksniu.
Piktnaudžiaujantiems teisine pagalba – apribojimai
Analizuojant Valstybės garantuojamos teisinė pagalbos tarnybų praktiką, buvo nustatyta, kad kai kuriais atvejais teisę nemokamai naudotis valstybės apmokamais advokatais naudojosi žmonės, piktnaudžiaujantys šia teise. Todėl numatyta, kad antrinė teisinė pagalba neteikiama, jeigu pareiškėjas piktnaudžiauja valstybės garantuojama teisine pagalba, savo materialiomis ar procesinėmis teisėmis. Kaip ir iki šiol, pagalbos negaus ir tie asmenys, kurių reikalavimai akivaizdžiai nepagrįsti. valstybės apmokamo advokato negaus ir tie, kas kreipiasi dėl neturtinės žalos, susijusios su garbės ir orumo gynimu, tačiau jie nepatyrė žymios turtinės žalos.
Advokatas savo darbą privalės atlikti iki galo
Naujajame projekte numatyta, kad antrinę teisinę pagalbą visose bylos ikiteisminėse (neteisminėse) ir teisminėse stadijose teikia vienas (tas pats) advokatas. Antrinę teisinę pagalbą teikiantis advokatas gali būti pakeistas pareiškėjo arba paties advokato motyvuotu rašytiniu prašymu, jeigu nustatomas interesų konfliktas arba kitos aplinkybės, dėl kurių antrinę teisinę pagalbą teikiantis advokatas negali teikti teisinės pagalbos konkrečioje byloje..
Teisinės pagalbos teikimą organizuojančios tarnybos yra atkreipę dėmesį, kad kai kuriose savivaldybės trūksta advokatų, kurie galėtų teikti valstybės pamokamą teisinę pagalbą. Tačiau jie turi padėjėjų, kurie šį darbą gali atlikti. Todėl įstatymo projekte numatoma galimybė, kad Prireikus teisinę pagalbą galės teikti ir advokatų padėjėjai.
Informacijos apie teisinę pagalbą bus daugiau
Be to, neretai gyventojams savivaldybės teritorijoje trūksta informacijos apie pačios pagalbos teikimą. Nors šį darbą turėtų atlikti savivaldybės, tačiau Teisingumo ministerija yra išleidusi specialias atmintines ir lankstinukus apie teisinės pagalbos teikimo galimybes ir tvarką. Tačiau kad ši funkcija būtų nuolat vykdoma ir koordinuojama, tarnybos koordinuos pirminės teisinės pagalbos teikimą apygardos teismo teritorijoje. Taip pat Teisingumo ministerija ir Valstybės garantuojamos teisinės pagalbos tarnybos nuolat informuos gyventojus apie galimybes gauti valstybės garantuojamą teisinę pagalbą ir jos teikimo sąlygas.