Priklausomybių gydytojams – valstybės pasityčiojimas

Kadrų krizę išgyvenančio Klaipėdos priklausomybės ligų centro (PLC) gydytojai nuo spalio 1 dienos gaus mažesnį atlyginimą nei šiame centre dirbantys psichologai.

Socialinės apsaugos ir darbo ministerijai pasirūpinus padidinti atlyginimų koeficientus psichologams bei socialiniams darbuotojams, čia dirbantys gydytojai ir slaugytojai liko it musę kandę.

Klaipėdos PLC dirbančių psichiatrų vidutinis darbo užmokesčio koeficientas liko kaip buvęs – 10,075, o psichologų pakilo iki 11,65. Taigi psichologai, dirbantys Lietuvos priklausomybės ligų centruose, gaus 10 proc. didesnį atlyginimą nei gydytojai psichiatrai.

„Kuriozas didelis, bet nepasitenkinimas – dar didesnis, – „Vakarų ekspresui” sakė Klaipėdos PLC vyriausiasis gydytojas Linas Slušnys. – Galėtume pakęsti, jei atlyginimai būtų vienodi, bet kad mažesni – tai vertiname kaip pasityčiojimą”.

Ypač PLC medikus skaudina tai, jog apie kadrų krizę, kurią sukėlė maži atlyginimai, jie kalba jau senokai. Ne sykį apie tai yra rašęs ir „Vakarų ekspresas”.

Toks Sveikatos apsaugos ministerijos aplaidumas, – sako gydytojas, – gali turėti labai rimtas pasekmes – dėl darbuotojų trūkumo tokiuose centruose gali nebelikti kam gydyti pacientų. Gydytojai išeina dirbti į viešąsias įstaigas, kur atlyginimai bene dukart didesni nei iš biudžeto išlaikomuose PLC.

„Juokinga, kad savo valstybėje esi visiškas bejėgis, – ironizavo L. Slušnys. – Jautiesi kaip tarybiniais laikais, kai gavęs kaulą turi džiaugtis, jog viskas gerai”.

Šiuo metu Klaipėdos PLC dirba keturi psichologai, o penki gydytojai turi keturis etatus.

„Kad aptarnautum vis didėjantį pacientų srautą, reikia mažiausiai 6,5 etato, o kad nesiverstum per galvą – 7. Jei dirbtų 10 gydytojų, kaip numatyta pagal struktūrą, – galėtume paslaugas teikti visą parą”, – sakė vyriausiasis gydytojas.

Tačiau šios viltys esančios pasmerktos žlugti, nes dirbti į centrą dėl mažo atlyginimo medikai neateina.

„Biudžetinės įstaigos užmirštos valdžios, esam nereikalingi,” – nuoskaudų neslėpė ir Šiaulių apskrities PLC vyriausiasis gydytojas Elmantas Pranas Zevertas.

Šiuo metu jo vadovaujamam centrui trūksta dviejų psichiatrų. Gydytojas stebisi, kad valstybė, imdama didelį akcizo mokestį už parduodamus rūkalus ir alkoholį, neskiria dalies pinigų susargdintiesiems nuo šių produktų gydyti.

Žada didinti

„Ministerija sieks vykdyti 14-osios Vyriausybės įsipareigojimus toliau didinti atlyginimus sveikatos priežiūros specialistams ir suvienodinti biudžetinėse bei viešosiose įstaigose dirbančių sveikatos priežiūros specialistų darbo užmokestį”, – tikina sveikatos apsaugos ministras Rimvydas Turčinskas.

Ministras pripažįsta, jog darbo užmokesčio didinimo klausimas aktualus jau nebe pirmus metus. 2005 metų liepą sveikatos priežiūros specialistams, dirbantiems biudžetinėse įstaigose, vidutinis darbo užmokestis padidintas apie 20 procentų.

Šiemet tokiems specialistams padidinti atlyginimų, – teigia ministras, – nepavyko dėl ribotų valstybės finansinių galimybių. Nuo spalio 1-osios apie 20 proc. padidintas darbo užmokestis tik kitiems sveikatos priežiūros įstaigų darbuotojams.

Anot jo, biudžetinių įstaigų sveikatos priežiūros specialistams didinti atlyginimus planuojama tik nuo 2007-ųjų pradžios. Kitų metų valstybės biudžeto projekte numatytos lėšos sveikatos priežiūros specialistų darbo užmokesčiui padidinti iki 20 proc.

Tiesa, R. Turčinskas „Vakarų ekspresui” teigė, kad Vyriausybės strateginio planavimo komitete dar šį mėnesį numatoma svarstyti galimybę padidinti bazinę mėnesinę algą. Tai leistų dar padidinti biudžetinių įstaigų sveikatos priežiūros specialistų atlyginimus.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Medicina su žyma , , , , , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.