Šią savaitę į Klaipėdą turėtų atplaukti tarptautinės aplinkosauginės organizacijos „Greenpeace” laivas „The Arctic Sunrise”, kuriame gyventojai bus informuojami apie pavojingų cheminių medžiagų žalą.
Šios taikios akcijos metu užsieniečiai ketina pasibelsti į Klaipėdoje išrinktų Seimo narių, turinčių būstus uostamiestyje, namų duris bei specialioje laboratorijoje ištirti jų gyvenamąją aplinką.
Preliminarų sutikimą leisti ištirti savo namus davė ne visi „Vakarų ekspreso” kalbinti parlamentarai.
Informuos žmones
Anot mūsų dienraščio šaltinių, „Greenpeace” atstovai Klaipėdą turėtų pasiekti spalio 11-ąją.
Akcijos metu visuomenę ketinama informuoti apie tarptautinę „REACH” konvenciją. Joje, be kitų punktų, yra išdėstyta ir rekomendacija gamykloms, naudojančioms chemines medžiagas.
Pagal dokumentą, gamyklos pavojingas chemines medžiagas turi pakeisti mažiau žalingomis žmogaus organizmui, jei yra tokia alternatyva. Šis konvencijos punktas tėra rekomendacinio pobūdžio.
Nerimą „Greenpeace” kelia todėl, kad šiais laikais visoje Europoje yra stebimas vis didėjantis neigiamas cheminių medžiagų poveikis žmonių organizmams.
Dėl mikroelementų daugėja susirgimų vėžiu, apsigimimų, nėščios moterys dažniau patiria persileidimus. Tyrimais nustatyta, kad žalingi mikroelementai net ardo žmonių hormonus.
Aplinkosaugininkai nori pasiekti, kad rekomendacija žalingas chemines medžiagas pakeisti alternatyviomis būtų įtvirtinta kaip reikalavimas.
Tirs dulkes
„REACH” konvenciją yra ratifikavusios beveik visos Europos Sąjungos valstybės, tačiau šio dokumento baidosi JAV ir Kinija.
„Mano žiniomis, tą konvenciją ratifikavo ir Seimas. Aš nepritarčiau reikalavimui privaloma tvarka keisti chemines medžiagas, nes reikia atsižvelgti į konkurencingumą bei galimybes. Pavyzdžiui, apdirbant juodąjį metalą rūgštimi, naudojamos žalingos cheminės medžiagos. Jei būtų alternatyva, pavyzdžiui, naudoti auksą, kuris nesioksiduoja, kokia gamykla leistų sau tai daryti? Viskas turi būti proto ribose”, – „Vakarų ekspresui” sakė Seimo Aplinkos apsaugos komiteto pirmininkas Antanas Bosas.
Politikas teigė sutinkantis, kad jo bute Naujojoje uosto gatvėje apsilankytų „Greenpeace” ir ištirtų, kokių medžiagų esama dulkėse.
Aukštojoje gatvėje butą turintis Seimo narys Vytautas Čepas mūsų dienraščiui sakė aplinkosaugininkų neįsileisiantis dėl buitinių priežasčių.
„Tas butas labai netvarkingas, mes ten negyvename. Reikia keisti langus, ten šalta, viskas morališkai pasenę. Jei aplinkosaugininkai norėtų į mano sodybą atvykti – prašau”, – sakė V. Čepas.
Europarlamentaras Eugenijus Gentvilas atkirto, kad svetimų žmonių savo name nenorėtų matyti, o parlamentaras Vaclavas Stankevičius sakė nenorintis dalyvauti viešųjų ryšių akcijoje.