Spalio 11-ąją Vilniuje įvyksianti konferencija „Algų diena” ketina laužyti lietuviškus stereotipus apie darbuotojų motyvaciją. Prieštaringi Lietuvos ir tarptautinio lygio ekspertų pranešimai turėtų įžiebti atvirą diskusijų ugnį, sprendžiant viso pasaulio kompanijų vadovus kankinantį klausimą: „ar darbuotojus apskritai įmanoma motyvuoti ir kaip tai padaryti?” Renginio metu taip pat bus pristatytas tyrimas, atskleidžiantis, kokios priemonės labiausiai motyvuoja Baltijos šalių vadovus.
„Lietuvoje vis garsiau skundžiamasi dėl darbuotojų trūkumo, siūlomi dramatiški sprendimai ilginti darbo savaitę, tačiau mažai tesistengiama, kad žmonės tiesiog pamėgtų savo darbą”, – sako viena iš konferencijos rengėjų Daiva Vilkelytė. „Konferencijos metu žinomi pranešėjai dalinsis savo patirtimi, kokiomis priemonėmis motyvuojami darbuotojai moderniosiose organizacijose”, – teigia D. Vilkelytė.
Tarp „Baltijos vadovų konferencijų” organizuojamo renginio pranešėjų – pirmaujančio pasaulio investicijų banko „Deutschebank” Europos Mokymo ir ugdymo skyriaus vadovas Raineris Jensenas. Jo idėjos apie įvairius skatinimo variklius ir stabdžius, kultūros bei visuomenės įtaką darbuotojų motyvacijai gali būti negirdėtos daugeliui Lietuvos personalo valdymo specialistų.
„Ligi šiol dar niekas neįrodė, jog Abrahamo Maslowo piramidė iš tiesų veikia, nors būtent ja yra paremti visi darbuotojų motyvavimo modeliai”, – tvirtina R. Jensenas. Remdamasis savo patirtimi, jis ketina atskleisti paprastą, bet realiai veikiantį būdą, kaip motyvuoti organizacijos darbuotojus. „Esu įsitikinęs, jog labai efektyvus ir nedaug tekainuojantis kelias paskatinti darbuotoją – padėti jam suprasti savo darbo svarbą ir paversti jį veikiančios strategijos dalele. Šis principas turi įsigyventi mūsų sąmonėje, juk ir kiekvieno akmenskaldžio darbo esmė yra ne skaldyti akmenis, o statyti katedrą”, – sako R. Jensenas.
„Algų dienos” metu tarptautinės personalo konsultacijų bendrovės „Mercer” Europos padalinio vadovas Paul O‘Malley pristatys 360 Europos kompanijų tyrimo rezultatus, kuriais remiasi vadinamoji „Pilno atlygio” strategija. Daugiau kaip 15 metų personalo valdymo srityje dirbantis P. O‘Malley konsultavo didžiąsias JAV ir Europos kompanijas ir pateiks savo sėkmės receptą. „Kokių motyvavimo būdų šiandien atsisako Europa ir kodėl sekasi Airijai?” – ši problema taip pat bus gvildenama jo pranešime.
Netradicinius motyvacijos būdus pasitelkiant jausmus ir emocijas konferencijoje aptars Aistė Mažeikienė iš bendrovės „Personalo valdymo grupė”. „Fontes Latvija” pristatys Baltijos šalyse atlikto algų tyrimo rezultatus. Taip pat bus diskutuojama, kodėl ir kaip darbuotojų skatinimo sistemos virsta „antiskatinimu”.
„Algų diena” – tai jau antrasis metinis „Baltijos vadovų konferencijų” renginys personalo tema. BVK konferencijose dalyvavo pasaulinio lygio verslo, rinkodaros, personalo atrankos ir ugdymo, skirtingų prekės ženklų teorijų specialistai. BVK akcininkė ir strateginė partnerė yra per dešimtį metų rinkoje veikianti Estijos kompanija „Baltic Management Conferences”, viena didžiausių konferencijų vadovams bei ekspertams rengėjų Baltijos šalyse.