Klaipėdos ligoninės medikai plečia savo galimybių ribas.
Naudodami moderniausią neu-rochirurginę įrangą jie rengiasi pradėti iki šiol ne tik mūsų šalyje, bet ir aplinkinėse šalyse nebandytas smegenų operacijas.
Naujoji įranga vieno mygtuko paspaudimu tiksliai nužymės smegenų auglio ribas, iš kitų audinių jį išskirdama ryškiai mėlynai šviečiančia spalva. Dėl to naviką chirurgai galės pašalinti milimetrų tikslumu. Naudodami navigacinę sistemą chirurgai galės atsidurti tiksliai toje vietoje, kurioje yra auglys ar aneurizma.
Fluorascuojančios ir neuronavigacinės operacijos – absoliuti naujiena mūsų šalies medicinos praktikoje.
Kainavo milijoną
„Klaipėdos ligoninėje – sparčiausiai besivystantis ir geriausiai „apginkluotas” neurochirurgijos centras Lietuvoje”, – taip Baltijos šalių neurochirurgų suvažiavime kolegų buvo įvertinta uostamiesčio gydymo įstaiga.
Klaipėdos ligoninės vyriausiasis gydytojas habil.dr. Vinsas Janušonis didžiuodamasis pristatė naujausią šios įstaigos medikų „ginklą” – apie milijoną litų kainavusį pirmąjį šalyje „Zeiss” firmos neurochirurginį mikroskopą „Pentero”.
Nors pacientui mažai ką sako šie pavadinimai, medikai tikino, jog „Pentero” – kiekvieno neurochirurgo svajonė. Tai mikroskopas, kuriame praeitis susitinka su ateitimi. Medikai prognozuoja, jog mažiausiai 10 metų tobulesnio už šį neurochirurginį mikroskopą sukurta nebus.
Tokio įrenginio kol kas neturi ne tik mūsų šalies, bet ir Latvijos, Estijos, Lenkijos klinikos.
Auglys nusidažys
Klaipėdos ligoninės Neurochirurgijos skyriaus vedėjas Vytautas Grykšas sakė, jog neurochirurginį mikroskopą reikia įsivaizduoti kaip galingą kompiuterį. Moderniausias pasaulyje mikroskopas ne tik didina vaizdą.
Šis aparatas klaipėdiečiams leis pirmiesiems Lietuvoje ir Baltijos šalyse pradėti floruoscuojančias operacijas. Pacientui prieš operaciją suleidus tam tikrą preparatą, chirurgai galės matyti navikų ribas. Navikas prisikaupęs specialios kontrastinės medžiagos pakeis spalvą ir nusidažys skaisčiai mėlyna spalva, tuo išsiskirdamas iš normalios smegenų struktūros.
Fluoroscuojančios operacijos metu chirurgams lengviau radikaliai pašalinti naviką neliečiant sveikųjų audinių. Pasak chirurgų, operuojant smegenis, tai itin svarbu.
Apsieis be pjūvio
Aparatas turi dar vieną iki šiol nei mūsų, nei kaimyninėse šalyse nenaudotą galimybę – prisijungti neuronavigacinę sistemą.
V.Grykšas prisiminė, jog prieš keletą metų smegenų operacijos buvo atliekamos tik darant didelį pjūvį ir atveriant kaukolės skliautą. Dabar tą patį darbą galima padaryti per mažą pjūvelį. Tai estetiška ir mažiau traumuojanti ligonį operacija. „Tačiau operuojant galvą visada svarbiausias klausimas, ar esame tikrai toje vietoje, kurioje reikia būti. Neuronavigacinė sistema padės atsidurti reikiamoje vietoje milimetrų tikslumu”, – naujomis aparato galimybėmis džiaugėsi V.Grykšas.
Stažavosi užsienyje
Per porą mėnesių Klaipėdos ligoninės neurochirurgai naudodami naująjį mikroskopą atliko apie 30 operacijų. Daugiausiai – galvos smegenų auglių ir išsiplėtusių kraujagyslių – aneurizmų, keletą stuburo operacijų. Prieš pradėdami naudotis moderniuoju mikroskopu, naujo tipo operacijų Klaipėdos ligoninės neurochirurgai mokėsi Prancūzijoje, Norvegijoje.
Dar visai neseniai dėl galvos operacijų pacientai keliaudavo į Vilnių ar Kauną. Tačiau iš didmiesčių į Klaipėdos ligoninę dirbti atvykus patyrusiems specialistams, pacientams niekur važiuoti nebereikia.
Per 8 šių metų mėnesius Klaipėdos ligoninėje atlikta 12 tūkstančių operacijų, iš kurių – 207 itin sudėtingos galvos operacijos. Pernai per tą patį laikotarpį sudėtingų neurochirurginių operacijų buvo atlikta beveik perpus mažiau.