„Infobankas“: įmonių įsiskolinimai auga, tačiau ekonomikai grėsmės nekelia

Sparčiai augančią Lietuvos ekonomiką lydi didėjantys šalies verslo įmonių įsiskolinimai, tačiau realios grėsmės šalies ekonomikai nėra. Taip teigia didžiausią Lietuvoje skolininkų administravimo informacinę sistemą valdanti bendrovė „InfoBankas”. Jos duomenimis, nuo 2005 metų pradžios verslo įmonių įsiskolinimų portfelis išaugo dešimtadaliu, tačiau nedidėjo taip sparčiai, kaip bendrasis šalies vidaus produktas.
Šie paskaičiavimai atlikti palyginus telekomunikacinių bendrovių, šalies bankų bei lizingo bendrovių „Infobanko” sistemai pateiktų juridinių asmenų įsiskolinimų portfelio bendrą dydį – jis nuo 2005 m. sausio padidėjo beveik 20 mln. litų iki 206,2 mln. litų.
„Įsiskolinimų portfelis didėjo dėl aktyvesnės bendrovių veiklos. Smulkios ir vidutinės įmonės dažniau ima kreditus ar įsigyja turtą lizingu. Vis dėlto dalis verslo subjektų neįvykdo savo verslo planų ir įsiskolina”, – sakė „InfoBanko” generalinis direktorius Andrius Bogdanovičius.
Anot jo, artimiausioje perspektyvoje finansų įstaigos dar daugiau kredituos smulkų ir vidutinį verslo segmentą nereikalaudamos užstatų, o tai gali lemti ir kur kas spartesnį įsiskolinimų augimą. „Visgi, įmonių įsiskolinimai nesudaro nė 1 proc. bendrojo vidaus produkto, tad nėra grėsmingi Lietuvos ekonomikai”, – sakė A. Bogdanovičius.
„InfoBanko” duomenimis, iš šiuo metu realiai veiklą vykdančių verslo įmonių, kurių Lietuvoje yra maždaug 45,4 tūkst., apie 6 proc. turi problemų dėl nepadengtų įsiskolinimų. Dar apie 6 proc. iš realiai veiklą vykdančių įmonių, nuo pernai metų pradžios buvo įsiskolinusios per 34,9 mln. litų, tačiau su kreditoriais atsiskaitė.
„Finansų įstaigos skiria didelį dėmesį klientų patikimumui įvertinti ir tokiu būdu išvengia didesnių problemų. Tačiau didelė dalis smulkių ir vidutinių įmonių tokių prevencinių priemonių nesiima. „InfoBanko” sistemos dalyvių patirtis rodo, kad klientų mokumo tikrinimas prieš sudarant sandėrius su jais bei vėliau stebint jų patikimumą leidžia sumažinti verslo riziką bei apsisaugoti nuo potencialių skolininkų”, – sakė A. Bogdanovičius.
Bendrovės valdomoje skolininkų administravimo informacinėje sistemoje (SAIS) šiuo metu yra sukaupta informacijos apie daugiau nei 15 tūkst. įmonių įsiskolinimų, bendras skolų portfelis siekia daugiau nei 450 mln. litų. Šią informaciją suteikia visi Lietuvoje registruoti bankai, lizingo bendrovės, mobiliojo ir fiksuoto ryšio operatoriai, elektros skirstomieji tinklai, dauguma pagrindinių kuro mažmenos bei daugelis kitų įmonių.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Ekonomika su žyma , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.