Ko gero, esame tikri, jog puikiai žinome, kas yra automobilis. Ar tikrai taip? Panagrinėkime, kas yra automobilis pagal Kelių eismo taisykles.
Kelių eismo taisyklės (KET): „Automobilis – bet kokia motorinė transporto priemonė, skirta važiuoti keliu ir vežti krovinius ir (ar) keleivius arba vilkti kitas transporto priemones. Automobiliams priskiriami ir troleibusai, tai yra nebėginės elektra varomos transporto priemonės, kurioms energija tiekiama elektros laidais. Automobiliams nepriskiriami motociklai, traktoriai ir savaeigės mašinos”.
Transporto priemonė
Kaip matyti, automobilis – tik motorinė transporto priemonė. Bet ne šiaip kokia, tiktai ta, kuri skirta važiuoti keliu;
Prisiminkime, kas yra motorinė transporto priemonė:
„28. Motorinė transporto priemonė – variklį turinti transporto priemonė, išskyrus bėgines transporto priemones ir mopedus”.
Norėdami būti kuo nuoseklesni, turėtume žinoti, kad:
„44. Transporto priemonė – įrenginys, skirtas žmonėms ir (arba) kroviniams vežti. Ši sąvoka apima traktorius ir savaeiges mašinas”.
Iš šių dviejų sąvokų apibrėžimų galime daryti išvadą, kad transporto priemonė, kartu ir motorinė, gali būti tik ta, kuri skirta žmonėms ir (arba) kroviniams vežti.
Dviprasmybė
Taigi automobilio apibrėžime faktiškai pakartojama tai, kas ir taip aišku. Jeigu įrenginys nėra skirtas žmonėms ar kroviniams vežti, jis negali būti transporto priemonė, kartu ir automobilis.
Tačiau automobilio apibrėžimas dar papildytas tuo, jog automobiliams priskiriamos transporto priemonės, kurios skirtos vilkti kitas. Sutrumpintai tą patį galėtume pasakyti: automobilis – motorinė transporto priemonė, skirta važiuoti keliu arba vilkti keliu kitas transporto priemones.
Esminis dalykas, kuris skiria automobilį nuo kitų motorinių transporto priemonių: jo paskirtis – važiuoti keliais.
Iš automobilio apibrėžimo matyti, jog ir troleibusas laikomas automobiliu, o bėgiais važiuojančios transporto priemonės – ne. Automobiliams nepriskiriami motociklai, traktoriai ir savaeigės mašinos.
Automobilis ir traktorius
Dažniausiai keliamas klausimas – kuo nuo automobilio skiriasi traktorius?
Kas yra traktorius?
Nors Kelių eismo taisyklėse jo apibrėžimas neduotas, visi įsivaizduojame, kokia tai transporto priemonė. Žodyne nurodoma, kad tai savaeigė mašina žemės ūkio padargams ar kitokiems sunkumams traukti (vilkti). Paprastai traktoriai būna vikšriniai arba ratiniai.
Kuo traktorius KET prasme skiriasi nuo automobilio?
Nėra taip paprasta, kaip atrodo iš pirmo žvilgsnio.
Nors galima ginčytis. Pavyzdžiui, visada galime bandyti įrodyti, kad ratinis traktorius yra skirtas kitoms transporto priemonėms (priekaboms) vilkti. Vadinasi, pagal KET jis galėtų būti laikomas automobiliu. Jeigu ratinis traktorius dar ir skirtas važiuoti keliais, motyvų teigti, jog tokia transporto priemonė pagal KET turėtų būti laikoma automobiliu, dar padaugėja.
Visi žinome, kad traktorius nuo automobilio skiriasi savo konstrukcija, paskirtimi. Nors būna pritaikytas važiuoti keliu, tačiau beveik visada yra skirtas dirbti laukuose, miške ar paprasčiausiai įveikti bekelę. Svarbiausia traktorius yra pritaikytas įvairiems kitiems darbams, nesusijusiems su krovinių ar keleivių vežimu (arti, šienauti, kasti, stumdyti gruntą, pakrauti ir t. t.). Iškilus abejonei, kokiai transporto priemonių kategorijai priskiriama konkreti transporto priemonė, neturėtume pamiršti ir ją pagaminusios gamyklos instrukcijos bei registracijos dokumentų. Jeigu dokumentuose nurodoma, kad tai traktorius, vadovaudamiesi KET 6 punktu tokios transporto priemonės priskirti automobiliui negalime.