Keliais frontais vykstanti Generalinės prokuratūros kova prieš Klaipėdos universitetą sukūrė tokią teisinę situaciją, kurią turės narplioti speciali teisėjų kolegija ginčams dėl teismingumo.
Klaipėdos apygardos teismui priėmus nagrinėti dar vieną generalinio prokuroro ieškinį, bylinėjimasis dėl universiteto auditorijų ir paslaugų komplekso statybų teisėtumo gali užtrukti mažiausiai dvejus, o jei pasieks Konstitucinį Teismą – net penkerius metus.
Bylas gali sujungti
Vakar Klaipėdos apygardos administracinis teismas turėjo pradėti nagrinėti dar šių metų vasarį generalinio prokuroro inicijuotą bylą, kurioje siekiama panaikinti Klaipėdos miesto savivaldybės ir kitų institucijų dokumentus, patvirtinusius universiteto teritorijos detalųjį planą ir leidusius pradėti komplekso statybas.
Tačiau generaliniam prokurorui atstovaujanti Klaipėdos apygardos prokuratūros Civilinių bylų skyriaus vyriausioji prokurorė Sigutė Stropienė paprašė perduoti šią bylą bendrosios kompetencijos Klaipėdos apygardos teismui.
Savo prašymą prokurorė motyvavo tuo, kad šis teismas priėmė nagrinėti kitą generalinio prokuroro ieškinį, kuriuo prašoma panaikinti prekybos centrų „Iki” turto valdymo bendrovės „Baltisches Haus” ir Klaipėdos universiteto (KU) jungtinės veiklos sutartį. Šiame ieškinyje taip pat pateikiamas analogiškas prašymas panaikinti uostamiesčio savivaldybės ir kitų institucijų dokumentus, kurie esą buvo parengti ir patvirtinti būtent dėl minėtosios sutarties.
Administracinio teismo teisėjų kolegija nutarė dėl tokios situacijos kreiptis į specialią teisėjų kolegiją ginčams dėl teismingumo. Ši nutartis yra neskundžiama.
Pasak KU interesus ginančio advokato Stasio Šedbaro, paprastai tokia kolegija susirenka ir klausimus išsprendžia per mėnesį. Ji turės nuspręsti, ar bylas reikia sujungti, ar jas reikia nagrinėti atskirai.
Vilkina sprendimus
Pasak KU rektoriaus Vlado Žulkaus, jau pateiktas prašymas Klaipėdos apskrities viršininko administracijai, kad būtų sudaryta komisija nustatyti, ar kompleksas tinkamas eksploatuoti. Anot universiteto vadovo, kai bus priimtas teigiamas sprendimas, jau kitą dieną studentai galės naudotis naujomis auditorijomis, konferencijų sale ir kitomis jiems skirtomis patalpomis.
„Tenka pastebėti, kad atitinkamos institucijos kiek begalėdamos vilkina sprendimų priėmimą ir tikisi sulaukti teismo nutarties, nors nėra jokių draudimų pastatą pradėti eksploatuoti”, – sakė S. Šedbaras.
Anot advokato, jei bus pradėta nagrinėti byla dėl KU ir „Baltisches Haus” jungtinės veiklos sutarties teisėtumo, bylinėjimas gali užtrukti mažiausiai dvejus metus. Tiek laiko prireiktų bylai pereiti visų instancijų teismus.
„O jei kurioje nors stadijoje būtų kreiptasi į Konstitucinį Teismą, bylinėjimasis gali užtrukti ir iki penkerių metų”, – akcentavo S. Šedbaras.
Patiria nuostolius
„Baltisches Haus” finansų direktorius Saulius Buteliauskas apie galimybę pradėti eksploatuoti komercinę komplekso dalį kalba šiek tiek atsargiau.
„Jei komisija leis pastatą eksploatuoti, reikės su leidimą liudijančiu aktu įregistruoti dalį pastato kaip mūsų nuosavybę Registrų centre. Kai bus išduotas nuosavybę liudijantis dokumentas, tada ir bus galima pradėti veiklą”, – sakė S. Buteliauskas.
Anot jo, šiuo metu apie 30 mln. litų į komplekso statybas investavusi bendrovė patiria nemažai nuostolių, nes negali įsigalioti per dvidešimt preliminariųjų sutarčių su nuomininkais, kuriems bus išnuomotos visos komplekse esančios komercinės paskirties patalpos.
„Vakarų ekspresas” jau rašė, kad generalinis prokuroras siekia, jog komercinė komplekso dalis būtų nugriauta. Tačiau S. Šedbaras teigia, kad jei statyba ir būtų pripažinta neteisėta, įstatymai numato bent penki variantus, kaip ištaisyti tokią situaciją, o statinio nugriovimas yra tik kraštutinė priemonė.
KU rektorius savo ruožtu akcentuoja, kad analogiškus projektus, kuriuos įgyvendinant bendradarbiauja viešas ir privatus kapitalas, yra parengę ir kiti Lietuvos universitetai.
„Tačiau jie laukia, kaip baigsis mums”, – sakė V. Žulkus.