Mėgėjiškos žūklės taisyklėse nurodoma, kad pagautos mažesnės nei leidžiama arba žuvys, kurias draudžiama gaudyti, turi būti iš karto paleidžiamos atgal į tą patį vandens telkinį.
Tačiau užkibusios ant kabliuko žuvys yra sužeidžiamos, išgąsdinamos. Kad žuvis išliktų kuo sveikesnė, reikia žinoti kai kurias taisykles.
• Jei paleista žuvis vandenyje gulasi ant šono, reikia suimti už uodegos ir judinti ją pirmyn atgal, kad žiaunas skalautų deguonies prisotintas vanduo. Taip į žuvies organizmą patenka reikiamas kiekis deguonies ir ji atsigauna.
• Užkibusios žuvies negalima į krantą vilkti per akmenuotą ar žvyruotą dugną.
• Užkibusią žuvį iškėlus iš vandens, ore laikyti galima ne ilgiau kaip dvi minutes. Žuvis mažiau pavargsta ir turi daugiau šansų išgyventi.
• Kabliuką geriau išsegti specialiomis žnyplėmis arba replėmis.
• Patariama žuvį fotografuoti ne iškėlus ir laikant už žiaunų, bet laikant ranka vandenyje.
• Stengtis kuo mažiau liesti žuvį rankomis, kad nenusitrintų žuvies odą sauganti gleivinė.
• Žuvį iš vandens reikia kelti pačiupus už uodegos. Kitaip ji gali blaškydamasi susilaužyti stuburą.
Vis dar netyla diskusijos ar žuvys jaučia skausmą. Vėžiagyviai ir įvairūs bestuburiai skausmo nejaučia.
Mokslininkas Lynas Snedonas (Lynne Sneddon) iš Škotijos nustatė, kad ir žuvys jaučia skausmą.
Tai buvo nustatyta žuvų lūpas sužeidus bičių nuodais ir rūgštimi.
Kitas mokslininkas J. Rozas (J.Rose) iš Vajomingo (Wyoming) universiteto (JAV) teigia, kad žuvys nepatiria skausmo ir baimės kaip žmonės.
Taip yra dėl to, kad žuvų ir žmonių yra skirtinga smegenų struktūra. Žuvų smegenyse nėra baimę ir skausmą išreiškiančių ląstelių, kokios yra žmonių smegenyse.
Tačiau tas pats J.Rozas pripažino, kad nors žuvys nepatiria lygiai tokio pat skausmo ir baimės kaip žmonės, tačiau vis tiek patiria tam tikrą įtampą.
Liesdami ar traukdami kabliuką iš žiaunių žinokite, kad žuvis nepatiria tokio pat skausmo, kokį patirtų žmogus. Tačiau žuvis patiria neigiamą įtampą ir fizinį sužeidimą nuo kabliuko.