Vieno asmens laiškas skelbia, kad prezidentui skolų uodegos padėjo atsikratyti teisėsaugos persekiojamo buvusio Darbo partijos lyderio Viktoro Uspaskicho samdiniai, tūkstantines sumas sukrapštę iš minimalių algų
Valdas Adamkus, jo vardo fondas ir atsakingos institucijos neskuba patvirtinti arba paneigti gando.
Kol prezidentas Valdas Adamkus tyli, kas padengė jo prezidento rinkimų skolas, susidariusias 2002-2003 metais, į šį klausimą bando atsakyti kiti.
Ne pirmą kartą keliama versija, kad pinigus į Adamkaus vardo fondą sunešti ir per jį padengti šimtatūkstantines prezidento rinkimų kampanijos skolas padėjo dabar teisėsaugos ieškomas buvęs Darbo partijos (DP) lyderis Viktoras Uspaskichas.
Šį kartą V.Lukšos pavarde pasirašiusio asmens laiške žiniasklaidai atskleidžiama schema leidžia daryti prielaidą, kad prezidentui pagalbos ranką su tūkstantinėmis sumomis ištiesė dabar Rusijoje besislapstančio Kėdainių milijonieriaus įmonėse už minimalias algas dirbę žmonės. Šio laiško pasirodymas sutapo su Uspaskicho paskelbimu įtariamuoju ir jo paieškos paskelbimu.
Prezidentas vakar tik niekada pakartojo neprašęs Uspaskicho paramos, tačiau nepaprašė nei fondo, nei teisėsaugos, nei Valstybinės mokesčių inspekcijos (VMI) padėti išvaikyti gandus. Pastariesiems savarankiškai imtis tyrimų taip pat nekyla rankos.
Patvirtina aukoję
Spaudoje vakar pasirodė V.Lukša prisistačiusio asmens perduotas 72 aukotojų sąrašas. Teigiama, kad dabar ar anksčiau Uspaskicho šeimai priklausančio koncerno „Vikonda” įmonėse dirbę asmenys nuo 1000 iki 10 tūkst. litų į Valdo Adamkaus fondą pervedė 2003 metų kovo 18-28 dienomis.
Pusė milijono suaukota būtent tuomet, kai Adamkų slėgė po nesėkmingo antrojo kandidatavimo į prezidentus užgulusios skolos. 2003-iųjų sausį, antrame rinkimų ture Adamkus pralaimėjo vėliau per apkaltą pašalintam Rolandui Paksui.
Keisčiausia, kad aukotojai – oficialiai už minimalias algas dirbę asmenys, kai kurie net gavę socialinę paramą iš valstybės. Keli skirtingų įmonių darbuotojai spaudai patvirtino pervedę pinigus į Adamkaus fondą tūkstančius. Savo dosnumą kalbinti žmonės grindė meile prezidentui, tikino sugebą susitaupyti.
Tikina neprašęs
Vakar vienintelė prezidento reakcija į kilusius įtarimus buvo pakartojimas, kad jis neprašė Uspaskicho pagalbos. „Niekada iš pono Uspaskicho neprašiau nė vieno cento ir neprašiau, kad kiti tarpininkautų”, – žurnalistams tvirtino Adamkus.
Vėliau prezidento atstovė spaudai Rita Grumadaitė pridūrė, kad šalies vadovas niekuo nėra įsipareigojęs jį parėmusiems asmenims. Grumadaitė LŽ sakė, kad Adamkus niekada nesikišo į rinkimų kampanijos finansinius reikalus, šį kartą taip pat netikrino, ar sąrašas tikras, ir neketina reikalauti ir kokių nors papildomų tyrimų.
Apie sąrašo tikrumą nepavyko gauti atsakymo ir iš Adamkaus fondo vadovo, buvusio jo patarėjo pirmojoje kadencijoje Raimundo Mieželio. Jis visą dieną neatsiliepė telefonu.
Savarankiškai netirs
Laišką jokių savo koordinačių nenurodęs autorius yra nusiuntęs įvairiems adresatams – Seimo pirmininkui Viktorui Muntianui, Konstituciniam Teismui, vidaus reikalų ministrui Raimondui Šukiui, Generalinei prokuratūrai ir Vyriausiajai rinkimų komisijai.
LŽ pasiteiravo VMI, ar spaudoje pasirodžiusi informacija neverčia jų atlikti tiek fondo, tiek ir įtartinas sumas paaukojusių asmenų patikrinimo. Tačiau VMI atstovai pranešė, kad 2002 metais vykusių rinkimų kampanijos finansavimo ataskaita jau patikrinta, jai priekaištų neturima, o po jos likusių skolų padengimo šaltiniai – ne mokesčių inspektorių reikalas.
Generalinis prokuroras Algimantas Valantinas LŽ taip pat sakė, kad nei laiškas, nei publikacijos spaudoje „nėra vada tyrimui”. Anot prokuroro, norint pradėti tyrimą reikia oficialaus kreipimosi.
Stebina nutylėjimai
Vidaus reikalų ministras liberalcentristas Šukys LŽ taip pat sakė neketinąs reaguoti į anoniminius raštus. Jis patarė taip daryti ir kitiems, nes „teisinėje valstybėje ir abejonės turi būti keliamos tinkamai”.
Nuo Uspaskicho neatsiribojančios DP frakcijos seniūnas Jonas Pinskus LŽ sakė, kad jam nekilo minčių, jog verta imtis kokių nors parlamentinių tyrimų arba nurodinėti teisėsaugai.
Teisės ir teisėtvarkos komiteto pirmininkas socialdemokratas Julius Sabatauskas taip pat siūlė pamiršti kokios nors laikinosios komisijos kūrimą Seime. „Konstitucinis Teismas yra išaiškinęs, kad dėl prezidento Seime įmanomas tik vienas tyrimas – apkaltos procesas, – sakė jis. – Tačiau tam priežasčių šiuo atveju tikrai nėra”.
Politikas mano, kad paaiškinti situaciją visų pirma turėtų Adamkaus fondas.
Konservatorių frakcijos seniūnė Irena Degutienė svarstė, kad galbūt į politinio užsakymo pinkles patekusiam prezidentui atsakyti į mestus kaltinimus turėtų teisėsaugos, VMI tyrimas. Socialliberalas Algirdas Monkevičius irgi mano, kad kilus įtarimui, jog pirmasis šalies asmuo galėjo būti paremtas „juodais pinigais”, būtina atlikti tyrimą. Tačiau tai, jo manymu, visų pirma turi rūpėti pačiam prezidentui. „Tokios informacijos iškilimas – ko gero politinių žaidimų dalis. Tačiau prezidento aplinkos tylėjimas, lindimas į krūmus, užuot pateikus paaiškinimus, protu nesuvokiamas”, – mano politikas.
Yra jėgų ir leidinių,siekiančių sukompromituoti Prezidentą.Vis ką nors randa traukinių pasuolėse.P.S.Kokį kodą įvesti?
kodel Lietuvoje dvigubi standartai?vienam-aokalta uz viena netikra nusikaltima,o kitam nieko,dar uzuojauta.ar ne del to,kad cia isimaisiusi AMERIKA su BUSU prisaky