Biržėlį JAV sveikatos departamentas patvirtino vakciną, kuri tūkstančius moterų gali apsaugoti nuo pavojingos ir nepagydomos ligos – Žmogaus papilomos viruso (ŽPV), kuris sukelia genitalijų karpas (kandilomas) ir gali būti gimdos kaklelio vėžio priežastis.
Skiepai efektyviausi, kai jų dozę gauna paauglės dar neturėjusios lytinių santykių ir neužsikrėtusios šia liga. Medikai sako, kad skiepyti galima 9 metų sulaukusias mergaites, tačiau paprastai rekomenduojama tris dozes vakcinos suleisti 11-13 metų paauglėms.
Pakartotiniai skiepai gali būti suleisti ir iki 26 metų, jei mergina dar neužsikrėtusi ŽPV, tačiau pirmą kartą skiepyti patartina kuo anksčiau.
Vakcina negydo nuo ŽPV viruso ir nepašalina jo simptomų. Tačiau profilaktinis jos poveikis gali padaryti revoliuciją – sustabdyti gana dažną ir pavojingą virusą.
JAV mažiausiai 50 procentų seksualiai aktyvių suaugusiųjų per savo gyvenimą užsikrečia žmogaus papilomos virusu. Iš viso kasmet JAV šiuo virusu užsikrečia 6,2 milijono žmonių. Dažniausiai tai jauni vyrai ir moterys – paaugliai ar vos perkopę 20 metų jaunuoliai.
Amerikos vėžinių susirgimų specialistai prognozuoja, kad šiemet gimdos kaklelio vėžys bus diagnozuotas 9700 moterų. Šiemet 3700 moterų mirs nuo šios ligos JAV.
Tačiau skiepai, kurie turėjo tapti vienu iš medicininių formalumų visoms paauglėms mergaitėms JAV, jų tėvams iškėlė ir moralinę dilemą – kaip paaiškinti vaikams, kodėl būtina skiepytis nuo lytiniu keliu plintančios ligos.
Kol tėvai bando pralaužti savo pačių drovumo barjerą, JAV vyriausybės tyrimai rėkte rėkia, kad laukti – pavojinga: 7 procentai paauglių turėjo lytinių santykių iki 13 metų; lytinius santykius būna pradėję 25 procentai 15 metų jaunuolių. Ir nuos nuo 1990 metų gerokai sumažėjo paauglių nėštumų, milijonai paauglių ir suaugusių kenčia nuo lytiniu keliu plintančių ligų. ŽPV – viena iš dažniausių.
Specialistai pabrėžia, kad gimdos kaklekio vėžys yra realybė, o tikėtis, kad kad vaikai nekaltybę praras pirmąją vestuvių naktį – mažų mažiausiai naivu. Medikai įsitikinę, kad skiepai nuo ŽPV privalės tapti tokie pat įprasti kaip ir skiepai nuo difterijos, stabligės, kokliušo ir kitų ligų.
ŽPV – lytiniu keliu plintanti liga. 90 procentų užsikrėtusių suserga genitalijų karpomis. 70 procentų moterų pasireiškia gimdos kaklelio vėžys. Virusas mažiau pavojingas vyrams. Jiems rečiau pasireiškia simptomai, tačiau būtent dėl šios priežasties užsikrėtęs vyras virusą platina pats to nežinodamas. Labai retais atvejais vyrams virusas sukelia varpos ar analinės angos vėžį.
Nuo viruso apsisaugoti iš dalies padeda prezervatyvai, tačiau ne 100 procentų, nes virusas gali būti perduotas liečiantis genitalijų vietomis, kurios nėra pridengtos prezervatyvu. Pats virusas nėra išgydomas. Gydomos tik jo pasekmės.