Palangos medikai jau gali atsikvėpti. Didžiausias darbymetis Jūrininkų ligoninės Palangos sveikatos priežiūros centre, kai priėmimo kambaryje per dieną atsidurdavo net 80 pacientų, baigėsi, rašo dienraštis L.T.
Gal jau neprireiks ir policijos pareigūno, kuris medikus saugojo nuo nemandagių poilsiautojų, apmaudą dėl nenusisekusių atostogų liejančių ant medikų.
„Šiuo metu per parą sulaukiame per 60 ligonių ir jau esame nusiteikę, kad taip bus visą vasarą. Apie 85 proc. iš jų – poilsiautojai”, – L.T. sakė laikinai einantis ligoninės vadovo pareigas Rolandas Butkevičius. Didmiesčių medikus ligoniai užplūdo kaip tik pirmosiomis savaitės dienomis.
Vilniaus greitosios medicinos pagalbos stoties medikai per paskutines dvi dienas nespėjo kelti telefono ragelio. „Gal visi pavargo nuo karščių, kad vienu metu „krito” – ir gatvėje, ir tvankiuose biuruose, – L.T. pasakojo laikinai einanti stoties vadovės pareigas Vanda Pumputienė. – Įdomiausia, kad alpo daug dvidešimtmečių, ypač merginos, apsitempusios sintetika. Taip pat sunkiai karštį atlaikė penkiasdešimtmečiai–šešiasdešimtmečiai vyrai”.
Anot medikės, žmonės pamiršo, kad per karščius reikia gerti daug vandens, todėl perkaito. Pirmieji vandens stygiaus simptomai – mieguistumas, svaigsta galva, žmogus praranda orientaciją, gali pradėti vemti, viduriuoti. Mat daug kas, nepaisydami karščių, valgo riebų, aštrų maistą, o prislopęs organizmas su juo nesusitvarko.
Greitosios pagalbos medikams teko gaivinti ir apsinuodijusius alkoholiu. Mat per karščius organizmas alkoholio itin netoleruoja. Vilniaus greitosios pagalbos Toksikologijos skyrius kasdien sulaukia po 14–15 pacientų. Įprastas jų skaičius – 4–5. Apsinuodijusių maistu – tik vienas kitas.
Dauguma – alkoholio aukos. „Kai kurie net nežino, kaip baigėsi pasaulio futbolo čempionatas, – šmaikštauja skyriaus vedėjas Raimundas Purvaneckas. – Pacientų amžiaus tendencijų nėra – atvyksta ir jaunų, ir pagyvenusių, ir pensininkų”.
Nors planinių operacijų skaičius vasarą ligoninėse sumažėjo maždaug per pusę, ligonines užplūdo chroniškomis ligomis sergantys pacientai. Per karščius paūmėjo uždegiminiai procesai, kuriuos sustabdyti kartais gali tik chirurgo skalpelis.
Tiesa, Vilniaus greitosios pagalbos ligoninės Chirurgijos skyriaus vedėjas Giedrius Laužikas neigia nuostatą, kad per karščius žaizdos gyja prasčiau: „Tiesiog žmogus jaučiasi blogiau – prakaituoja, negali normaliai apsiprausti, po operacijos dažnai pakyla temperatūra. Kai karšta, ji ypač vargina. Sunkiausia vyresniems žmonėms – jiems dažnai sustreikuoja širdis, atsiranda kitų bėdų. Todėl planines operacijas stengiamės atidėti”.
Ligoninės Neurochirurgijos skyriuje per karščius net 40–60 proc. padaugėja pacientų po insultų ir turinčių auglių, nes karštis bei vandens trūkumas organizme paspartina ligos simptomus.
Medikai primena, kad neatsargiems nardytojams smagus poilsis prie vandens gali baigtis invalido vežimėliu arba mirtimi. Į Vilniaus greitosios pagalbos ligoninę su stuburo traumomis atvežti 5 pacientai. Du iš jų kaklą nusisuko nardydami.
„Vasarą apskritai padaugėja sunkių traumų. Kasdien sulaukiame apie 5–6 ligonių, kurių pažeisti net keli organai”, – L.T. sakė ligoninės direktoriaus pavaduotojas medicinai Tomas Saladis.
Iš viso per metus dėl kaklo slankstelių traumų į ligoninę patenka apie 30 pacientų. Paprastai tai būna jauni žmonės, dažnai – apsvaigę nuo alkoholio. Tuomet nebaisu ir nerti nežinomoje vietoje žemyn galva, ir motociklais lakstyti.
Daug tokių pacientų – Kauno klinikose. Per Joninių ir Mindaugo karūnavimo savaitgalius į klinikas atvežta po septynis nardytojus. Trys iš jų neišgyveno, kai kurių gyvybę iki šiol palaiko aparatai.
Tarsi vien ligų ir traumų nepakaktų, temperatūra pačiose ligoninėse pastarosiomis dienomis ligoniams nėra palanki. Net ir operacinėse temperatūra dažnai perkopia per 30 laipsnių, jau nekalbant apie tvarstomuosius kabinetus ar palatas.
Daugeliui ligoninių kondicionieriai tebėra tik nepasiekiama svajonė. Sveikatos apsaugos ministerijos atstovai teigė, kad centralizuotai ligoninėms kondicionierių pirkti kol kas neplanuojama, tai pačių ligoninių reikalas. Todėl bandoma suktis iš susidariusios padėties – planines operacijas stengiamasi atlikti anksti ryte.