Kariuomenei negalioja net ministro įsakymai

Lietuvos kariuomenė tyčiojasi iš savo karių – prieš šešerius metus taikos palaikymo misijoje dalyvavę kariai iki šiol nesulaukia pinigų, kuriuos vadovybė turėjo sumokėti už jų kelionę į tėvynę

Pirmojoje tarptautinėje misijoje Kosove dalyvavę Lietuvos kariai jaučiasi pažeminti – daugiau kaip šešerius metus Lietuvos kariuomenės vadovybė vengia sumokėti seną skolą – 12 780 litų. Problemą daugiau kaip prieš du mėnesius buvo pažadėjęs išspręsti krašto apsaugos ministras Gediminas Kirkilas, tačiau jo pasirašyto įsakymo Lietuvos kariuomenė nevykdo.

Sureagavo tik po skundo

Įsakymą nedelsiant kariams išmokėti pinigus balandžio 28-ąją Kirkilas pasirašė gavęs Seimo kontrolierių įstaigos vadovo Romo Valentukevičiaus prašymą.

Kontrolierius pranešė sulaukęs iš misijoje Kosovo provincijoje (buvusi Jugoslavija) dalyvavusių karių skundą dėl nesumokėtų pinigų už patirtas kelionės į Lietuvą išlaidas. Ministras, vengdamas nemalonumų, iš karto pasirašė įsakymą ir nurodė padengti kariams skolą.

„Konfliktas buvo išspręstas taikiai – ministras sureagavo žmoniškai, pažadėjo problemą išspręsti ir kariams išmokėti pinigus”, – sakė Valentukevičius.

1999-2000 metais tarptautinėje taikos įvedimo operacijoje Kosovo provincijoje dalyvavusiems kariams skola susidarė, kai jie iš Kosovo vyko atostogauti į namus. Pagal galiojančius įstatymus, KAM privalo atlyginti patirtas išlaidas, tačiau pinigai nesumokėti dėl lėšų stygiaus. Dėl šios skolos misijoje dalyvavę kariai ne kartą kreipėsi į kariuomenės vadovybę, tačiau ši nurodė, kad pinigai nebus grąžinti – esą kariai patys sutiko apmokėti kelionę, be to, jau suėjęs senaties terminas.

Nepateisinamas elgesys

„Nors ministro įsakymas pasirašytas, tačiau pinigų mes negavome – kariuomenė vengia atsiskaityti”, – LŽ skundėsi pavardžių prašę neatskleisti kariai.

Apie tai vakar iš LŽ sužinojęs karių skundą tyręs Seimo kontrolierius nusprendė pasidomėti, kodėl ministerijos biurokratai vilkina grąžinti skolas. „Man nesuprantama, kodėl klerkai piktnaudžiauja tarnybinėmis galiomis, – stebėjosi Valentukevičius. – Toks jų nehumaniškas elgesys, kai ieškoma išgalvotų formalumų, nėra pateisinamas. Galima drąsiai pasakyti, kad jie tyčiojasi iš karių”.

Kariuomenės Finansų ir turto tarnybos viršininko pavaduotoja Skirmutė Naktinytė LŽ tvirtino, kad pinigai kariams nepervesti, nes jie nepateikė išlaidas patvirtinančių dokumentų. „Įsakyme aiškiai parašyta, kad jiems pinigai bus sumokėti, kai bus pateikti kelionės išlaidas lėktuvu patvirtinantys dokumentai, – sakė Naktinytė. – Mūsų skyrius tokių dokumentų nėra gavęs”.

Kariai prašymus padengti išlaidas ir tai patvirtinančius dokumentus (skrydžio bilietus) prieš kelerius metus yra pateikę KAM. Pasirodo, pinigų kariuomenė kariams net neketina grąžinti, kol įvairiuose šalies miestuose gyvenantys kariai neatvyks į Vilnių ir iš vieno ministerijos kabineto pasiėmę dokumentus nenuneš į kitą.

Nežino, iš kur gauti pinigų

„Negalima ieškoti išgalvotų trukdžių ir taip ilgai vengti su jais atsiskaityti, – kariuomenės vadovų elgesiu stebėjosi Valentukevičius. – Kokia gali būti kalba apie karių išvykas į ministeriją dar kartą tvarkyti dokumentų? Ministerijos darbuotojai turėjo kariams parašyti laiškus, kad jie nurodytų sąskaitų numerius, į kuriuos pervesti pinigus”.

Beje, kariuomenės Finansų ir turto tarnybos viršininkės pavaduotoja prisipažino, jog gali iškilti problemų dėl skolos padengimo. Mat biudžete iš anksto nebuvo numatyta 13 tūkst. litų. „Pinigai planuojami iš anksto, todėl sunku pasakyti, iš kokių lėšų tektų jiems atlyginti nuostolius”, – tikino Naktinytė.

Skundėsi net prezidentui

Kariuomenės vadas generolas majoras Valdas Tutkus prisipažino nežinąs, kodėl Kosove tarnavę kariai ligšiol neatgavo pinigų. „Jie yra teisūs, įstatymas yra įstatymas, ir mes tikrai atsiskaitysime”, – tikino Tutkus.

Pirmasis taikiai kilusį konfliktą buvo pažadėjęs išspręsti dabar jau buvęs kariuomenės vadas Jonas Kronkaitis. Kai jis su prezidentu Valdu Adamkumi lankėsi Kosove, kariai šalies vadovui pasiskundė, jog ministerija jiems atsisakė padengti kelionės išlaidas į Lietuvą. Pažadų kariai girdėjo ir grįžę į tėvynę.

Kad kariuomenė privalo padengti skolą, buvo nurodžiusi ir KAM Generalinė inspekcija. Tačiau kariuomenės Teisės skyriaus vedėja Judita Nagienė lauko pajėgų vadui generolui Arvydui Pociui tarnybiniame pranešime pasiūlė neatlyginti patirtų išlaidų ir pasiūlė kreiptis į teismą.

„Mes kovojame ne dėl pinigų, – prisipažino kariai. – Norime pakeisti kariuomenės vadovų požiūrį į mus”.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Lietuvoje su žyma , , , , , , , , , , , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.