Praėjusį šeštadienį, liepos pirmąją, nemažai Lietuvos gyventojų sutiko šventiškai, nors daugeliui jų buvo darbo diena. Nuo šios dienos skaičiuojamas mažesnis pajamų mokestis. Nuo šios dienos iki 600 litų didinama minimali alga. Nepaisant kritikos, kad tai per maža nauda mažas pajamas gaunantiems žmonėms, reikia sutikti, kad pats pajamų mokesčio mažinimo faktas yra sveikintinas.
Šiandien norėčiau pakalbėti apie tuos, kurie nusprendė perkelti birželio mėnesio darbo užmokesčio išmokėjimą į liepos mėnesį ir taip mokėti mažiau pajamų mokesčio jau už birželio mėnesio pajamas. Tokie žmonės po savotiško „susilaikymo” mėnesio dabar gaus mėnesio pajamų dydžio sumą. Ką su ja daryti?
Pagundų yra
Vieni, kurie neturėjo santaupų ir kuriems teko skolintis pinigų pragyventi tas kelias savaites arba turėjo kitų skolų, greičiausiai padengs skolas ir pasidžiaugs tik tais šešiais procentais. Tie, kurie turėjo savo santaupų ir niekam nėra skolingi, gali rinktis: arba pinigus išleisti, arba išsaugoti, arba iš jų uždirbti. Tik nereikėtų pasiduoti saviapgaulei, kad tai dovanoti ar laimėti pinigai. Iš tiesų – tai nelengvai uždirbti pinigai per visą birželio mėnesį.
Didžiausia pagunda išleisti tiems, kas atlyginimą gauna du kartus per mėnesį: juk už poros savaičių vėl bus pinigų. Pagundą tiesiog iššvaistyti didina ir artėjantis ilgas švenčių savaitgalis. Beje, vis daugiau žmonių kalba, kad tie ilgi savaitgaliai nieko gero neatneša. Ne tik valstybės biudžetas negauna pajamų, guodžiasi ir tie, kuriems skaičiuojamas darbo užmokestis už darbo valandas, ir tie, kurių pajamos dėl mažesnio darbo dienų skaičiaus nesumažėja. Paprastai tokių laisvadienių metu išleidžiame daugiau pinigų, ypač įvairioms pramogoms ir iškyloms.
Reikia investuoti
Jeigu pradėčiau aiškinti, kaip reikia išleisti šiuos pinigus, greičiausia būčiau apkaltinta arogantiškumu. Tik pats žmogus gali nuspręsti, ką daryti su pinigais. Bet verta iš anksto pagalvoti ir įvertinti, ar tas sprendimas yra racionalus.
Iš tiesų į dideles sumas – ir pajamų, ir išlaidų – žiūrime atsakingiau. Kelis tūkstančius litų galima sėkmingai investuoti. Šiuo metu, kai vertybinių popierių rinkos jau kelis mėnesius krinta, gali pasitvirtinti periodinio investavimo taktika – tai yra kai investuojama ne visa suma iš karto, o padalijama į kelias dalis ir investuojama per keletą savaičių ar mėnesių, taip siekiant mažinti rinkos riziką. Visą sumą atsargieji gali investuoti į obligacijas, kurios suteikia tam tikras garantijas.
Finansų valdymo vadovėliuose rekomenduojama pagalvoti ne tik apie galimas nelaimes, kai patiriami finansiniai nuostoliai, bet ir apie netikėtas pajamas iš šalies – premiją, galbūt palikimą, loterijos laimėjimą ar kitą džiaugsmingą įvykį. Tam reikia turėti ir šeimos turto balansą, ir finansinių tikslų sąrašą. O ką gali žinoti, gal planuodami, kur išleisti milijoną, prišauksite laimę… O gal ketinimai bus tokie įkvepiantys, kad atsiras noras patiems sukaupti ir uždirbti tą milijoną.