Bausmę įkalinimo įstaigose atliekantys Lietuvos gyventojai siekia įgyti paklausiausių šalyje specialybių žinių ir išėję į laisvę dirbti statybininkais, vairuotojais, staliais, apdailininkais.
Tokie rezultatai gauti pavasarį atlikus įkalintų asmenų profesinio pasirinkimo, vertybių ir tikslų tyrimą.
Tyrimo metu apklausti Kalėjimų departamento nuteistųjų integracijos į darbo rinką projekte „Išrinktieji” dalyvaujantys nuteistieji iš Alytaus, Marijampolės, Panevėžio ir Vilniaus 2-ųjų pataisos namų. Iki 2007 metų spalio vykstančiame projekte dalyvauja daugiau kaip 250 nuteistųjų. „Išrinktųjų” įgyvendinimui Europos Sąjunga skyrė per 2,4 mln. litų Socialinio fondo lėšų.
„Apibendrinus šio tyrimo rezultatus, kiekvienam projekte dalyvaujančiam nuteistajam yra parengtos individualios rekomendacijos. Remiantis jomis, sudarytos grupinių užsiėmimų programos – „Tarpdalykinė kompetencija”, „Profesinių žinių ir įgūdžių lavinimas” bei „Verslo ir etikos pagrindai”, kurios turėtų pagerinti nuteistų asmenų socialinę adaptaciją”, – teigė projekto „Išrinktieji” vadovė, Kalėjimų departamento Personalo skyriaus viršininkė Živilė Mikėnaitė.
Visi apklausoje dalyvavę nuteistieji yra išsikėlę sau tikslą išėjus į laisvę susirasti darbą. Daugelis vienu iš pagrindinių savo tikslų laiko santykių su šeima ir artimaisiais stiprinimą. Laisvėje turintys vaikų, norėtų su jais bendrauti artimiau.
Apie 60 proc. projekte „Išrinktieji” dalyvaujančių nuteistųjų yra įgiję specialybę ar profesinį išsilavinimą, tačiau nedaugelis jų dirbo pagal specialybę dar būdami laisvėje. Net apie 90 proc. nuteistųjų pataisos namuose lavina savo darbinius įgūdžius. Daugiau kaip pusė (55 proc.) projekto dalyvių išreiškė pageidavimus įgyti kokią nors specialybę.
„Šio tyrimo duomenys patvirtina įgyvendinamo nuteistųjų integracijos į darbo rinką projekto reikalingumą Lietuvos visuomenėje. Planuojame, kad dėl „Išrinktųjų” atneštos naudos sumažės nuteistųjų ir į laisvę paleistų asmenų socialinė atskirtis, 80 proc. įkalintų asmenų įgis specifinių žinių ir bendrųjų žinių, reikalingų sėkmingam adaptavimuisi visuomenėje, daugiau kaip pusė į laisvę paleistų asmenų – įsidarbins”, – sakė Ž. Mikėnaitė.
Tyrimas rodo, kad tarp nuteistųjų vyraujančios asmeninės vertybės – fizinė ir dvasinė sveikata, materialiai aprūpintas laimingas šeimyninis gyvenimas, laisvė ir savarankiškumas (sprendimų ir veiksmų nepriklausomybė), įdomus darbas, tobulėjimo galimybės.
Siekiamos nuteistųjų vertybės: išsilavinimas, tvirta valia (sugebėjimas likti savimi, nepasiduoti sunkumams), savikontrolė (santūrumas ir savidisciplina), atsakomybė (pareigos jausmas, žodžio laikymasis) ir racionalumas (apgalvoti ir tikslingi veiksmai, sprendimai).
Kalbėdami apie galimas problemas išėjus iš laisvės atėmimo vietų, nuteistieji išskyrė egzistuojantį neigiamą visuomenės požiūrį į buvusius nuteistuosius. Tai esą mažina jų galimybes susirasti darbą, dėl to kyla finansinės bei santykių su artimaisiais problemos.
Nuteistieji taip pat išsakė pageidavimus gauti daugiau informacijos apie visuomenėje priimtus bendravimo principus, kaip racionaliai ir socialiai priimtinais būdais spręsti kylančius sunkumus, nes jie supranta, kad bendravimas įkalinimo įstaigose ir laisvėje – skiriasi. Atsižvelgiant į tai, projekte „Išrinktieji” nuteistieji mokomi bendravimo įgūdžių.
Iki 2007 metų spalio projekte „Išrinktieji” dalyvaus daugiau kaip 250 nuteistųjų. Projektas įgyvendinamas Alytaus, Marijampolės, Panevėžio ir Vilniaus 2-uosiuose pataisos namuose bei 17 pataisos inspekcijų, veikiančių 24 savivaldybėse visoje Lietuvoje.