Bene prieštaringiausiai vertinamas gyvūnas – katė – žmonijos istorijoje žinomas nuo Egipto laikų.
Vieni kates keikia ir jų prisibijo, kiti murkles myli ir vertina jų grakštumą, švelnumą bei sugebėjimus raminti ir net gydyti.
Deja, neretai kačių šeimininkai neranda laiko skirti daugiau dėmesio katei tikėdamiesi, kad gyvūną užtenka tik pašerti. Dėl peršėrimo ir neturėjimo ką veikti katės ne tik nutunka, bet ir suserga įvairiomis ligomis.
Šventi gyvūnai
Per visą žmonijos istoriją katės vertintos itin skirtingai, tačiau abejingų joms nebuvo.
Senovės egiptiečiai kates laikė šventais gyvūnais, o jas nuskriaudusiems žmonėms skirdavo žiaurias bausmes. Katę užmušęs žmogus netgi galėjo būti pasmerktas myriop.
Vėlesniais laikais skirtingos kultūros kates vertino labai prieštaringai. Vienose šalyse jos buvo gerbiamos, globojamos ar net garbinamos, kitose laikomos šėtono pasiuntiniais.
Jūrininkų draugės
Iki šių dienų išlikę įvairiausių prietarų, susijusių su katėmis. Pavyzdžiui, tikima, kad jei juoda katė perbėgo kelią, reikia laukti bėdos, o norint jos išvengti siūloma nusispjauti per petį tris kartus.
Katės vadintos ir ištikimomis jūreivių bendražygėmis. Iki šiol išlikę pasakojimų, kad kadaise jūreiviai į ilgas keliones, be įvairiausių būtinų daiktų, pasiimdavę ir kačių. Šios ne tik apsaugodavusios jų maisto atsargas nuo laivuose knibždėjusių žiurkių, bet ir tapdavusios jūreivių draugėmis, padėdavo įveikti psichologinę įtampą, atsiradusią ilgam palikus namus. Katės lydėdavo jūreivius krante, gyvendavo jų stovyklose, o neretai ir pasilikdavo svečiuose kraštuose.
Katės gydo
Šiandien katės susilaukia taip pat skirtingų vertinimų: simpatijų ir antipatijų. Kačių augintojai gėrisi šių gyvūnų prieraišumu, tyliu murkimu, švelniu kailiu ir tikina turintys pačias ištikimiausias drauges.
Bet vienatvę ir liūdesį nugenančios katės reikalauja daug dėmesio, švelnumo ir priežiūros. Be to, katės pasižymi stipriu individualumu: eina, kur nori, veikia, ką nori. Tačiau vėliau jos sugrįžta ir vėl glaustosi aplink kojas.
Katės vadinamos ir namų gydytojomis. Jos labai jaučia savo šeimininkų nuotaiką ir geriau, nei jie patys žino savo globėjų negalavimus.
Pajutusios, kad prastai jaučiatės, katės įsitaiso ant skaudamos kūno vietos ir murkdamos nesitraukia nė per žingsnį. Vyresnio amžiaus žmonės pastebėjo, kad tokios „gydytojos” jei ne išgydo, tai pašildo skaudamus kojų sąnarius, sušvelnina vienatvę ir atitolina kartkartėmis aplankantį liūdesį. Šie gyvūnai draugiški ir mylintys. Neretai jie iš laukų parneštu grobiu – sumedžiotu paukšteliu ar pele – bando pasidalinti su savo šeimininku, tačiau ne visada sulaukia padėkos.
Vietoj dėmesio – maistas
Gyvenančių mieste gyvūnų laisvė apribojama kur kas labiau nei kaime.
Kačių šeimininkai mieste tampa atsakingi už šių gyvūnų gerovę – priežiūrą, maistą ir net judėjimo laisvę.
Nuo ankstyvo ryto iki vėlyvo vakaro dirbančių žmonių katės dienų dienas karaliauja namuose vienos. Iš ryto gavusios dubenėlį mėgstamo ėdesio per dieną jos turi daugybę valandų netrikdomo poilsio, o vakare iš nuvargusių šeimininkų vietoje laukto dėmesio gauna dar vieną porciją kačių maisto ir prašymą nesipainioti po kojomis.
Žmonės tikisi, kad ėdesys katėms atstos ir dėmesį, ir žaidimus, ir bendravimą. Todėl jie net nepaiso kačių šėrimo normų, rūpinasi tik, kad dubenėlis niekada neištuštėtų.
Kai naminės katės taip prižiūrimos, nereikėtų stebėtis, kad dauguma jų kenčia dėl antsvorio. Tarp gyvūnų mylėtojų vyrauja nuostata, kad kačių antsvoris susijęs su žmonių antsvorio didėjimu. Šio reiškinio priežastis labai paprasta – per daug maisto ir per mažai sporto. Pradėjusias tukti kates patariama šerti liesa vištiena, kepenėlėmis, žuvimi ir sugalvoti kuo daugiau atrakcijų, kad jos judėtų.
Nukenčia inkstai
Patogus ir nerūpestingas šiandieninių kačių gyvenimas nepalyginamas su tuo, kurį gyveno laukiniai jų protėviai, turėdavę nuolat rūpintis grobiu. Dabar pailgėjo kačių gyvenimo trukmė. Jos gyvena net iki dvidešimties metų, tačiau jų senatvę, priešingai nei anksčiau, temdo prasta sveikata.
Naminėms katėms vis labiau būdingos inkstų ligos, kurias sukelia aktyvumo trūkumas, per daug ankstyva sterilizacija ir įvairūs genetiniai faktoriai.
Norintiems, kad katinėlis neturėtų virškinimo problemų, veterinarai rekomenduoja pasirūpinti angliavandenių ir ląstelienos pusiausvyra jo maiste.
Sveikam gyvūno kailiui itin svarbios riebiosios rūgštys, gyvuliniai baltymai.
Nereikėtų kačių lepinti saldumynais. Padauginę šokolado ar kitų saldėsių, gyvūnai gali ne juokais susirgti.
Draugė? Terorizuoja ir vaiko per dienas, vis ko nors nepatenkinta. Uuuuuuuch!
turiu du katinus, abu labai skirtingi: vienas meilus ir svelnus, kitas atsargus ir nepriklausomas. Kates is tikruju „sutraukia” i save zmoniu ligas. Isbandyta. O blogai nuotaikai gydyti katinas – pats geriausias vaistas
Katė – tai pats ištikimiausias, geriausias ir nuoširdžiausias draugas. Gaila, kad kai kuriems žmonėms neduota to suprasti.
Mano katinas Paška išgyveno su mumis 8metus bet susirgo gelta ir gawom užmigdyti. 😥 O buvo jis katinų katinas, nors ir neveislinis bet labai gražus. Katės tikrai mieli tvarkingi ir jaukūs gyvūnai.
Musu katinukas Maksas (9men) taip pat susirgo gelta. Galvojom uzmigdyti, bet ryzomes pabandyti gydyti. Jam gereja, bet atrodo nekaip Veterinarai sako, yra vilciu 🙂 Bet kantrybes neuztenka su juo, nes daro savo reikalus bet kur, o tai nelabai malonu 😥 O viskas tik del to, kad nepaskiepijom laiku
mano katinukas pats fainiausias ir mieliausias..nepamainomas…;p palaiko man kompanija jau 11metuku ir tikiuosi kad bent dar kokius 10 meteliu pagyvens …
mano katei 11 metu, auginu ja nuo tada, kai buvau trecioke. jau savaite mano kate serga, ryt mama nunes pas veterinara, nes man paciai per baisu… negaliu nulaikyti asaru, bet… o jei kate supranta, del ko verkiu?
Labai liudna, bet prie keleta dienu, teko uzmigdyt dar visai jauna savo katyte. Priglaudizau ja is rusio, priprato prie zmoniu, patapo pacia geriausia drauge. nesitraukdavo niekad, net miegodavo kartu. Paskiepijau ja, net nenumanydama kad yra tokiu baisiu ligu kaip gelta. Pastebejus kad katyte maziau eda, netokia judri pasidare, nulekiau pas veterinare ir pasirodo gelta. Maitinom per prievarta, vaistus leidom, deja katyte vis silpo ir silpo, pradejo daryt viska ten kur guli. Guledavo vis apkabinus mano ranka. Vargsiuke. Deja nei meile nei rupestis ligu negydo. Kai viena ryta pamaciau kaip katyte sunkiai eina, nusprendziau… Gaila, kad Lietuvoje nera nei skiepu, nei vaistu nuo tokiu ligu ;(
As vakar savo katyte nuvedziau pas veterinare ir kai suzinojau kad ji serga geltaverkiau,ir dabar verkiu kai rasau,teks katyte uzmigdyti…jei pusantru metu…labai gaila…mano mylimiausia katyte buvo…ji balandzio 1 pagimde 3 kaciukus,2 atidaviau,o dar vienas pasiliko,gelta neuzkreciama,tai as pasiliksiu ta kaciuka.nors prisiminimas bus.labai gaila.myliu savo katyte ir visada mylesiu.negaliu sutvardyti asaru,kai zinau kad mano katyte kankinasi.kaiura diena sedziu su ja apsikabinus ir verkiu,nes greit jos neeksiu 😥 pasilgsiu savo katytes…