Klaipėdiečiai turės galimybę išreikšti humanizmą, paaukodami savo kraujo.
Lygiai po savaitės, birželio 15-ąją, Klaipėdoje prie vieno iš didžiųjų prekybos centrų rengiama akcija „Vasara su neatlygintina kraujo donoryste!”. Čia bus įrengta palapinė, kurioje kraujo duoti galės visi norintys ir galintys tai daryti.
Dovanos vitaminų
Nacionalinio kraujo centro ryšių su visuomene specialistė Jūratė Vaidelienė „Klaipėdai” sakė, jog šia iniciatyva siekiama atkreipti visuomenės dėmesį ir paskatinti žmones aktyviau duoti kraujo ir per atostogas.
Nelaimės ir ligos neatostogauja, ir kraujo reikia kasdien. Todėl visą vasarą bus aktyviai propaguojama kraujo donorystė, ypatingą dėmesį skiriant neatlygintinai kraujo donorystei, aiškinama jos svarba, vyks specialios akcijos.
Didžiųjų Lietuvos miestų aikštėse ar prie prekybos centrų bus įrengtos palapinės. Kraujo centro darbuotojai bei Lietuvos jaunimo organizacijų tarybos savanoriai kvies visus užsukti į palapines ir neatlygintinai duoti kraujo. Jie taip pat platins informacinius lapelius ir padės žmonėms daugiau sužinoti apie kraujo poreikį ir donorystės reikšmę, o vaistinių tinklas „Camelia” kiekvienam akcijos dalyviui dovanos vitaminų organizmui stiprinti.
Pernai agitavo Palangoje
Pirmą kartą panaši akcija, kuomet žmonės tiesiog gatvėje buvo raginami apsispręsti ir duoti kraujo užsukti į šalia stovinčią palapinę, vyko praėjusią vasarą Palangoje.
Tuomet per gerą pusdienį neatlygintinais kraujo donorais tapo 41 žmogus, tarp kurių – kurorto gyventojai ir svečiai ne tik iš Lietuvos, bet ir užsienio.
Daugelyje pasaulio šalių atlikti tyrimai rodo, kad žmonės, aukojantys kraujo laisva valia ir be jokio finansinio atlygio, yra mažiausiai linkę slėpti informaciją apie savo sveikatos būklę ar gyvenseną, dėl kurios jie būtų netinkami donorystei. Pagrindinis jų motyvas – padėti kitam, o ne pasipelnyti. Geriausias atpildas – suvokimas, kad išgelbėjai kažkieno gyvybę. Daugiausiai kraujo prireikia žmonėms po operacijų, avarijų, įvairių kitų nelaimingų atsitikimų.
Psichologų teigimu, laisvanoriškai duodantys kraują žmonės, jausdami moralinį pasitenkinimą, kad jų kraujas padeda pasveikti sergantiesiems, turi žymiai geresnę psichinę ir dvasinę sveikatą.
Sveikatai nekenkia
Prieš metus „Baltijos tyrimų” atliktas Lietuvos gyventojų nuomonės tyrimas atskleidė, kas atbaido žmones nuo donorystės. Paaiškėjo, kad pusę lietuvių sulaiko baimė užsikrėsti infekcijomis duodant kraujo. 40 proc. apklaustųjų bijo, jog kraujo davimo procedūra gali pakenkti jų sveikatai apskritai, o 35 proc. – jog davę kraujo jie gali jaustis nusilpę.
Medikai teigia, kad visos baimės nėra pagrįstos, jei žmogus yra sveikas. Jau seniai kraujas imamas vienkartinėmis sistemomis, todėl duodant kraujo užsikrėsti kokiomis nors ligomis yra neįmanoma.
Duoti kraujo – sveika
Medikai tikina, kad tapti donoru yra ne tik saugu, bet sveika ir naudinga.
Moksliniais tyrimais įrodyta, jog nuolat kraujo duodantys donorai yra žymiai atsparesni įvairiems nukraujavimams, padidėja imuninis atsparumas. Tyrimais įrodyta, kad duoti 450 ml kraujo yra visiškai nekenksminga procedūra donoro organizmui, netgi priešingai – po donacijos pagerėja kraujodaros organų veikla, suaktyvėja organizmo medžiagų apykaita, organizmo aprūpinimas deguonimi, mobilizuojamos įvairios gyvybinės funkcijos. Pertraukos tarp davimų turi būti ne trumpesnės kaip 60 dienų. Po tokio laikotarpio donoro organizmas yra vėl visiškai pasiruošęs naujai donacijai.
Atlieka tyrimus
Senovėje žmonės būdavo gydomi kraujo nuleidimu, tokiu pat principu veikia ir gydymas dėlėmis.
Maždaug pusės litro kraujo praradimas gali pakenkti tik ligotiems žmonėms, o iš tokių kraujas nėra imamas. Kiekvieną kartą donorui atliekami išsamūs kraujo tyrimai: pastebėjus pakitimus donoras informuojamas, rekomenduojama atlikti papildomus tyrimus.
Prieš duodant kraują nustatoma žmogaus kraujo grupė, rezus priklausomumas, hemoglobino kiekis kraujyje. Be to, kiekvieno donoro kraujas ištiriamas dėl virusinių hepatitų B, C, ŽIV, sifilio.
Prireikus, atliekant medicininę donoro atranką, gydytojas gali paskirti papildomus tyrimus ar rekomenduoti specialistų konsultacijas.