Lietuvos kariuomenė kasmet pašaukia vis mažiau privalomos tarnybos karių, tačiau visiškai jų kol kas atsisakyti neketinama. Kauno karo prievolės centras šiemet iš trijų apskričių į tarnybą pakvies daugiau kaip 900 jaunuolių.
Kariu taps kas trečias pašauktas
Kauno karo prievolės centro viršininkas kapitonas Židrūnas Šadauskis sakė, kad šiemet centre į kariuomenę bus pašaukta 400 jaunuolių mažiau nei pernai – iš viso 954.
„Tiek jų tarnauti išvyks iš Kauno, Marijampolės ir Alytaus apskričių. Iš viso Lietuvoje šiemet bus pašaukta 3600 jaunuolių, bet jau 2008 metais planuojama šį skaičių sumažinti iki 2000 karių”, – sakė jis.
Dabar Lietuvos kariuomenėje tarnauja apie 3800 šauktinių, tai yra apie 27 proc. viso kariuomenės personalo. Lietuva neplanuoja visiškai atsisakyti šauktinių, tačiau po dvejų metų jie sudarys mažiau kaip 18 proc. kariuomenės personalo, o kariuomenėje jau bus apie 8300 profesinės karo tarnybos karių.
Sumažinus šaukiamų karių iki 2000, būtų galima tikėtis, kad į kariuomenę ateitų tik patys to norintys jaunuoliai, ketinantys paskui tapti profesinės tarnybos kariais. Šiemet į prievolės centrą bus pakviesta apie 3000 jaunuolių, t.y. , maždaug trečdalis taps kariais.
„Mums sumažės darbo šaukiant jaunuolius, tačiau atsiras nauja užduotis – verbavimas į profesionalią tarnybą”, – sakė Ž.Šadauskis.
Šauktinių nebėra JAV, Kanadoje, D.Britanijoje, Olandijoje, Belgijoje, Liuksemburge, Ispanijoje, Portugalijoje, Prancūzijoje ir Čekijoje. Iki 2006 m. Italija, Slovėnija ir Slovakija planuoja visiškai atsisakyti privalomosios karo tarnybos karių. Latvijoje, Rumunijoje, Bulgarijoje šauktinių palaipsniui nebeliks.
Tingi atnešti pažymas iš mokyklų
Į kariuomenę šaukiami 19-26 metų jaunuoliai. Sukakus 19 metų, jaunuoliai patys privalo atvykti į Karo prievolės administravimo tarnybos teritorinį skyrių. Pradėjęs tarnybą jaunuolis pirmus 3 mėnesius karybos mokysis Ruklos mokomajame pulke, kur kariai skirstomi į dalinius tolesnei tarnybai. Stengiamasi, kad jie tarnautų kuo arčiau savo namų, į kuriuos galėtų savaitgaliais sugrįžti. Tarnyba trunka 1 metus.
Tarnyba atidedama dieninių, suaugusiųjų vidurinių bendrojo lavinimo ar profesinių mokyklų moksleiviams, kol jas baigs, o magistrantams – iki jiems sukaks 26 metai. Ž.Šadauskis pripažino, kad baigusieji aukštąsias mokyklas paprastai į kariuomenę jau nebešaukiami.
Mokslo metų pradžioje reikia pristatyti pažymą, jog vaikinas studijuoja ir šaukimas atlikti privalomąją tarnybą bus atidėtas metams laiko. „Tačiau kai kuriems jaunuoliams tai yra didžiulis darbas”, – ironizavo Ž.Šadauskis.
Tarnyba atidedama šauktinio žmonos nėštumo laikotarpiu ir iki vaikui sukaks 3 metai. Jeigu šeimoje yra du vaikai – į kariuomenę nebešaukiama. Pernai Kaune privalomoji karo tarnyba dėl įvairių priežasčių buvo atidėta 15 tūkstančių jaunuolių.
Kelių klasių neužtenka
Karo prievolės centre yra užrašas ant psichologo durų, kad 5-8 klases baigę jaunuoliai kviečiami užeiti be eilės. „Su jais mes ilgai nesikalbame. Tai specialiųjų mokyklų auklėtiniai, kurie kariuomenei netinka”, – sakė karo medicinos komisijos pirmininkas majoras Saulius Katkus.
Tai, kad į kariuomenę negali patekti tik kelias klases baigę vaikinai, įrodo ir intelekto, ir psichologinio testo klausimai, kurie menkai išsilavinusiems asmenims būtų neįkandami. „Todėl nepagrįstai kalbama, kad kariuomenėje tarnauja tik kelias klases baigę kariai. Dauguma šauktinių turi vidurinį arba pagrindinį išsilavinimą”, – sakė Karo prievolės administravimo tarnybos atstovas spaudai Laimis Bratikas.
Naujos tendencijos
Ž.Šadauskis minėjo, kad pastaruoju metu susiduriama su naujais netikėtumais. „Neseniai į mus kreipėsi dviejų Airijoje gyvenančių jaunuolių artimieji. Vaikinai yra šaukiami tarnauti į Airijos kariuomenę, bet jie norėtų tarnybą atlikti Lietuvoje”, – pasakojo viršininkas.
Airijoje, Didžiojoje Britanijoje, Vokietijoje, kitose ES šalyse priimant į darbą valstybės įstaigoje reikalaujama pateikti pažymą iš karo prievolės tarnybos. „Vyrai turėtų kreiptis į mus, kad išduotume dokumentus apie tarnybą arba tai, dėl kokių priežasčių tarnauti nereikėjo”, – sakė Ž.Šadauskis.
L.Bratikas priminė atvejį Panevėžyje, kai iš Airijos grįžęs jaunuolis negalėjo įregistruoti automobilio. „Paaiškėjo, kad jis yra paieškomas, nes neatsiliepė į šaukimą atvykti į karo prievolės centrą. Niekas tokių jaunuolių prie sienos nesuima, tačiau vėliau jie gali susidurti su panašiais sunkumais”, – sakė L.Bratikas.