Vienuoliai pakilo į kovą dėl šventos žemės

Vienuolius ir Antakalnio bendruomenę papiktino Vilniaus miesto savivaldybės ketinimas jau ateinantį penktadienį per aukcioną parduoti vienuolyno pašonėje esančius požeminę slėptuvę ir jai priskirtą sklypą

Vakar sostinės Antakalnio mikrorajone piketavo Šv. Jono (Trinitorių) vienuolyno broliai ir seserys. „Neik arčiau, nusiauk apavą, nes vieta, kurioje stovi, yra šventa žemė”; „Vargas, vargas didžiajam miestui, iš kurio prabangos jie pralobo”, – iškėlę tokiomis citatomis iš Biblijos išmargintus plakatus vienuoliai ir inteligentijos atstovai protestavo prieš miesto valdžios užmojus per aukcioną parduoti požeminę slėptuvę ir 4 arus žemės. Potencialūs pirkėjai jau vakar galėjo susipažinti su privatizuojamu objektu ir įsitikinti, ką apie sandorį mano būsimi kaimynai.

Kreipėsi į teismą

Prieš kelias dienas vienuolyno prioras brolis Jonas (Tomas Savickas) kreipėsi į Vilniaus 1-ąjį apylinkės teismą. Jis prašė pripažinti neteisėtu Vilniaus miesto savivaldybės pasirašytą privatizavimo protokolą, sustabdyti privatizavimo procesą, iš savivaldybės vienuolynui priteisti bylinėjimosi išlaidas.

Šių metų kovą sostinės savivaldybės Privatizavimo komisija per posėdį patvirtino 175 kvadratinių metrų požeminės slėptuvės, esančios Smėlio g. 33, privatizavimo programą. Vienuolius piktino faktas, kad slėptuvei priskirtas ir bus parduodamas 4 arų žemės sklypas, nors 2001 metų Vyriausybės nutarime ir vėlesniuose aktuose užsimenama tik apie slėptuvės privatizavimą.

Objekto pradinė pardavimo kaina – 420 tūkst. litų. Pirkėjui leidžiama 90 proc. ploto užstatyti požeminiais statiniais, tačiau reikalaujama laikytis paminklosaugos sąlygų.

Priminė valstybės įsipareigojimus

„Slėptuvė – prie pat vienuolyno, todėl manome, kad nustatyta privatizavimo programa neatitinka vienuolyno, kaip sakralinės vietos, kaip architektūrinio paminklo, apsaugos ir visų vienuolyne religiniais, turistiniais ar švietėjiškais tikslais besilankančių asmenų interesų”, – sakoma ieškinio pareiškime.

Savivaldybei primenama, jog 2000 metais Seimas ratifikavo Lietuvos Respublikos ir Šventojo Sosto sutartį „Dėl santykių tarp Katalikų Bažnyčios ir valstybės teisinių aspektų”. Minėtu susitarimu valstybė įsipareigojo gerbti bažnyčių ir koplyčių, taip pat tiesiogiai su šiomis kulto vietomis susijusių statinių, jų teritorijų ir religinio kulto objektų sakralumą bei ginti tuos objektus.

Vienuoliai prašė teismo sustabdyti slėptuvės ir sklypo aukcioną, kol bus patikslintos architektūros ansamblio apsaugos ribos, slėptuvės privatizavimo sąlygose numatyti „minimalų triukšmo lygį”, nes vienuolyno seserys ir broliai gyvena tyloje.

Valdininkė stebisi

Už slėptuvės privatizavimą atsakinga Vilniaus miesto savivaldybės Privatizavimo komisijos vyriausioji specialistė Danutė Trinkūnienė LŽ piktinosi vienuolių elgesiu. Jie, anot moters, apie būsimą aukcioną žinojo prieš du mėnesius, tačiau protestuoti pradėjo tik dabar. Specialistė retoriškai klausė, kodėl vienuoliai anksčiau nepateikė siūlymų dėl privatizavimo sąlygų. „Gal mano, jog jiems viskas galima? Ar vienuoliams atrodo, kad viską įmanoma gauti už dyka? – stebėjosi Trinkūnienė. – Ar Bažnyčia turi mažai turto? Jei vienuoliai labai nori ramybės, galėjo ateiti ir pasakyti. Galėjo pasiūlyti lygiaverčius mainus. Pavyzdžiui, skirti kokias patalpėles ir paimti šį turtą”.

Trinkūnienė įsitikinusi, jog pardavus sklypą privažiuoti prie vienuolyno netaps sunkiau. Triukšmas esą nepadidės, nes bus statoma po žeme. Savivaldybės atstovė sakė, kad vienuolyno pašonėje neiškils stiklinis monstras, ir teigė mananti, jog minėto objekto apskritai niekas nenupirks.

Anot Trinkūnienės, sklypas slėptuvei priskirtas 2004 metų Vilniaus apskrities viršininko administracijos sprendimu. Pagal privatizavimo įstatymus statiniai be žemės negali būti parduodami. Apskritis nurodė, kad Smėlio gatvės 33 sklypas „teiktinas parduoti arba nuomoti”.

Vienuolynas ir bažnyčia yra XVII-XVIII a. architektūrinis paminklas, architektūrinio komplekso – istorinės Sapiegų valdos – dalis. Kultūros apsaugos vertybių departamentas rengiasi šį ansamblį paskelbti saugomu. Greta esantys Sapiegų rūmai ir parkas įtraukti į kultūros vertybių registrą.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Statyba su žyma , , , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.