Rusijai uždraudus vyno importą iš šių valstybių, Lietuvoje gruzinų ir moldavų vyndarių produkcijos galima rasti be vargo, bet ja susivilioja vis mažiau vartotojų. Ekspertai pripažįsta, kad šių kraštų vynai išties dažnai yra prastos kokybės.
Rusijos tarnyboms įsakius išimti iš apyvartos gruziniškus ir moldaviškus vynus šių šalių vyndariai sulaukė ne tik paprastų žmonių, bet ir aukštų šalies pareigūnų palaikymo. Apie atviras rinkas šių šalių vynams užsiminė net Lietuvos prezidentas Valdas Adamkus.
„Lietuvos rinka atvira gruziniškai produkcijai, taip pat ir vynui”, – pareiškė Adamkus.
Tačiau kai kuriems vynu prekiaujančių įmonių atstovams tokie šalies vadovo pareiškimai sukelia šypseną, mat šių Rusijos ekonomiškai spaudžiamų šalių vynai kokybe išties nusileidžia vyndaryste garsių kraštų vynams.
„Neabejoju, kad Rusijos draudime esama politikos – rinka pati turi nuspręsti, ko reikia, o ko – ne, tačiau draudimas įvežti vynus turi pagrindo, – LŽ sakė didmeninės prekybos alkoholiniais gėrimais bendrovės „Mineraliniai vandenys” rinkos analitikas Gintautas Jašinskas. – Su mėgintuvėliu nestovėjau, tačiau tikėtina, kad vynuose rastas per didelis vynuogėms auginti naudojamo vario sulfato kiekis. O ir talpyklos, kuriose laikomas vynas, tikrai nebus nerūdijančio plieno”.
Pasak eksperto, dar prieš penkerius metus į tiekėjų sąrašų svarbiausių vynų penketuką pakliūdavusių moldaviškų vynų aukso amžius baigėsi, o vynai iš Gruzijos jau tada buvo dešimtuko pabaigoje. „Jei Gruziją priskirtume Europai, o man reikėtų išrinkti prasčiausią Europos vyną, greičiausiai tai būtų gruziniškas vynas. Neabejoju, kad užsienyje gruzinišką vyną pardavinėja tik į imigrantus orientuoti restoranai ir prekybos tinklai”, – kalbėjo Jašinskas.
Anot rinkos analitiko, daugiausia gruziniškų ir moldaviškų vynų eksportuota į Rusiją, kurioje pirkėjo pasirinkimą lemia ne kokybė, o kaina. Tuo tarpu labiausiai alų mėgstantys lietuviai rinkdamiesi vyną atsižvelgia ne tik į jo kainą, bet ir į kilmės šalį bei gamintoją. „Gruzinišką vyną perka vartotojas, kuris jį gėrė mergindamas būsimą žmoną, todėl vynas iš Gruzijos jam primena jaunystę”, – tikino vyno ekspertas.
„Iki” atstovo spaudai Tomo Vaišvilos teigimu, tiek Gruzijos, tiek Moldovos vynai sudaro 1 proc. visų tinklo parduotų vynų. Tokie rezultatai rodo, kad šiuos vynus pirkėjai vertina skeptiškai ir mieliau perka nedaug brangesnius Prancūzijos, Čilės, Argentinos vynus.
Kaip LŽ sakė „VP Market” atstovė ryšiams su visuomene Viktorija Jakubauskaitė, nors tinklo parduotuvėse populiariausias ispaniškas vynas, neretas pirkėjas renkasi moldaviškus bei gruziniškus vynus, kurių asortimentą prekybos tinklas ketina dar plėsti.
„Pastaruoju metu pirkėjai daugiau renkasi brangesnius ir įvairesnius vynus, vidutinė perkamo vyno kaina – 20-25 litai. Tačiau populiariausias yra vynas, kainuojantis apie 10 litų”, – teigė Jakubauskaitė.
Rusijos federalinė vartotojų priežiūros ir žmonių teisių apsaugos bei gerovės tarnyba kovo 27 dieną uždraudė importuoti vynus iš Moldovos ir Gruzijos.