Klaipėdos apskrities ligoninėje šiemet pradėtos daryti laparoskopinės tiesiosios žarnos ekstirpacijos. Šios operacijos itin sudėtingos ir unikalios tuo, jog per mažus pjūvius pašalinama visa tiesioji žarna.
Ligoninės medikai padarė dvi tokias operacijas. Pilvo ir endoskopinės chirugijos skyriaus vedėjui Nerijui Kaseliui, vienam geriausių laparoskopinės chirurgijos specialistų šalyje, talkino jo kolegos Arvydas Noreika ir Žilvinas Šidlauskas.
„Kai navikinis procesas būna apėmęs išeinamąją angą, šalinama ne dalis, o visa tiesioji žarna, – pasakojo N. Kaselis. – Pasaulio mokslininkų įrodyta, kad onkologiniams ligoniams yra žymiai didesnė tikimybė pasveikti, kai jie operuojami laparoskopiniu būdu.”
N. Kaselis dienraščiui sakė, kad Lietuvoje laparoskopinės tiesiosios žarnos ekstirpacijos pradėtos daryti neseniai. Pasak gydytojo, keletas tokių operacijų atlikta Vilniaus ir Kauno klinikose ir dvi – Klaipėdos apskrities ligoninėje.
Storosios ir tiesiosios žarnos vėžys išlieka didžiulė problema. Lietuvoje kasmet diagnozuojama apie 1 500 šių onkologinių ligų.
Gydant onkologines žarnyno ligas pasitelkiama chemoterapija, radioterapija ir biologinė terapija. Apskrities ligoninės chirurgai sako, kad efektyviausias storosios ir tiesiosios žarnos vėžio gydymo būdas – operacinis.
Atliekant laparoskopines operacijas per mažus pjūvius į pilvaplėvės ertmę įleidžiama speciali vaizdo kamera. Kadangi operacija stebima monitoriuje, chirurgai turi didesnę galimybę pašalinti ne tik vėžinių ląstelių pažeistą žarnos dalį, bet ir greta esančius smulkiausius limfmazgius. Mat limfmazgiais dažniausiai ir plinta vėžinis procesas.
Chirurgai pažymi, kad žarnyną operuojant laparoskopiniu būdu pacientams mažiau skauda, tą pačią dieną arba kitą parą žmogus jau gali vaikščioti. Mažesnė ir pooperacinių išvaržų tikimybė. Dėl trumpesnio pooperacinio reabilitacijos laikotarpio jie greičiau grįžta į normalų gyvenimą.
N. Kaselis sakė, jog kuo piktybinis auglys yra arčiau išeinamosios angos, tuo operacija sudėtingesnė.