Didžiausia Lietuvoje investicinė žemės ūkio bendrovė „Agrovaldymo grupė” plečia savo valdomų žemės ūkio bendrovių tinklą. Per 2005 metus investavusi į 13 Lietuvos žemės ūkio bendrovių, šiemet ji per pirmąjį ketvirtį įsigijo dar dvi žemės ūkio bendroves „Skėmiai” ir „Alanta” ir savo valdomų bendrovių skaičių išplėtė iki 15. „Agrovaldymo grupė” artimiausiu metu ketina platinti pirmąsias akcinės bendrovės obligacijas bei iš gautų lėšų renovuoti technikos parką ir investuoti į žemės ūkio bendrovių modernizavimą.
Pasak AB „Agrovaldymo grupė” direktoriaus Dariaus Pipiro, 2006 metais investicinė žemės ūkio raidos kompanija, ketina įsigyti dar keletą žemės ūkio bendrovių ir bendrą jų skaičių padidinti iki 17 ar net 20.
„Vėliau investicinės bendrovės plėtra įvairiuose regionuose turėtų sulėtėti, nes ilgainiui ketiname veiklą plėsti ir stambinti jau įsigytas bendroves, jas pertvarkant, modernizuojant ir išplečiant apdirbamus žemių plotus”, – teigė D.Pipiras.
Šiuo metu bendrovė nuosavomis lėšomis renovuoja ir modernizuoja pieno ūkius ŽUB „Nausodė” ir ŽUB „Vėriškės”. Investicijos į pieno ūkius ir naujų karvių žindenių bandas 2006 metais sieks 2,8 mln. Lt.
„Agrovaldymo grupė” turi pasitvirtinusi raidos programą, pagal kurią orientuos į savo valdomas žemės ūkio bendroves į augalininkystės bei pienininkystės sektorius, todėl didelis dėmesys pirmiausiai skiriamas savalaikėms investicijoms į šiuos sektorius”, – teigė D.Pipiras.
Per 2005 metus bendrovės lėšomis buvo modernizuotas ŽŪK „AVG Lankesa” pieno ūkis, bendrovė iš Vokietijos importavo 200 naujų karvių.
„Išanalizavę procesus nustatėme, jog ūkių modernizavimas vyksta greičiau ir mažesnėmis sąnaudomis, kuomet jis atliekamas savo lėšomis. Esame padavę paraiškas Nacionalinei mokėjimo agentūrai ir ES lėšoms gauti siekiant plėsti pašarų gamybą bei atlikti statinių rekonstrukciją, tačiau kol kas tų lėšų dar negauname. Pagrindines investicijas iki šiol darėme greičiau naudodami būtent nuosavas lėšas, tai ypatingai svarbu ir dėl pieno kvotų, kurios kelių metų bėgyje bus „fiksuojamos”. Dėl šios priežasties modernizaciją ir naujų pieno ūkių įrengimą svarbu baigti dar 2006 metais” – teigė D.Pipiras.
2006 m. išplatinus pirmąsias bendrovės obligacijas, laukiama, kad investicijų srautai į „Agrovaldymo grupės” valdomas žemės ūkio bendroves įtakotų, jog būtų gaunamos papildomos pajamos iš pelningų veiklų.
2006 metais išplatinus obligacijas bei papildomais akcininkų įnašais gautos lėšos planuojamos naudoti žemės ūkio bendrovių modernizavimui. Svarbiausia sritis bendrovės investiciniame modernizavimo plane yra žemės ūkio technikos parko atnaujinimas, per 2006 m. žemės ūkio technikos planuojama įsigyti už bendrą 3,7 mln. Lt.
Taip pat visus 2006 m. planuojamos investicijos į tam tikrų pastatų rekonstravimą, įrangos ir įrengimų atnaujinimą ir įsigijimą, žmonių kvalifikacijos kėlimą bei specializacijų vystymą. Visi projektai bus orientuoti į ūkių stambinimą.
„Praeitais metais baigėme pirmąjį mūsų valdomų žemės ūkio bendrovių reformų etapą, pasiekėme, kad visose, net ir nepelningose, nesutvarkytose ar visiškai neefektyviai valdytose žemės ūkio bendrovėse, būtų laiku išmokami atlyginimai, būtų pradėta efektyviai planuoti gamyba, atsisakyta nepelningų veiklos sričių, būtų atliekamos reikalingos investicijos siekiant didinti pajamas ir išnaudoti potencialą”, – teigė D.Pipiras
Pasak direktoriaus, siekiant tinkamai valdyti įvairiuose Lietuvos regionuose esančias žemės ūkio bendroves, dar 2005 „Agrovaldymo grupė” valdyba nusprendė stiprinti ir centralizuoti valdymą. Įgyvendinant šį sprendimą, AB „Agrovaldymo grupė” centrinis biuras Vilniuje perėmė iš žemės ūkio bendrovių dalį finansinio, gamybinio bei organizacinio planavimo darbų.
„Visos bendrovės yra vertinamos kaip stiprūs gamybiniai padaliniai. Ateityje planuojant gamybą į visas bendroves bus žiūrima kaip į vieną didelę įmonę, todėl ne tik administraciniai kaštai turėtų sumažėti, tačiau ir atskirų žemės ūkio bendrovių veiklos efektyvumas žymiai išaugti”, – teigė D.Pipiras.
Pasak jo, dėl gamybos mąsto ekonomijos mažėja tos gamybos kaštai. Be to, kiekvienoje bendrovėje jau yra suvienodinti valdymo, apskaitos, planavimo, atskaitomybės, pirkimų ir teisės standartai, o „Agrovaldymo grupės” centriniame biure įkurti administravimo, gamybos planavimo, finansų, investicijų valdymo, apskaitos, komercijos ir žemės plėtros departamentai.
Per 2005 m. į žemės ūkio bendrovių veiklą AB „Agrovaldymo grupė” investavo per 3,7 mln. lt. 2006 metais planuojama investuoti iki 18 mln. lt.
Šiuo metu „Agrovaldymo grupė” yra didžiausia Lietuvoje žemės ūkio bendroves vienijant įmonė, užimanti apie 1,5 proc. pieno ir rapsų bei 1 proc. grūdų gamybos rinkos. Bendrovė savo ūkiuose turi apie 3000 karvių, bei daugiau nei 350 savaeigės technikos vienetų. Po 2006 – 2007 investicijų programos tikimasi, jog viso ūkiuose bus laikoma apie 6200 – 7000 melžiamų karvių, o apdirbami laukai pasieks 20 – 25 tūkst. ha.
„Mūsų užimamos pozicijos ir rezultatai kasmet auga, o po obligacijų išplatinimo šie procesai vyks dar sparčiau. Mūsų misija – užtikrinti žemės ūkio bendrovių veiklos rezultatų augimą ir siekti modernaus verslo valdymo. Kadangi veikiame socialiai jautrioje rinkoje, tapus atvira akcine bendrove rinkai ir visuomenei informacija apie mūsų įmonę bus labiau prieinama, o galimas dalyvavimas vertybinių popierių biržoje tikėtina užtikrins spartesnę įmonės plėtrą. Siekiame, kad Lietuvos žemės ūkis būtų konkurencingas ir ekonomiškai stiprus tarptautiniu ir Europos Sąjungos mastu.” – teigė D.Pipiras
Finansų analitikų vertinimu, naujų bendrovių, o ypač naujų sektorių, atsiradimas biržoje yra itin teigiamas procesas, didinantis Vilniaus vertybinių popierių biržos prekės ženklo žinomumą bei likvidumą.
Pasak „Jūsų tarpininkas” finansų maklerio Mariaus Dubniko, Žemės ūkio bendroves vienijančios „Agrovaldymo grupės” akcijos, biržoje gali būti įdomios tiek dėl savo veiklos, kuri pritraukia dideles subsidijas iš Europos Sąjungos, tiek ir savo turimu turtu: žeme, pastatais, kurie gali dominti užsienio stambiuosius investuotojus.
„Bendrovės buvimas biržoje iš tiesų gali palengvinti jos plėtrą, nes skaidresnė bendrovė pretenduoja lengviau pritraukti reikiamas lėšas. Bankai yra linkę pasitikėti kotiruojamomis bendrovėmis, kurių vertybiniai popieriai pasižymi ženkliai didesniu likvidumu. Taip pat tiesioginę naudą būti biržos sąrašuose pajunta ir akcininkai, kurie turimas akcijas gali lengviau įkeisti – akcijos įgauna apčiuopiamą vertę”, – teigė M.Dubnikovas
Tarp pagrindinių „Agrovaldymo grupės” akcininkų yra ir investicinė bendrovė „Invalda”, kuri pastaruoju metu biržoje ruošiasi pradėti kotiruoti ir kitas valdomas bendroves. Investicinėje bendrovėje tarp akcininkų taip pat yra ir rinkoje gerai žinomi investuotojai „Hermis Capital”.
„Toks žingsnis atrodo logiškas vykdant grupės verslo plėtros ir skaidrėjimo politiką. Bendrovės akcininkų struktūroje esantis dviejų profesionalių investuotojų – valdytojų tandemas turėtų ateityje garantuoti gan didelį finansinių investuotojų pasitikėjimą bei susidomėjimą šia biržos naujoke”, – sakė maklerių įmonės „Jūsų tarpininkas” ekspertas.
R.Povilaiti. tik klausimas- artik gerbimasis nesitycioja is valstybes kas savaite primindamas problema per nac. spauda