Viasat History eteryje – nepaprastoji menininkės Fridos Kahlo gyvenimo istorija

Tikriausiai jokia kita Lotynų Amerikos dama nebuvo taip žavimasi kaip Frida Kahlo. Šios menininkės vardas tapo savotišku prekiniu ženklu. Ji buvo lyg moteriškoji Che Guevara. Net ir prabėgus pusei amžiaus, „Volvo” kompanija Fridos autoportretą panaudojo siekdama parduoti kuo daugiau automobilių, o JAV Pašto tarnyba su menininkės atvaizdu išleido pašto ženklą. Fridos Kahlo veidas ne kartą puikavosi ir garsiojo „Times” žurnalo viršelyje, o ką jau kalbėti apie Fridos operas, pjeses, madų kolekcijas, dokumentines juostas, romanus, aibes kitokių kūrinių, kuriuos vainikavo neseniai Holivude sukurtas vaidybinis filmas. Dėl pagrindinio vaidmens jame varžėsi trys gražuolės – Madonna, Jeniffer Lopez ir Salma Hayek. Laimė suvaidinti garsiąją menininkę šalia žaviojo Antonio Banderaso nusišypsojo pastarajai.
Kaip menininkė Frida Kahlo tais laikais buvo ignoruojama, o šiandien ja domimasi, ji analizuojama ir idealizuojama, už jos darbus prašoma 10 milijonų dolerių – šia prasme ji nė kiek nenusileidžia Pikasui ar Warholui. Didelė Kahlo gerbėja yra Madonna, savo kolekcijoje turinti ne vieną šios menininkės originalų darbą. Aktorė tvirtina puikiai suprantanti Fridos skausmą ir liūdesį.
Dokumentiniame filme „Fridos Kahlo gyvenimas ir epocha” (The Life and Times of Frida Kahlo), kurį kovo 30 dieną parodys Viasat History, atkuriama dailininkės biografija: pasakojama, kaip šios moters susikurtas ryškus ir sukilėliškas įvaizdis, kurį ji vadino „gyvenimo švente”, pridengė ir paslėpė jos ligą ir begalinį skausmą. F. Kahlo gyveno tuo laikotarpiu, kai Meksikoje vyko revoliucija ir prabudimas. Per Kahlo gyvenimo prizmę filmo kūrėjai stengėsi atskleisti senąją meksikiečių kultūrą, papasakoti apie Meksikos revoliuciją ir komunizmo bangą, per Lotynų Ameriką nusiritusią trečiajame ir ketvirtajame XX a. deš.
Filme taip pat pasakojama apie Meksike užgimusias tapybos, fotografijos, filmų, literatūros ir poezijos naujoves bei susidomėjimą populiariąja kultūra, kurios simboliu ir tapo garsioji Frida Kahlo.
Ne vieną kino apdovanojimą pelniusi filmo kūrėja Amy Stechler turėjo galimybę studijuoti fotografijas, tapybos darbus, kronikas ir filmuotus namų vaizdus, kurie iki tol dar nebuvo niekur viešai skelbti ar rodyti. A. Stechler surengė per 20 interviu, kurių metu apklausė tokius F. Kahlo gyvenimo žinovus, kaip C. Fuentesas, C. Monsivaisas. Jai teko garbė pakalbinti ir meninkės biografę Hayden Herrerą.
Filmo kūrėja pasakoja: „Prieš trejetą metų apie Fridą Kahlo žinojau tik tiek, kad ji buvo dailininkė ir, kad buvo beprotiškai įsimylėjusi kitą dailininką, kuris, mano spėjimu, turėjo būti labai žavus vyriškis. Vėliau turėjau progos pasižiūrėti kino kroniką, kurioje stebėjau, kaip įžymusis Diegas Riviera tapo ant sienos Detroite. Didelei mano nuostabai, jis buvo, sakyčiau, šlykštus – varlės veidu, siaurais, nuolaidžiais pečiais, dideliu pilvu, mažytėmis rankomis ir kojomis. Mane tai labai suintrigavo. Man pasidarė įdomu, kokia buvo toji moteris ir kodėl ji jį taip dievino.”
Filmas buvo kuriamas Meksike, kur ir gyveno, kūrė garsioji Frida Kahlo. Jame skamba tradicinė meksikietiška tų laikų muzika (jos pavyko rasti JAV ir Meksikos archyvuose). O kai kuriuos muzikinius intarpus šiam filmui specialiai sukūrė šiuolaikiniai meksikiečių liaudies muzikos atlikėjai.
„Fridos Kahlo gyvenimas ir epocha” – kovo 30 dieną per Viasat History.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Žiniasklaida su žyma , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.