Diplomatinis Ketvertas, bandantis tarpininkauti dėl Artimųjų Rytų taikos, antradienį sakė, kad radikalus islamistinis judėjimas „Hamas” privalo atmesti smurtą ir pripažinti Izraelio valstybę, nes priešingu atveju rizikuos netekti gyvybiškai svarbios pagalbos, kai suformuos naują palestiniečių vyriausybę.
Tačiau vadinamasis Ketvertas, kurį sudaro Rusija, Europos Sąjunga (ES), Jungtinės Valstijos ir Jungtinės Tautos (JT), po susitikimo Londone pabrėžė, jog tarptautinės donorės toliau teiks paramą laikinajai prezidento Mahmudo Abaso vyriausybei bent jau iki to laiko, kai bus suformuota nauja vyriausybė.
„Ketvertas padarė išvadą, jog neišvengiama, kad būsimą paramą bet kokiai naujai vyriausybei donorės tikrins atsižvelgdamos į tos vyriausybės įsipareigojimą laikytis smurto atsisakymo, Izraelio pripažinimo ir ankstesnių susitarimų bei įsipareigojimų pripažinimo principų”, – sakoma Ketverto pareiškime.
„Jei šios sąlygos bus įvykdytos, mes būsime pasirengę tęsti finansavimą Palestinos savivaldai, – sakė ES užsienio politikos vadovas Ch.Solana. – Jei jie nepasikeis, tada tai bus labai sunku”.
Pernai ES Palestinos savivaldai skyrė 500 mln. eurų.
Palestinos savivaldai gresia didžiulė biudžeto krizė, ir Ketvertas leido suprasti, kad, atsižvelgdamas į palestiniečių poreikius, toliau rems laikinąją M.Abaso vyriausybę.
JT generalinis sekretorius Kofis Ananas sakė, kad jei „Hamas” pasikeistų, galėtų tikėtis susitarimo su tarptautine bendrija.
Tačiau JAV prezidentas Džordžas V.Bušas Vašingtone pakartojo, kad atsisako dirbti su „Hamas”, kuris yra surengęs mirtininkų išpuolių Izraelio teritorijoje ir kurio įstatuose raginama sunaikinti žydų valstybę.
Jungtinės Valstijos, kurios nuo 1993 metų palestiniečiams skyrė daugiau kaip 1,5 mlrd. dolerių paramą, pradėjo nuodugnų savo pagalbos programų tikrinimą, kai „Hamas” laimėjo rinkimus į palestiniečių parlamentą.
Jungtinės Valstijos buvo numačiusios šiais metais palestiniečiams skirti 234 mln. dolerių.
Ketvertas paragino palestiniečius ir izraeliečius vengti vienašališkų veiksmų, kurie galėtų paskatinti smurtą, be to, paragino Izraelį nutraukti bet kokią naujakurių gyvenviečių plėtrą.
„Hamas” nedelsdamas atmetė Ketverto nurodytas sąlygas ir pareiškė, kad keistis turėtų Izraelis.
„Ketvertui derėjo pareikalauti nutraukti (Izraelio) okupaciją ir agresiją, … o ne reikalauti, kad auka pripažintų tą okupaciją ir su antrankiais stovėtų agresijos akivaizdoje”, – sakė „Hamas” atstovas Sami Samis Abu Zuhris.