Vaikai – pavojuje

Tragedija kaimyninėje šalyje ir lietuvius privertė pripažinti, kad iki nelaimės – vienas žingsnis.

Ar žmonės gali saugiai jaustis prekybos centre ir nebijoti, kad bet kurią akimirką įgrius jo stogas? Ar nuvedę į darželį vaikus tėvai gali būti ramūs? Kas gali užtikrinti, kad Lietuvoje nepasikartos šeštadieninė kaimyninės Lenkijos tragedija?

Kas šalyje atsakingas už, regis, tokią „smulkmeną” – pastatų stogus?

Lenkai ranka nenumojo

Lenkijos Chožovo mieste įgriuvus parodų paviljono, kuriame vyko tarptautinė balandžių paroda, stogui, savaitgalį po griuvėsiais žuvo 62 žmonės.

Ugniagesiai ir policijos pareigūnai teigė, esą pastato stogas įgriuvo nuo sniego svorio, tačiau paviljono savininkai pareiškė, kad sniegas nuo stogo buvo reguliariai valomas.

Po šios tragedijos Lenkijos vyriausybė ėmėsi atsargumo priemonių.

Ji nurodė laikinai uždaryti kai kuriuos didelius pastatus, mat baiminamasi, kad tragedija gali pasikartoti. Kol kas neskelbiama, kiek ir kokių pastatų bus uždaryta, tačiau pasirodė pranešimų, kad tarp jų gali būti prekybos centrų, vaikų darželių ir mokyklų.

Stogai tikrinami

Tuo tarpu Lietuvoje negirdėti jokio valdininkų bruzdėjimo, kad būtina tikrinti pastatus.

„Siemens” arena yra saugi”, – patikino jos valdytojos, bendrovės „Rubicon eventus” atstovas spaudai Nerijus Mikalajūnas. Jo teigimu, prieš dvi savaites šios sostinės arenos pastato konstrukcijas tikrino Statybos inspekcija. Ji esą konstatavo, kad „priežiūra pavyzdinė”.

„Galime garantuoti, kad Lenkijos tragedija nepasikartos”, – tikino N.Mikalajūnas. Pasak jo, arenos konstrukcijos tikrinamos reguliariai, todėl baimintis, kad gali įlūžti stogas, nereikėtų.

„Mūsų prekybos centrų statinių techninę priežiūrą vykdo įmonė „Baltservis”.

Tikrai nėra pagrindo baimintis, kad stogai įgrius”, – „Ekstra žinioms” pasakojo bendrovės „VP Market”, kuriai priklauso daug prekybos centrų, atstovė spaudai Viktorija Jakubauskaitė.

Atstovės teigimu, visą laiką prekybos centrų stogai prižiūrimi, o kai stipriau pasninga, jie valomi.

Problemų – per akis

Tačiau valdininkai, kurių tiesioginis darbas – tikrinti pastatų konstrukcijas, pripažįsta, kad ne viskas taip gerai.

Pusbalsiu jie sako negalį užtikrinti, kad Lietuvoje neįvyks tokia nelaimė, kokia nusinešė gyvybes kaimyninėje valstybėje.

Pasirodo, iki šiol Lietuvoje įstatymais nenurodyta, kaip dažnai reikia tikrinti pastatų konstrukcijas.

Statybos inspekcijos atstovų teigimu, kol kas nepriimtas reglamentas, numatantis, kiek metų pastatas gali stovėti ir būti saugus.

Pagal įstatymus visa pastatų priežiūra – jų savininkų ir naudotojų rankose. Valdininkai didesnius prekybos centrus ar kitus pastatus, kur renkasi daugiau kaip keli žmonės, tikrina, tačiau, kaip patys pripažįsta, daugiau vizualiai.

Jie nebeslepia, kad dažnai tenka susidurti su nekokybiška pastatų priežiūra, o tai reiškia, kad bet kada konstrukcijos gali neatlaikyti.

Tragedija gali pasikartoti

Pasak Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos Valstybinės priežiūros normų skyriaus vyriausiojo specialisto Vytauto Sūdžiaus, niekas negali atsakyti, ar Lietuvoje nepasikartos Lenkijos tragedija. „Juk ir eidamas gatve gali paslysti ir susilaužyti koją. Žinoma, gali įgriūti pastato stogas, nes statybų pažeidimai dažnai būna paslėpti”, – pasakojo jis.

Tuo tarpu Vilniaus apskrities viršininko administracijos Teritorijų planavimo ir statybos valstybinės priežiūros vyriausiasis specialistas Vytautas Januška „Ekstra žinioms” sakė, kad naujieji prekybos ir pramogų centrai, naujos arenos prižiūrimos be priekaištų.

„Tačiau niekas negali pasakyti, ar jie realiai saugūs, ar ne.

Norint gauti pastato ekspertizę, reikia jį uždaryti”, – kalbėjo V.Januška.

Vaikų saugumui pinigų nėra

Pramoginių ar prekybos pastatų savininkai nuolat tikrina jų konstrukcijas, tuo tarpu mokyklos, ligoninės ir vaikų darželiai pastatų priežiūrai neturi nei specialistų, nei lėšų. Juos valdininkai tikrina, tačiau nuolatinės ir reguliarios priežiūros, tarkim, stipriau pasnigus, užtikrinti negali.

Pasak V.Januškos, šiose įstaigose dažnai visais klausimais rūpinasi vienas žmogus, pavyzdžiui, ūkvedys ar sargas. „Šios įstaigos neturi nei pinigų, nei etatų žmonėms samdyti”, – neslėpė problemų V.Januška.

Dauguma šalies mokyklų ir vaikų darželių yra seni, statyti prieš keliasdešimt metų. Jeigu atsitiktų nelaimė ir įgriūtų nors vieno pastato stogas, vargu ar juose esantiems mūsų vaikams pavyktų išsigelbėti.

Tačiau valdininkai šiuo atveju nepalenkiami. „Pastatų ekspertizės brangiai kainuoja”, – sako jie. O pinigų, kaip visada, nėra.

„Ekstra žinios”

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Statyba su žyma , , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.