Netikėtai uostamiestį užklupęs šaltis pamažu traukiasi palikdamas nušalusių pirštų skausmą ir peršalimo ligas.
Šiomis dienomis vaistinėse – negaluojančių klaipėdiečių antplūdis. Kosintys ir čiaudintys žmonės sau bei vaikams perka be recepto parduodamus sirupus nuo gerklės skausmo.
Medikai nepataria pernelyg žavėtis šiais vaistais. Manoma, kad saldžiuose sirupuose per mažai savijautą gerinančių medžiagų, juos lengva perdozuoti.
Susirgo vaikai
Šiuo metu termometro stulpelio rodoma temperatūra neatrodo taip grėsmingai, kaip praėjusį savaitgalį ar šios savaitės pirmosiomis dienomis. Vis dėlto kelias dienas kūną kaustęs šaltis klaipėdiečių savijautos nepagerino.
Uostamiesčio Visuomenės sveikatos centro Užkrečiamųjų ligų profilaktikos ir kontrolės bei medicininės karantininės apsaugos skyriaus duomenimis, per praėjusią savaitę buvo užregistruota 1162 naujų ūminių viršutinių kvėpavimo takų infekcijų (ŪVKTI) atvejų. Iš jų susirgo 722 vaikai iki septyniolikos metų.
Gripu susirgo šešiolika uostamiesčio gyventojų. Nepilnamečių tarp jų nebuvo.
Perka ne po vieną
Eilės pas šeimos gydytoją ilgėja, dirbančiam žmogui į konsultaciją patekti darosi vis sunkiau. Todėl vos pajutę pirmuosius peršalimo simptomus konsultuotis dėl „gydymosi” skubame į vaistinę.
Be recepto parduodamų gerklės skausmą mažinančių, atsikosėjimą palengvinančių, slogos simptomus sumažinančių medicininių preparatų – sirupų, tirpių miltelių, įvairių žolelių – dešimtys. Tačiau pastarosios, anot Irena prisistačiusios vienos uostamiesčio vaistinės farmacininkės, populiarios tik tarp pensininkų.
Vaistininkės pastebėjo, kad labai užsiėmę žmonės, kurie sirgti neturi laiko prašo, vaisto nuo visų ligų.
Skuba į darbą
Pasak vaistinės „Vognė” farmakotechnikės Zinos Milienės, šiuo metu žmonės mieliau perka kompleksinio poveikio vaistus, gydančius ir slogą, ir gerklės skausmus, mažinančius karščiavimą. Vaistų, gydančių tik vieną virusinę ligą, pavyzdžiui, vien slogą arba vien anginą, peršalę žmonės šiuo metu prašo gerokai rečiau.
Ypač noriai šiuo metu perkamos įvairios plačiai išreklamuotos arbatos nuo peršalimo ir nuo gripo bei tablečių pavidalo kompleksiniai vaistai. Taip pat labiau perkami įvairūs vitaminai imuninei sistemai stiprinti.
„Daugiausia į vaistinę ateina dirbantys žmonės, norintys kuo greičiau pasveikti ir vėl lėkti į darbą. Tokie pasiskundę, kad nosis varva, gerklę peršti, galvą skauda, paprašo vaistų, kurie padėtų išsigydyti viską iškart”, – pastebėjo Z.Milienė.
Nori arbatų
„Saulėtosios vaistinės” vedėja Jadvyga Margačiovienė taip pat sakė, kad šiuo metu paklausiausi gripą gydantys karšti gėrimai. Taip pat perkami vaistai ir nuo gerklės skausmo bei nuo kosulio.
„Daugiausiai arbatų nuo gripo perka dirbantys ir skubantys žmonės. Pagyvenę klientai labiau perka paracetamolį arba aspiriną”, – pasakojo vedėja.
J.Margačiovienė pastebėjo, kad vaistai nuo peršalimo vaikams labiau perkami nei tie, kurie skirti suaugusiesiems.
Net ir homeopatiniais vaistais prekiaujančioje vaistinėje „Medikana” labiau perkami kompleksiniai visas peršalimo ligas gydantys vaistai.
Mėgsta antibiotikai
Bendrovės „Nemuno vaistinė” Klaipėdos filialo vedėja Gitana Armonienė pasakojo, kad priešgripiniai vaistai šiuo metu ne itin perkami. Jų klaipėdiečiai labiau pageidavo prieš keletą savaičių, kai buvo atlydys ir žmonės, braidydami po sniego pliurę, sušlapdavo kojas.
Nauja priešgripinių vaistų pirkimo banga, anot G.Armonienės, turėtų būti, kai vėl atsiras drėgmė: prasidės šlapdriba arba atlydys.
Dabar labiau pagyvėjusi gydytojų išrašytų antibiotikų nuo bronchito, sinusito arba anginos prekyba. „Žmonės nepasisaugo: neužsiriša šaliko, neapsimauna pirštinių ir todėl atsinaujina jų chroniškos peršalimo ligos”, – aiškino G.Armonienė.
Tiki veiksmingumu
Amerikiečių mokslininkai ištyrė populiariausių nuo peršalimo be recepto parduodamų vaistų, kurių galima įsigyti ir Lietuvoje, poveikį sveikatai.
Masačūsetso medicinos universiteto profesoriaus Ričardo Irvino duomenimis, įvairių šalių gyventojai kasmet veltui išleidžia bilijonus dolerių pirkdami nereceptinius sirupus nuo gerklės skausmo bei kosulio.
Nustatyta, kad juose esančių vaistinių medžiagų per mažai, kad būtų pasiektas norimas rezultatas net suvartojus porą buteliukų.
O kai kuriuose medicinos preparatuose rasti tokie vaistinių medžiagų deriniai, kurių gebėjimas gydyti peršalimo ligas net neįrodytas.
Be to, nustatyta, kad vartodami tokius vaistus ir tikėdami jų teigiamu poveikiu žmonės delsia kreiptis į gydytojus, todėl liga neretai komplikuojasi.
Gali perdozuoti
Nejausdami teigiamo vartojamų medikamentų poveikio neretai griebiamės ir kitų vaistų, vienu metu gerdami tabletes, mikstūras, karštame vandenyje ištirpintus miltelius. Farmacininkė minėjo, kad tai yra didelė klaida.
„Pavyzdžiui, daugelyje nuo peršalimo, gripo vartojamų vaistų yra paracetamolio. Jį skirtingais pavadinimais gamina keliasdešimt firmų. Žmonės mano, kad vartoja skirtingus vaistus, todėl lengvai gali perdozuoti”, – sakė ponia Irena.
Klaipėdos visuomenės sveikatos centro Visuomenės sveikatos programų ir analizės skyriaus duomenimis, kasmet vaistais apsinuodija bent keliolika žmonių.
Todėl net dėl nežymaus kosulio ar slogos gydymo būtina pasitarti su gydytoju.
Juliija Gural,
Giedrė Balčiūtė