Į Lietuvą vėl rinksis valstybių vadovai

Mažiau kaip po keturių mėnesių Vilnius laikinai taps Baltijos ir Juodosios jūros valstybių sostine. Į demokratijos forumą Lietuvos sostinėje susirinks keliolika prezidentų ir kitų aukštų svečių iš dviejų dešimčių šalių. Pakviestas ir Jungtinių Amerikos Valstijų viceprezidentas Dikas Čeinis.

Atvyks gausybė prezidentų

Gegužės 4-5 dienomis Vilniuje rengiamas Baltijos ir Juodosios jūrų regioninio bendradarbiavimo forumas, skirtas demokratizacijos procesams, geram kaimyniniam bendravimui ir patirčiai šiose srityse.

Renginyje turėtų dalyvauti Lietuvos, Latvijos, Estijos, Lenkijos, Ukrainos, Moldovos, Bulgarijos, Rumunijos, Armėnijos, Gruzijos, Azerbaidžano prezidentai, Vokietijos, Skandinavijos valstybių, galbūt Rusijos ir Turkijos aukšto rango pareigūnai.

Oficialūs kvietimai gegužės pradžioje atvykti į Vilnių išsiųsti ir JAV viceprezidentui D.Čeiniui bei Europos Sąjungos įgaliotiniui užsienio ir saugumo politikai Chavjerui Solanai.

Forume taip pat dalyvaus įvairių valstybių ir tarptautinių nevyriausybinių, jaunimo organizacijų atstovai, žurnalistai.

Norima Rusijos atstovavimo

Šis demokratijos forumas taps savotišku Vilniaus konferencijos, surengtos 1997 metais ir skirtos geram kaimyniniam bendradarbiavimui, tęsiniu. Tuomet į Lietuvos sostinę susirinko vienuolikos valstybių ir vyriausybių vadovai. Tarp jų buvo ir tuometinis Rusijos ministras pirmininkas Viktoras Černomyrdinas bei autoritarinis Baltarusijos prezidentas Aleksandras Lukašenka.

Kokiu lygiu dabar bus atstovaujama Rusijai, kol kas nežinoma. „Mes labai norėtume, kad Rusija kažkokia forma dalyvautų forume, nes be jos bendradarbiavimas tiek Baltijos, tiek Juodosios jūros regionuose sunkiai įsivaizduojamas”, – „Kauno dienai” sakė konferencijos organizavimu besirūpinantis Lietuvos Prezidento patarėjas Valteris Baliukonis.

Bet kuriuo atveju forume turėtų būti kalbama apie Baltarusiją, nes kovo pabaigoje ten rengiami prezidento rinkimai, kuriuos, kaip manoma, vėl laimės A.Lukašenka.

Vargu ar bus aplenkta reformų Rusijoje tema, taip pat pastaraisiais metais įvairiose pokomunistinėse valstybėse įvykusių vadinamųjų spalvotųjų revoliucijų įtaka tų valstybių ir Vakarų bendravimui su Maskva.

Įtakos diskusijoms turės ir kovą Ukrainoje vyksiančių parlamento rinkimų rezultatai.

„Demokratijos forume Vilniuje ketinama pasitarti dėl labai plataus spektro klausimų”, – teigė V.Baliukonis. Jis kol kas negalėjo pasakyti, ar susitikime bus priimtas ar pasirašytas koks nors dokumentas. „Šis klausimas dar tebėra derinimo stadijoje”, – tvirtino patarėjas.

„Vilniaus dvasios” tęsinys

Kaip ir prieš devynerius metus, šįkart į Lietuvos sostinę suvažiavę gausybė aukštų svečių, bendraudami tarpusavyje, pasidalys patirtimi, kaip vystosi „naujosiomis demokratijomis” vadinamos dviejų jūrų regionų valstybės, kaip toliau eiti reformų keliu, kaip kalbėtis tarpusavyje sprendžiant dvišalio arba regioninio bendradarbiavimo problemas.

Po 1997 metų rugsėjo mėnesį įvykusios vienuolikos valstybių ir vyriausybių konferencijos gimė vadinamoji Vilniaus dvasia. Jos esmė, pasak Lietuvos diplomatų, – demokratijos ir reformų kelią pasirinkusios valstybės neturi nutraukti tarpusavio geranoriško bendravimo, ypač jeigu tarp jų būna dvišalių santykių problemų.

„Vilniaus dvasia” buvo pasitelkta siekiant bendrų tikslų. Pavyzdžiui, 1999 metais Lietuvos sostinėje įvykusio dešimties Rytų ir Vidurio Europos valstybių užsienio reikalų ministrų susitikime gimė vadinamasis Vilniaus dešimtukas, kuris savo pagrindiniu tikslu pasirinko posovietinių Rytų ir Vidurio Europos valstybių priėmimą į NATO. Dabar šis tikslas iš esmės jau pasiektas.

Tikimasi, kad šių metų gegužės mėnesio forumas Vilniuje padės įvairių problemų vis dar turinčioms „naujosioms demokratijoms” spręsti aktualius tarpusavio bendravimo klausimus. Pavyzdžiui, didele sėkme bus laikoma vien tai, kad prie vieno stalo susės dėl Kalnų Karabacho problemos nesutariančių Armėnijos ir Azerbaidžano prezidentai. Galbūt kitų valstybių bendravimo patirtis padės šioms valstybėms pagaliau rasti bendrą kalbą.

Kainuos milijonus

Jau pradėtas pasirengimas būsimai konferencijai. Dar ieškoma, kur ji turėtų vykti. Reikalingos tokios patalpos, kurios, be bendro susitikimo, leistų surengti daugybę forumo dalyvių dvišalių susitikimų.

Galbūt renginys įvyks „Reval Hotel Lietuva”. Tuomet spaudos centras turėtų būti įrengtas netoliese esančiame „Forum Palace” pramogų centre. Pernai pavasarį šiose pastatuose įvyko NATO užsienio reikalų ministrų susitikimas.

Dairytasi galimybės konferenciją rengti Rotušėje arba šalia esančiame Šiuolaikinio meno centre. Tačiau vargu ar iki gegužės mėnesio bus užbaigti Rotušės aikštės remonto darbai.

Dalis renginių bet kuriuo atveju vyks Prezidentūroje. Lietuvos vadovas Valdas Adamkus atskirai susitiks su dauguma atvykusių aukštų svečių. Be to, bus surengtas oficialus priėmimas.

Kaip paprastai tokių renginių metu, bus imtasi ypatingų saugumo priemonių. Gatvėse patruliuos sustiprintos saugumo pajėgos, dalis gatvių ar net ištisų rajonų bus išvis uždaryta.

Šių metų valstybės biudžete demokratijos forumui rengti numatyta daugiau kaip du milijonai litų.

Stasys Gudavičius

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Politika su žyma , , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.