Nesugaunamieji – saugos tarnybos: 4:0

Jeigu ir toliau tokiais pačiais tempais Laisvės alėjoje bus registruojamos žaibiškos vagystės, viename jos kvartalų gali nebelikti neišplėštų parduotuvių.

Vakar naktį Laisvės alėjoje vėl užregistruota žaibiška vagystė. Jau ketvirta per beveik du mėnesius.

Apie nusikaltėlių įžūlumą byloja tai, kad visos išplėštos parduotuvės įsikūrusios tame pačiame kvartale – tarp Kauno apygardos prokuratūros ir „Romuvos” kino teatro.

Po įsilaužimo į laikrodžių salonus „Ženeva” bei „Šveicarija” ir UAB „Mikrovisatos valda” parduotuvę, prekiaujančią mobiliaisiais telefonais bei jų priedais, vakar naktį atėjo kailių salono „Laukinis gepardas” eilė. Beje, pastarasis įsikūręs priešais parduotuvę „Ženeva”.

Nuostoliai pasiekė penkių nulių ribą

Panašus ne tik visų žaibiškų vagysčių mechanizmas bei jas saugojusių apsaugos tarnybų skėsčiojimas rankomis, bet ir nusikaltimo įvykdymo laikas – apie pirma valanda nakties.

„Laukinį gepardą”, kaip ir „Mikrovisatos valdą” saugo Viešosios policijos Kauno apsaugos skyrius. Jo pareigūnai vakar dienraštį tikino atvykę į įsilaužimo vietą per tiek laiko, kaip numatyta sutartyje, t.y. per minutes, o aliarmą užregistravę be dešimties antrą nakties.

Deja, vėl teko konstatuoti, kad sugadintos metalinės saugomo objekto žaliuzės bei išdaužytos stiklinės įėjimo į parduotuvę durys.

Pirminiais duomenimis, įsilaužėlių grobis – penkiolika vienetų moteriškų kailinių. Ir vėl, kaip ankstesniais įsilaužimų į šio kvartalo parduotuves atvejais, – patys brangiausi.

„Pagrobti vienetiniai garsių firmų gaminiai, kurių Lietuvoje parduoti neįmanoma”, – dienraščiui teigė išplėštos parduotuvės telefonu atsiliepusi moteris, neslėpdama, kad UAB „Vitedra”, kuriai priklauso kailių salonas „Laukinis gepardas”, patirti nuostoliai gerokai viršija prieš tai išplėštų kaimyninių laikrodžių salonų patirtą materialinę žalą. Priminsime, „Ženevos” darbuotojai dienraščiui teigė, kad jų nuostoliai siekia apie aštuoniasdešimt tūkstančių litų. Jiems antrino „Šveicarijos” atstovai.

Pakvipo fiasko

Tačiau, redakcijos žiniomis, šį kartą įsilaužėliams sekėsi prasčiau nei praėjusiais kartais.

Pirmiausiai, skubėdami jie kai ką pametė ir, ko gero, net nenutuokia, kad pareigūnų aptiktas įkaltis netrukus gali atvesti pas juos.

Be to, įsilaužėlių veidus įamžino parduotuvės viduje įrengtos slaptos vaizdo kameros. Kadangi net neabejojama, kad vagystei rengtasi iš anksto – prieš įsilaužiant gerai apsižiūrėta, belieka peržiūrėti visą parduotuvės vaizdo įrašų archyvą (o šis apima net keturis mėnesius) ir paieškoti tarp salone apsilankiusių klientų apiplėšimo metu užfiksuotų veidų.

„Laukinio gepardo” telefonu atsiliepusios moters balsas vakar buvo gerokai optimistiškesnis už panašią bemiegę naktį prieš tai apturėjusių kitų šiame kvartale įsikūrusių ir nuo naktinių įsilaužėlių nukentėjusių verslininkų.

Redakcijos žiniomis, visi pagrobti kailiniai buvo įamžinti nuotraukose. Kai kurie net po kelis kartus. Dalis įsilaužėlių grobio – kataloginės prekės.

„Šis įsilaužimas ne tik gerai suplanuotas, bet ir iš anksto užsakytas”, – įsitikinusi anonime panorusi likti dienraščio pašnekovė iš „Laukinio gepardo”, neslėpusi, kad yra ir įtariamųjų ratas. Kad tie „pikti žmonės” gali būti susiję su konkurentais, pašnekovė nepaneigė. UAB „Vitedra” Kaune turi „Laukinį gepardą”, tačiau tai – ne vienintelė jos parduotuvė Lietuvoje.

Įtarimai dėl informacijos nutekėjimo

Pašnekovė buvo linkusi akcentuoti kitką: „Tikrai nemanau, kad niekas iš gyvenančiųjų salono kaimynystėje nieko nematė ir negirdėjo. Mūsų signalizacija tokia garsi, kad turėjo aidėti net per du kvartalus”. Pašnekovės įsitikinimu, kilęs aliarmas turėjo susodinti ant palangių visus šių kvartalų gyventojus. Tačiau visi jie buvo linkę likti tik žiūrovais.

Tai, kad siaubiamas tas pats Laisvės alėjos kvartalas, jau kelia tam tikrų įtarimų. Vienas iš jų – nusikaltėliai arba jame gyvena, arba dėl kitų priežasčių idealiai išstudijavę visus galimus atsitraukimo kelius. Turint galvoje, kad pereinami Laisvės alėjos kiemai primena senąją Odesą, greitai dingti iš nusikaltimo vietos tikrai nėra sudėtinga. Minėtai prielaidai prieštarauja gerai pareigūnų išstudijuotas panašių nusikaltimų darymo mechanizmas, pagal kurį grobis dažniausiai išvežamas kur nors netoliese pasistatytu automobiliu, kurio vairuotojas laukia bendrų užvedęs variklį.

Tam tikrų minčių apie įtariamuosius kelia ir įsilaužimams pasirinktas tas pats laikas – apie pirma valanda nakties. Neatmetama, kad tai susiję su informacijos nutekėjimu iš policijos apie pareigūnų patruliavimą miesto gatvėse. Vieša paslaptis, kad dauguma ekspolicininkų nuėję dirbti į privačias saugos tarnybas, kurios šiandien saugo plėšiamas parduotuves. Keliantieji šią versiją linkę prisiminti skandalingąją kelerių metų senumo bylą, kai pakaunės policijai buvo pavykę demaskuoti esamus ir buvusius kolegas, anksčiau dirbusius Apsaugos policijoje ir vykdydavusius žaibiškas vagystes iš šios tarnybos saugomų parduotuvių bei gyventojų butų.

Pareigūnų kontrargumentai

Gana nemažas ir versijos, jog visos šios vagystės tėra pačių apvogtųjų surežisuotas spektaklis, šalininkų būrys. Pastariesiems labiausiai kliūva, kodėl įsilaužimų metu išnešamos pačios brangiausios prekės?

Pagrindinis šios versijos šalininkų argumentas – ar vagių grobio vertė kartais neviršija visos metinės sunkiai besisekančios prekybos apyvartos? Juolab kad dažniausiai, kaip buvo ir praėjusios nakties vagystės atveju, išplėštos parduotuvės būna apsidraudusios.

Kauno vyriausiojo policijos komisariato atstovė spaudai Ramunė Gražulienė, komentuodama vakar nesibaigiančių žaibiškų vagysčių tame pačiame Laisvės alėjos kvartale seriją, vėl apeliavo į jau keleri metai įstrigusį projektą įrengti Kauno centre vaizdo kamerų sistemą. Žaibiškas vagystes analizuojantys pareigūnai atkreipia dėmesį ir dažniausiai kartojamą apvogtųjų klaidą. Atsižvelgdami į policijos patarimą įrengti parduotuvėse apsaugines žaliuzes, jie vis dėlto padaro tai netobulai.

„Juk jeigu signalizacija suveiktų jau laužiant apsaugines žaliuzes, o ne tada, kai daužomas durų stiklas, vagys turėtų mažiau laiko savo nusikalstamiems kėslams, o apsauga – papildomų minučių atvykti į įsilaužimo vietą, – citavo pastarųjų savaičių žaibiškas vagystes Laisvės alėjoje tiriančius kolegas R.Gražulienė. – Jau nekalbant apie tai, su kokiais papildomais sunkumais susidurtų ilgapirščiai, jeigu apsauginės žaliuzės būtų įrengtos iš vidaus”.

Greta Čižinauskaitė

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Justicija su žyma , , , , , , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.