Generalinei prokuratūrai atsisakius nagrinėti Ministro Pirmininko Algirdo Brazausko skundą dėl neva šmeižikiškų konservatorių kalbų, jis ketina toliau siekti teisingumo.
Tačiau kol kas Premjeras nežada bendradarbiauti su Seime planuojama sudaryti komisija jo šeimos verslui tirti, nors šis tyrimas galėtų atsakyti į kai kuriuos kilusius klausimus.
Trečiadienį A. Brazauskas žurnalistams teigė dar nespėjęs su teisininkais pasitarti, kaip reaguoti į Generalinės prokuratūros nutarimą, mat išvakarėse vėlai grįžo iš Islandijos. Kadangi trečiadienį Premjeras dviem dienoms išvyksta į Londoną, tolesni jo planai paaiškės ne anksčiau kaip penktadienį.
Tačiau Vyriausybės vadovas leido suprasti neketinąs nuleisti rankų: „Teisingumas turi būti pasiektas – kaip matau, kito kelio nėra, – per Lietuvos teisinę sistemą. Aš ja pasinaudosiu”.
A. Brazauskas tikino nekovojantis konkrečiai su konservatoriais, bet siekiąs apginti savo garbę ir orumą.
„Nenoriu jokių bausmių, – tvirtino Premjeras. – Nesiekiu jokių bausmių niekam. Aš tenoriu apginti savo garbę ir orumą, savo vardą, kurį, man atrodo, išlaikiau per visus savo veiklos metus. Jokio kraujo ir keršto manyje nėra, aš siekiu tik teisingumo”.
Paklaustas, kodėl pirmą kartą į opozicijoje esančių konservatorių kritiką sureagavo taip griežtai, Ministras Pirmininkas teigė, esą jam metami kaltinimai niekuo nepagrįsti: „Ant plyno lauko ieškoma akmenų, kurių nėra”.
Tačiau A. Brazauskas kol kas neatsakė, ar ketina bendradarbiauti su konservatorių Seime inicijuojama komisija jo šeimos verslui tirti. Anksčiau Premjeras parlamentarams pats siūlė sudaryti tyrimo komisiją, vėliau pareiškė su ja nebendradarbiausiąs.
„Kai bus sudaryta (komisija – ELTA), tada kalbėsime”, – trečiadienį sakė A. Brazauskas.
Į repliką, kad būtent ši komisija galėtų atskleisti Vyriausybės vadovo pageidaujamą tiesą, Premjeras pareiškė, kad įtarimus turi sklaidyti teismai.
„Tiesą turi atskleisti ne komisijos, o teisinės institucijos, – pabrėžė jis. – Lietuva yra teisinė valstybė. Jokia komisija nevykdo Lietuvoje teisingumo ir nevykdys. Yra teisinės institucijos, yra teismai, yra Baudžiamasis, Administracinis, visi kodeksai. Lietuva turi savo teisinę sistemą ir ja naudosiuosi”.
Teigiama, neva A. Brazauskas kolegoms socialdemokratams yra užsiminęs, esą Seime sudarius tyrimo komisiją jis pasitrauks iš posto. Trečiadienį Vyriausybės vadovas pareiškė kol kas į tokius klausimus neatsakinėjantis.
ELTA primena, jog Generalinė prokuratūra nusprendė nenagrinėti Ministro Pirmininko skundo dėl neva šmeižikiškų opozicinės Tėvynės sąjungos lyderių kalbų.
Pasak generalinio prokuroro pavaduotojo Gintaro Jasaičio, Premjeras yra viešas asmuo, todėl jam adresuojama kritika gali būti gerokai aštresnė nei eiliniam piliečiui.
Dar vienas motyvas atsisakyti pradėti ikiteisminį tyrimą buvo opozicijos lyderio, Tėvynės sąjungos pirmininko Andriaus Kubiliaus, kurio pareikšta kritika nepatiko Premjerui, statusas. Seimo narys A. Brazausko pareiškime įvardijamas kaip įtariamasis. Ikiteisminį tyrimą parlamentarų atžvilgiu galima pradėti tik gavus Seimo sutikimą, nes Konstitucija jiems numato teisinę neliečiamybę.
Ministras Pirmininkas, nesutikdamas su Generalinės prokuratūros sprendimu, gali kreiptis į Vilniaus 2-ojo apylinkės teismo ikiteisminio tyrimo teisėją, kuris gali panaikinti šį nutarimą. Savo interesus A. Brazauskas taip pat gali ginti privataus kaltinimo nustatyta tvarka.
Praėjusią savaitę A. Brazauskas kreipėsi į Generalinę prokuratūrą, kad teisėsaugininkai teisiškai įvertintų A. Kubiliaus ir kitų konservatorių lyderių – Seimo narių Jurgio Razmos bei Rasos Juknevičienės – šmeižikiškas kalbas.
Ministro Pirmininko įsitikinimu, šių asmenų veikla kenkia Lietuvos įvaizdžiui, taip diskredituojama valstybės vykdomoji valdžia.
Opozicinė Tėvynės sąjunga pastarosiomis savaitėmis viešai suabejojo A. Brazausko šeimos verslo skaidrumu. Konservatoriai surinko 42 parlamentarų parašus po nutarimo projektu dėl laikinosios komisijos Premjero šeimos verslo sostinės viešbutyje „Crowne Plaza Vilnius” aplinkybėms ištirti sudarymo.
Iniciatoriai, be kitų klausimų, siūlo įpareigoti komisiją ištirti buvusio „Draugystės” viešbučio privatizavimo aplinkybes ir įvertinti, ar vykstant privatizavimo procesui nebuvo pasinaudota tarnybine padėtimi siekiant privačių asmenų naudos.
2005-10-26 12:13