Mokesčio lengvatos nusipirkus kompiuterį

– Kas gali pasinaudoti lengvata?
– Lengvata gali pasinaudoti nuolatinis Lietuvos gyventojas, t.y. gyventojas, kuris tą mokestinį laikotarpį Lietuvoje turi nuolatinę gyvenamąją vietą arba kurio asmeninių, socialinių, ekonominių interesų buvimo vieta tą mokestinį laikotarpį yra veikiau Lietuvoje negu užsienyje, arba kuris tą mokestinį laikotarpį Lietuvoje ištisai arba su pertraukomis išbuvo 183-is dienas ar ilgiau.

– Koks turi būti kompiuteris, kad jam įsigyti patirtos išlaidos mažintų gyventojo pajamas?

– Kompiuteriui įsigyti patirtomis išlaidomis gyventojo metinės apmokestinamosios pajamos gali būti mažinamos tik tada, jeigu kompiuteris įsigyjamas kartu su programine įranga (operacine sistema) ir turi visus pagrindinius elementus: sisteminį bloką, kurį sudaro tokie privalomi komponentai: sisteminė plokštė, centrinis procesorius, operatyvioji atmintis, standusis diskas, maitinimo šaltinis ir korpusas, taip pat monitorių, klaviatūrą, pelę.
Kompiuteris dar gali turėti vieną, keletą ar visus papildomus elementus, t.y. spausdintuvą, skaitytuvą (skenerį), internetinę vaizdo kamerą, garso kolonėles, ausines, mikrofoną, išorinius duomenų nuskaitymo ir įrašymo įrenginius (t.y. optinių laikmenų (kompaktinių plokštelių ir universaliųjų optinių diskų) nuskaitymo ir/arba įrašymo įrenginius, lanksčiųjų diskelių nuskaitymo ir įrašymo įrenginį, išorinį standųjį diską, USB atmintinę), kitą sisteminiame bloke talpinamą ir veikiančią aparatinę įrangą, kurios prijungimo galimybės numatytos sisteminėje plokštėje.

– Ar lengvata taikoma nešiojamiesiems ir delniniams kompiuteriams?

– Lengvata taikoma ir tada, jeigu nešiojamasis kompiuteris įsigyjamas su programine įranga. Perkant tokį kompiuterį, be išvardytų papildomų elementų, gali būti įsigyjami klaviatūra, pelė ir monitorius. Tačiau gyventojo patirtos delninio kompiuterio (angl. – „palmtop”) įsigijimo išlaidos negali būti atimamos iš gyventojo apmokestinamųjų pajamų ir lengvata netaikoma, nes delniniuose kompiuteriuose nėra pagrindinio sisteminio bloko komponento – kietojo disko.

– Kokia programinė įranga būtina įsigyjant kompiuterį?

– Būtina įsigyti ir įdiegti tokią programinę įrangą – operacinę sistemą, be kurios neįmanoma naudotis kompiuteriu („Microsoft Windows”, „Mac OS”, „Linux” ir pan.). Gyventojas gali įsigyti ir kitą jam reikalingą programinę įrangą. Pavyzdžiui, biuro, antivirusinę, archyvo programinę ir kita.

– Ar visus pagrindinius ir/ar papildomus kompiuterio elementus būtina įsigyti iš vieno pardavėjo ir per vienerius metus?

– Gyventojas pagrindinius ir papildomus kompiuterio elementus gali įsigyti iš skirtingų asmenų per trejų (2004-2006) metų laikotarpį, tačiau sumažinti atitinkamų metų apmokestinamąsias pajamas patirtų išlaidų suma gali tik tada, kai įgyja teisę į mokesčio lengvatą, t.y. kai nusiperka visą kompiuterio vienetą (visus pagrindinius elementus). Tuomet teisė į mokesčio lengvatą įgyjama tais metais, kai įsigyjamas paskutinis iš pagrindinių kompiuterio elementų. Pažymėtina, kad pagrindinis kompiuterio elementas – sisteminis blokas – turi būti įsigyjamas tik kartu su programine įranga (operacine sistema). Pavyzdžiui, 2004 metais gyventojas įsigijo kompiuterį su programine įranga, tačiau ne su visais pagrindiniais elementais (be monitoriaus). 2005 metais jis nusipirko monitorių, vadinasi, šiais metais jis įgijo teisę atimti kompiuterio įsigijimo išlaidas. Kadangi išlaidų atskiriems kompiuterio elementams įsigyti buvo patirta ir 2004 metais, tai 2005-aisiais, įgijęs teisę atimti tokias išlaidas (t.y. deklaravęs 2005 metais patirtas išlaidas, kurios įrodo, kad įsigyti visi būtini pagrindiniai kompiuterio elementai), gyventojas gali pateikti pirminę ar patikslintą 2004 metų pajamų mokesčio deklaraciją ir jos priedą, kuriame turi nurodyti faktiškai patirtas išlaidas, susijusias su kompiuterio įsigijimu.

– Ar galima atimti visą patirtų kompiuterio įsigijimo ir/ar interneto įrengimo išlaidų sumą?

– Gyventojas iš savo pajamų gali atimti vienam per trejus (2004-2006) metus kompiuteriui įsigyti ir/ar internetui įrengti patirtas išlaidas. Atimamų išlaidų suma per šį trejų metų laikotarpį turi būti ne didesnė kaip 4 tūkst. litų. Tačiau kiekvienais mokestiniais metais (atitinkamai 2004, 2005 ar 2006) patirtų visų Gyventojų pajamų mokesčio įstatymo nurodytų išlaidų (t.y. gyvybės draudimo įmokų, palūkanų už kreditą būstui įsigyti, už studijas sumokėtų sumų, įmokų į pensijų fondus, kompiuterio įsigijimo ir/ar interneto įrengimo išlaidų) bendra suma neturi viršyti 25 proc. tų mokestinių metų gyventojo apmokestinamųjų pajamų sumos. Jei atitinkamais metais patirtų išlaidų bendra suma yra didesnė kaip 25 proc. metinių apmokestinamųjų pajamų, viršijanti dalis iš apmokestinamųjų pajamų negali būti atimama nei tais, nei kitais metais.

– Kokias interneto prieigos įrengimo išlaidas galima atimti iš pajamų?

– Gyventojas iš savo metinių apmokestinamųjų pajamų gali atimti sumą, sumokėtą už įsigytą įrangą interneto prieigai įrengti, ir vieną kartą per trejus (2004-2006) metus sumokėtą sumą už interneto prieigos įrengimo paslaugas. Prie interneto prieigos įrangos priskiriama tinklo adapteris, modemas, šakotuvas, komutatorius, maršrutizatorius, plačiajuosčio optinio ryšio keitiklis, konverteris, dažnių skirstytuvas, mobilaus duomenų perdavimo korta, kita kompiuterių, kabelinės televizijos, palydovinio, mobiliojo, komutuojamo, bevielio ar kito ryšių tinklo įranga, būtina interneto prieigai įrengti (išskyrus mobiliuosius telefonus), programinė įranga, reikalinga išvardytos įrangos funkcionalumui užtikrinti. Ši įranga gali būti įsigyta ir/ar įsirengta kartu su kompiuteriu arba atskirai, tačiau svarbu, kad bendra per trejus (2004-2006) metus patirtų išlaidų atimama suma būtų ne didesnė kaip 4 tūkst. litų.

– Ar galima atimti tik internetui įrengti patirtas išlaidas?

– Internetui įrengti patirtos išlaidos iš gyventojo atitinkamo mokestinio laikotarpio apmokestinamųjų pajamų gali būti atimamos netgi tada, jeigu kompiuteris nebuvo įsigytas.

– Ar galima pasinaudoti lengvata, jei kompiuteris įsigytas pagal išperkamosios nuomos (lizingo) sutartį?

– Jeigu kompiuteris įsigyjamas pagal išperkamosios nuomos (lizingo) sutartį, lengvata taikoma gyventojui, kurio vardu sudaryta išperkamosios nuomos (lizingo) sutartis, ir taikoma pagal tokią sutartį per atitinkamą mokestinį laikotarpį, t.y. nuo 2004-01-01 iki 2006-12-31, sumokėtoms faktinėms įmokoms (išskyrus palūkanas), neatsižvelgiant į tai, kada buvo sutartis sudaryta ir kokiam terminui.

– Kas iš apmokestinamųjų pajamų gali atimti už kompiuterį ir/ar internetą sumokėtas sumas?

– Sumokėtas sumas už įsigytą kompiuterį ir/arba įrengtą internetą iš savo apmokestinamųjų pajamų gali atimti tik tas gyventojas, kuris faktiškai patiria šias išlaidas.

– Kokiais dokumentais gali būti pagrįstos kompiuteriui ir/ar internetui įsigyti patirtos išlaidos?

– Dokumentai, patvirtinantys patirtas kompiuterio įsigijimo ir/ar interneto įsirengimo išlaidas: PVM sąskaita faktūra arba sąskaita faktūra. Laisvos formos dokumentas, jeigu PVM sąskaitoje faktūroje arba sąskaitoje faktūroje nenurodyta papildoma informacija. Taip pat išperkamosios nuomos (lizingo) sutartis ir įmokų sumokėjimą patvirtinantys dokumentai. Gyventojas, perkantis kompiuterį ir/arba įsirengiantis interneto prieigą ir ketinantis sumažinti savo apmokestinamąsias pajamas patirtų išlaidų suma, apie tai turėtų informuoti įmonę pardavėją (paslaugų teikėją), kad ši mokesčių administratoriui galėtų pateikti tokio gyventojo asmens duomenis bei duomenis apie jo įsigytą kompiuterį ir/arba įrengtą interneto prieigą.

– Kaip pasinaudoti lengvata?

– Gyventojas, norėdamas pasinaudoti lengvata, turi pateikti metinę pajamų mokesčio deklaraciją ir prie jos pridėti priedo FR0462L formą „Gyventojo patirtų išlaidų, mažinančių apmokestinamąsias pajamas, apskaičiavimas”.

– Ar kartu su deklaracija reikia pateikti patirtas išlaidas patvirtinančius dokumentus?

– Ne, nereikia. Tačiau gyventojas privalo saugoti patirtas išlaidas patvirtinančių dokumentų originalus (arba jų nuorašus, patvirtintus notaro) ne trumpiau kaip 10 metų po ataskaitinio mokestinio laikotarpio metinės pajamų mokesčio deklaracijos pateikimo.

– Kada reikia pateikti deklaraciją?

– Metinę pajamų mokesčio deklaraciją reikia pateikti ne vėliau kaip iki kalendorinių metų, einančių po mokestinio laikotarpio, už kurį deklaracija yra teikiama. Metinę 2004 metų pajamų mokesčio deklaraciją reikėjo pateikti ne vėliau kaip iki 2005-05-02.

– Kam ir kaip galima pateikti užpildytą deklaraciją?

– Metinė pajamų mokesčio deklaracija ir jos priedai pateikiami gyvenamosios vietos apskrities valstybinės mokesčių inspekcijos teritoriniam skyriui – Alytaus apskrities valstybinei mokesčių inspekcijai (AVMI). Bet svarbiausia žinoti, kad patirtos išlaidos gyventojo metines apmokestinamąsias pajamas mažina tik tada, kai įsigyti visi pagrindiniai kompiuterio elementai. Kompiuteris turi būti nusipirktas kartu su programine įranga (operacine sistema). Gyventojas privalo pateikti prašymą įmonei pardavėjai (paslaugų teikėjai), kad duomenys apie jį ir jo įsigytą kompiuterį ir/arba įsirengtą interneto prieigą būtų pateikti mokesčių administratoriui.
Onutė Pluščiauskienė

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Ekonomika su žyma , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.