Rinkimai Afganistane vyko itin aktyviai ir kartu labai ramiai, tvirtina parlamentarė

Rinkimai į Afganistano parlamentą vyko aktyviai, ypač teise balsuoti džiaugėsi moterys, tvirtina parlamentarė Rasa Juknevičienė. Ji ketvirtadienį kartu su NATO Parlamentinės Asamblėjos delegacija išvyko į Afganistano sostinę Kabulą stebėti parlamento ir vietos rinkimų.

„Rinkimai vyko stebėtinai ramiai, buvo labai daug balsuojančių, o tai labai svarbu, nes talibai siūlė boikotuoti rinkimus. Daugiausia stebėjau moterų balsavimą. Nemažai jų ateidavo balsuoti prisidengusios veidus urkomis, tačiau balsavimo vietose jas nusiimdavo ir neslėpdavo ypatingo džiaugsmo, kad gali balsuoti”, – Tėvynės sąjungos pranešime cituojama konservatorė.

Pasak jos, šalyje apie 60 proc. vyrų ir 80 proc. moterų yra neraštingi, todėl balsavimo biuleteniuose šalia kandidato pavardės ir nuotraukos buvo specialus kandidato pasirinktas ženklas, pavyzdžiui: gėlė, paukštis, žirgas, televizorius, mobilusis telefonas, žirklės, arbatinukas ar kopėčios.

Be to, taip siekta atsieti kandidatus nuo partijų, nors dėl to „susilaukta kritikos iš Jungtinių Tautų ir kitų institucijų”.

Kandidatų į parlamentą rinkimų biuletenis, anot R. Juknevičienės, sudarytas iš 7 didelių puslapių, su keliais šimtais kandidatų, iš kurių gyventojai turėjo pasirinkti vieną. Tačiau, anot jos, žmonės gana greitai balsuodavo, todėl tikėtina, kad gyventojai buvo apsisprendę, už ką atiduoti balsą dar prieš eidami prie balsadėžių.

Rinkimus R. Juknevičienė stebėjo šiauriniame Kabule padedant Danijos ambasadai. Jos tvirtinimu, pradėti stebėjimą reikėjo dar prieš atidarant būstines 6 val. ryto. Rinkimai, anot konservatorės, buvo sunkūs, tačiau, balsavimo komisijų nariai buvo neblogai pasiruošę, „visi pasitempę ir susikaupę” ir tarptautinius stebėtojus „priėmė labai gerai”.

Kaip R. Juknevičienei tvirtino misijai Goro provincijoje vadovaujantis pulkininkas Gintautas Zenkevičius, šioje provincijoje” rinkimai vyko labai ramiai ir ypač aktyviai, eilės prie balsavimo kabinų susidarė nuo pat ankstyvo ryto”.

Nei NATO vadovaujamos ISAF (angl. International Security Assistance Force – Tarptautinių paramos saugumui pajėgos), nei mūsų kariai, Seimo narės teigimu, tiesiogiai rinkimų procese nedalyvavo, nes saugumą užtikrino Afganistano policija ir kariuomenė, tačiau prireikus lietuviai buvo pasiruošę jiems padėti.

Parlamentarė į Lietuvą grįš ketvirtadienį.

ELTA primena, kad sekmadienį Afganistane po 36 metų vyko rinkimai į žemuosius parlamento rūmus ir provincijų tarybas, praėjus ketveriems metams po JAV vadovaujamos koalicijos pergalės prieš talibus ir beveik metams po prezidento Hamido Karzajaus (Hamid Karzai) išrinkimo.

Talibano sukilėliai sekmadienį surengė virtinę nedidelių išpuolių, per kuriuos žuvo prancūzas taikdarys, mažiausiai du policininkai ir keletas kovotojų, tačiau rinkimų komisija pažymėjo, jog balsavimas buvo nepaprastai taikus.

Saugumą per Afganistano rinkimus užtikrino apie 100 tūkst. kareivių, tarp kurių – 20 tūkst. JAV vadovaujamos koalicijos kareivių ir 10 tūkst. NATO taikdarių.

Rinkimų komisija užregistravo apie 12,5 mln. balsavimo teisę turinčių šalies piliečių. Jungtinių Tautų (JT) surengti rinkimai kainavo 159 mln. dolerių. Pažymėtina, kad visų 34 provincijų žmonės nusiteikę gana optimistiškai.

Afganistano žemuosiuose parlamento rūmuose Volesi Džirgoje (Tautos namuose) 68 vietos rezervuotos moterims. Jos sudarė apie 10 procentų visų kandidatų.

2005-09-19 10:46

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Pasaulyje su žyma , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.