Daiva Ravinskienė nusiminusi. Savo sūnų ketvirtoką Mantą nuvedusi į polikliniką profilaktiniam sveikatos patikrinimui prieš mokslo metus sužinojo, kad jo stuburas krypsta. Gydytoja sako, kad dėl pradinukų laikysenos sutrikimų dažniausiai kalti jiems nepritaikyti mokyklos baldai, ilgas sėdėjimas prie kompiuterių ir, žinoma, per sunkios mokinukų kuprinės. Daiva, pakilnojusi savo mokinuko kuprinę, ne kartą stebėjosi, kokia ji sunki.
Vien 1991 – 2002 metais vaikų iki 15 metų, turinčių netaisyklingą laikyseną ir stuburo iškrypimą, mūsų šalyje padaugėjo daugiau nei du kartus, ir tas skaičius toliau auga. Sveikatos apsaugos ministerijos specialistai įsitikinę, jog tai susiję ir su nuo vadovėlių per sunkių kuprinių nešiojimu. Tai patvirtino 6 tūkstančiai miestų ir rajonų moksleivių, kuriuos anketiniu būdu apklausė Vilniaus universiteto Higienos katedros specialistai. Vaikai nurodė, jog viena padidėjusio nuovargio, blogos savijautos priežasčių – didelis kuprinių svoris.
Trečdalio mokinukų laikysena ydinga
Pasak Vilniaus visuomenės sveikatos centro vaikų higienos gydytojos Daivos Žeromskienės, netaisyklinga kūno laikysena – vienas labiausiai paplitusių vaikų kaulų ir raumenų sistemos sutrikimų. 25 – 30 proc. Lietuvos moksleivių diagnozuojama ydinga laikysena. Viena pagrindinių laikysenos sutrikimų atsiradimo priežasčių – per sunkių nešulių nešiojimas. Jaunesnio mokyklinio amžiaus vaikų (7 – 10 metų) skeletas toliau auga ir kaulėja, tačiau stuburas tebėra ne visai sukaulėjęs, lankstus. Kai vaikai sulaukia 14 metų, baigiasi stuburo formavimasis ir tik tuomet išorės aplinkos sąlygos mažiau veikia kaulinį audinį. Todėl labai svarbu, kad pradinukų kuprinės nebūtų per sunkios. Mokslininkai sako, kad pradinių klasių mokiniai gali nešti svorį, ne didesnį kaip 10 proc. savo kūno svorio. Vadinasi, jei mokinys sveria 30 kg, jis gali nešti ne daugiau kaip 3 kg svorio nešulį.
Šių metų gegužę, mokslo metų pabaigoje, Vilniaus visuomenės sveikatos centrui patikrinus vienos Vilniaus vidurinės mokyklos I – II klasių mokinių kuprines, laikysenos sutrikimai buvo nustatyti 45 proc. vaikų. Pasvėrus Vilniaus pradinukų kuprinėse nešiojamą turinį paaiškėjo, kad jis sudaro nuo 8 iki 21,7 proc. kūno svorio. Visas penkias dienas per savaitę per sunkias kuprines į mokyklą nešiojo 11 proc. pradinių klasių mokinių, keturias dienas per savaitę – 27 proc. ir tris dienas per savaitę – 22 proc. Didžiausią mokyklinių kuprinių turinio svorį sudaro knygos. Viena knyga pirmos ir antros klasės mokiniams svėrė nuo 200 iki 620 g, nors pagal Lietuvos higienos normą HN 22-1992 „Mokykliniai vadovėliai” pradinių klasių vadovėlis gali sverti ne daugiau kaip 300 g.
Nešiojasi nereikalingų daiktų
Švietimo plėtotės centro vyriausioji specialistė pradiniam ugdymui Violeta Jonynienė sako, kad nemažai mokinių, ypač jaunesniųjų klasių, stengiasi būti stropūs, nieko nepamiršti ir kuprinėje nešiojasi daug nebūtinų daiktų: visos savaitės pamokų vadovėlius, kitas mokymosi priemones, net žaislus. Čia reikėtų tėvelių paraginimo vaikams nešiotis tik tą dieną būtinas mokymosi priemones.
Pirmųjų, antrųjų klasių mokinukams mokytojai neturėtų užduoti namų darbų ir nereikėtų nešiotis vadovėlių į namus. Bet neretas moksleivis – naujokas, tik pradėjęs kaupti mokymosi patirtį, stokoja susikaupimo, atidumo, nespėja visko išmokti mokykloje. Jam reikia padirbėti ir namuose tėvelių padedamam. Tokiems tikrai praverstų antrasis vadovėlių komplektas namuose.
Išeitis – savi vadovėliai namuose?
Nors Švietimo ir mokslo bei Sveikatos apsaugos ministerijos imasi teisinių priemonių apriboti mokyklinių vadovėlių svorį, o vadovėlių leidėjai vis lengvina juos, problema išlieka. Mokiniams dar keletą metų teks naudoti kai kuriuos ankstesnių metų leidimo vadovėlius, kurie yra sunkesni nei nustatyta naujojoje Higienos normoje. Su sunkių kuprinių problema susiduriama ir kitose šalyse. Štai vis daugiau pradinukų tėvelių Latvijoje perka savo vaikams antrąjį vadovėlių komplektą. Tai kainuoja gana nemažai, bet ar galima taupyti savo vaiko sveikatos sąskaita. Gydytoja D. Žeromskienė sako, kad daugelyje šalių tėveliai perka antrąjį vadovėlių komplektą vaikams, bet pabrėžia, jog yra ir kita, ne mažiau svarbi vaikų stuburo iškrypimo atsiradimo priežastis, kurią galima pašalinti be didelių pinigų. Mūsų vaikai per mažai juda, ir tėvai turėtų juos skatinti daugiau sportuoti, nesėdėti valandų valandas prie kompiuterių.
Pirmokės Dovilės Repšytės mama planuoja nupirkti dukrai vadovėlių komplektą ne tik dėl to, kad jų nereikėtų kasdien tampyti. Ji išsiaiškino, kad Dovilės naujojoje mokykloje pirmokėliai beveik visus vadovėlius gaus nenaujus, jau porą metų naudotus. Anot mamos, labai svarbu, kad mokinukui, pirmą kartą einančiam į naują mokyklą su nauja kuprine, naujais sąsiuviniais, naujais pieštukais, ir pirmasis vadovėlis būtų naujas. Tai gerina mokymosi kokybę, didina motyvaciją mokytis ir sukelia gerų emocijų. Juk daugelis prieš daug metų baigusių mokyklą iki šiol prisimena, koks svarbus ir brangus buvo jam pirmasis vadovėlis, dar neužmiršo jo šviežių spaustuvės dažų kvapo ir tą jaudulį, kurį patirdavo versdamas naują puslapį, kaip vartus į neatrastą pasaulį. Dovilės mama sako, kad jos pirmąjį vadovėlį išsaugos visam gyvenimui.
Jūratė Žekonytė