N.Zanolinas: Europos čempionai paaiškės tik po įnirtingos kovos

„FIBA – Europa” generalinis sekretorius Naras Zanolinas (Nar Zanolin) Vilniaus „Siemens” arenoje apžiūrinėdamas Henriko Bikino pagamintas Europos čempionų taurių kopijas neslėpė savo susižavėjimo atliktu darbu. „Tai tobula”, – kartojo vienas Europos krepšinio vadovų.

„FIBA – Europa” generalinis sekretorius sutiko rinktinei.lt papasakoti apie savo vizito tikslą Lietuvoje, ateinantį Europos vyrų krepšinio čempionatą bei naujausias Europos krepšinio tendencijas.

– Gerbiamas Narai Zanolinai, koks yra šio Jūsų vizito į Lietuvą tikslas?

– Į Lietuvą aš atvykau įteikti Europos čempionų taurės tikslią kopiją Lietuvos komandai, kuri laimėjo 2003 m. Europos krepšinio čempionatą. „FIBA – Europa” nusprendė, kad šį trofėjų laimėjusi komanda privalo jį turėti. Kadangi Lietuva yra pirmoji Europos pirmenybių, kurias organizuoja „FIBA – Europa” nugalėtoja, todėl ši tradicija ir buvo pradėta Jūsų šalyje.

– Ar moterys – Europos čempionės taip pat gali tikėtis tokio apdovanojimo?

– Taip tokie planai yra. Mes ketiname pagaminti taurę Rusijos komandai – 2003 m.Europos moterų krepšinio čempionei bei 2005 pirmenybėse nugalėjusiai komandai. Tačiau sunku surasti meistrą, kuris galėtų pagaminti trofėjų.

– Kaip vertinate Serbijos ir Juodkalnijos atliktą darbą rengiant šių metų Europos krepšinio čempionatą?

– Organizatoriai ilgai ir sunkiai dirbo. Manau, kad jie gerai atliko savo darbą ir yra pasirengę priimti svečius. Belgrade pastatyta 20 000 žiūrovų talpinanti nauja arena. Mano žiniomis bilietai jau beveik išparduoti į visas rungtynes. Serbija kaip ir Lietuva yra krepšinio šalis, todėl tikimės, kad čempionatas bus sėkmingas.

Šių metų čempionatui papildomos vertės prideda ir tai, kad sunku nuspėti nugalėtoją. Į čempionatą atvyksta 10 – 12 panašaus pajėgumo komandų. Bet kuri iš jų, lydint sėkmei, gali nugalėti. Ši situacija gerokai skiriasi nuo praėjusių kelių čempionatų, kai favoritai buvo žinomi iš anksto. Suprantama, kad Serbijos ir Juodkalnijos rinktinė turi nedidelį pranašumą, nes rungtyniaus namuose, tačiau visi nugalėtojai išaiškės tik po įnirtingos kovos.

– Neseniai Podgoricos mieste buvo nužudytas policijos vadas. Ar manote, kad organizatoriams pavyks užtikrinti dalyvių ir sirgalių saugumą čempionato metu?

– Serbijos ir Juodkalnijos vyriausybė yra užtikrinusi, kad čempionato metu saugumas bus aukščiausio lygio. Šiais laikais tikri galime būti tik dėl to, kad reikės sumokėti mokesčius ir grąžinti skolas (šypsosi). Tačiau neabejoju, jog organizatoriai imsis visų reikiamų priemonių tam, kad užtikrintų dalyvių ir sirgalių saugumą čempionato metu.

– Kokių naujovių žada mums Eurobasket 2005?

Šiais metais įdiegsime tikrai daug naujovių. Visų pirma tai įvykiai, kurie vyks paraleliai krepšinio varžyboms. Europos čempionato metu bus rengiamas didelis trenerių seminaras. Taip pat antidopingo seminaras, sporto medicinos, sporto žurnalistikos seminarai. Čempionato atidarymo ceremonija vyks ne krepšinio aikštelėje kaip buvo įprasta, o senovinėje pilyje kur teatralizuoto vaidinimo metu bus paskelbtas Eurobasket 2005 startas.

Aistruoliai, kurie krepšinio rungtynes stebės per televiziją taip pat pamatys daug naujo. Atlikta nemažai darbo stengiantis pagerinti grafinį televizijos transliacijų apipavidalinimą. Čempionatas bus transliuojamas į daugybę šalių. Transliacijos teises nusipirko netgi tokios valstybės kaip Kipras ir Filipinai.

Visos rungtynės bus transliuojamos gyvai „FIBA – Europa” internetinėje svetainėje. Tikimės, kad pavyko išspręsti ryšio problemas. Beveik kiekviena šalis turi savo serverį, kuris yra sujungtas su „FIBA – Europa” duomenų baze, todėl manome, kad išvengsime didelio srauto ir lėto duomenų perdavimo problemų.

Galima būtų vardinti ir daugiau naujovių. Per keletą metų mes atlikome tikrai nemažai darbų gerindami Europos čempionato organizaciją.

– Ar yra kokių nors naujienų apie santykius tarp „FIBA – Europe” ir ULEB?

– Kol kas jokių naujienų nėra. Visi žinome, kad buvo pasiektas susitarimas. Tačiau susitarimas yra daugiau dėl principų. Šiuos metu pavadinčiau pereinamaisiais, kai bus pradėta aiškintis konkrečios sritys. Matyt vyks derybos, kuriose kiekviena pusė turės kartais nusileisti, kartais būti principinga. Kol kas dirbame ta linkme ir manau, kad viskas bus aišku ateityje.

– Ką Jūs manote apie tai, jog klubai norėdami žaisti Eurolygoje turi šią teisę išsiderėti, o ne laimėti?

– Tai naujas požiūris. Tik laikas gali parodyti ar jis teisingas. „FIBA – Europa” organizuoja savas klubų varžybas, kurios yra paremtos sportiniais principais. Mes neketiname uždaryti durų komandoms dėl finansinių ar kitokių priežasčių.

– Kokia Jūsų nuomonė apie užsieniečių limito panaikinimą?

– „FIBA – Europa” populiarina Europos krepšinį. Tai reiškia ir Europos krepšininkus. Aš nematau didelės problemos, kad europiečiai žaidžia kitose Europos šalyse. Tačiau aš esu prieš amerikiečių žaidėjų limito panaikinimą. Man būtų neįdomi komanda iš Europos jeigu joje žaistų 10 amerikiečių krepšininkų.

Europoje, skirtingai nei NBA, krepšinis yra sportas o ne pramogų verslas. Į krepšinio rungtynes žmonės ateina visų pirma dėl to, kad nori pažiūrėti sporto varžybas. Manau šį požiūrį turime skatinti ir ginti. Aš pats kilęs iš Kanados ir esu matęs daug NBA rungtynių. Dažniausiai pirmieji trys kėlinukai būna nuobodūs ir tik paskutiniame ketvirtyje prasideda kova. Europoje daug įdomiau – čia kovojama nuo pradžios iki galo.

– Kaip vertinate naująją FIBA siūlomą patekimo į olimpines žaidynes sistemą?

– Mes esame kategoriškai prieš. Pagal naująją sistemą tik dvi pirmąsias vietas Europos čempionate užėmusios komandos iškovotų teisę žaisti olimpinėse žaidynėse. Kitos keturios komandos, kurios Europos čempionate užimtų nuo 3 iki 6 vietos, įgytų teisę dalyvauti atrankos turnyre. Šiame turnyre dalyvautų 12 komandų iš įvairų kontinentų ir 3 patektų į olimpines žaidynes. Tai visiškai neatitinka Europos krepšinio interesų dėl kelių priežasčių.

Pirmiausia tai tvarkaraštis. Olimpinį atrankos turnyrą ketinama rengti birželio mėnesį. Tai reiškia, kad nacionalinės rinktinės tik sulaukusios savo žaidėjų, kurie atvyksta pasibaigus sunkiems klubiniams sezonams praktiškai be pasiruošimo turėtų vykti į atrankos varžybas. Tada, net jei ir patektų į olimpines žaidynes, komanda turėtų dviejų mėnesių pertrauką iki olimpiados. Tai reiškia, kad komanda turėtų pereiti du pasirengimo etapus, o tai žymiai pabrangins komandų pasirengimo išlaidas.

Taip pat neaišku kur šis atrankos turnyras vyks. Rengti turnyrą, kuriame dalyvautų 12 nacionalinių rinktinių iš įvairių kontinentų yra labai brangus malonumas. Aš taip pat abejoju ir olimpinio atrankos turnyro patrauklumu. Manau, kad būtų sunku surasti rėmėjus šiam turnyrui.

– Kokioje stadijoje šis FIBA sprendimas?

– FIBA ketina taikyti naują tvarką jau ateinančioms olimpinėms žaidynėms Pekine. Sprendimas dar nėra įsigalėjęs, nes FIBA parengtame dokumente yra pažymėta, kad „FIBA – Europa” nesutinka su tokiais patekimo į olimpines žaidynes sistema. Todėl kol kas sunku pasakyti kada FIBA patvirtins naujus patekimo į olimpines žaidynes nuostatus.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Sportas su žyma , , , , , , , , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.