Po trijų metų debatų D-6 byla Europos Tarybos Parlamentinėje Asamblėjoje išspręsta Lietuvos naudai

Rugsėjo 1 dieną Monake posėdžiavęs Europos Tarybos Parlamentinės Asamblėjos (ETPA) nuolatinis komitetas vienbalsiai be pakeitimų priėmė rezoliuciją dėl Rusijos naftos kompanijos „Lukoil” eksploatuojamo naftos telkinio D-6 Baltijos jūroje netoli UNESCO saugomos Kuršių nerijos.

Apie tai informavę šioje tarptautinėje organizacijoje Lietuvą atstovaujantys parlamentarai Algirdas Paleckis ir Gediminas Jakavonis konstatavo, kad po ilgų debatų trukusių tris metus ETPA D-6 byla išspręsta Lietuvos naudai.

ETPA Aplinkos, žemės ūkio, vietos bei regionų savivaldos komiteto vadovas Valteris Šimedas (Walter Schimed) pabrėžė, kad D-6 byla įeis į Asamblėjos istoriją, kaip puikus pavyzdys, kai tarptautinė parlamentinė diplomatija suveikė geriau, nei tarpvyriausybinė.

Priimtoje rezoliucijoje ETPA ragina Lietuvą ir Rusiją kuo greičiau pasirašyti tarpvyriausybinį susitarimą dėl žalos atlyginimo avarijos naftos telkinyje D-6 atveju. Taip pat, ratifikuoti tarptautines konvencijas dėl atsakomybės ir kompensacijos už žalą, susijusią su pavojingų ir kenksmingų medžiagų pervežimu bei atsiradusią žalą dėl aplinkai pavojingos veiklos.

„Jeigu ETPA nuolatinis komitetas nebūtų patvirtinęs rezoliucijos projekto, jį tektų svarstyti rudens sesijoje Strasbūre, kur būtų daug sudėtingiau apginti Lietuvai naudingas nuostatas posėdyje, kur dalyvauja 400 parlamentarų ir kur Rusijai atsiranda reali galimybė dar kartą inicijuoti rezoliucijos pataisas „,- sakė Lietuvos delegacijos ETPA vadovas A.Paleckis.

Pasak Lietuvą ETPA Aplinkos , žemės ūkio, vietos bei regionų savivaldos komitete atstovaujančio Gedimino Jakavonio, tiek pranešimo dėl D-6, tiek rezoliucijos projekto svarstymo metu komitete Rusijos delegacija nuolat stengėsi vilkinti šių dokumentų patvirtinimą.

„Rusijos delegacijos atstovai agresyvesnę ir klaidinančią taktiką pradėjo taikyti po to, kai komitetas palaikė mano pateiktą pasiūlymą, kad rezoliucijos tekstas būtų papildytas raginimu Rusijai tarpvyriausybiniu lygiu susitarti dėl žalos atlyginimo Lietuvai avarijos atveju”,- pasakojo G.Jakavonis.

Jis priminė, kad birželio pabaigoje priimant rezoliucijos dėl D-6 projektą ETPA Aplinkosaugos komitete, Rusijos delegacijos atstovai agresyviai reikalavo į projektą įtraukti punktus apie Būtingės terminalo ir Klaipėdos uosto keliamą pavojų Kuršių nerijai. To paties reikalavo Maskva per birželio pabaigoje vykusį Lietuvos ir Rusijos jungtinės aplinkos apsaugos komisijos posėdį.

„Lietuvai užprotestavus šiuos nelogiškus Rusijos delegacijos pasiūlymus, rezoliucijos projektas nebuvo patvirtintas. Todėl nebuvo įmanoma jo pateikti svarstyti ETPA vasaros sesijos metu. Po ilgų svarstymų tik kitame posėdyje buvo priimtas rezoliucijos projektas, kurį Lietuvos delegacijos pastangų dėka ir patvirtino nuolatinis komitetas Monake.”,- sakė ETPA Aplinkosaugos komitete atstovaujantis Seimo narys G.Jakavonis.

Parlamentarai A.Paleckis ir G.Jakavonis tikisi, kad Rusija daugiau nebevilkins tarpvyriausybinės sutarties pasirašymo dėl D-6, nes ir Rusijos delegacijos vadovas taip pat balsavo „už” šią rezoliuciją.

2003 m. Rusijoje veikiančiai privačiai naftos bendrovei „Lukoil” pradėjus eksploatuoti naftos gręžinį D-6 Baltijos jūroje netoli Nidos iškilo pavojus UNESCO saugomai Kuršių nerijai ir jautriai Baltijos jūros ekosistemai. Rusijai atsisakius diskutuoti su Lietuva dėl naftos gavybos saugumo ir žalos atlyginimo avarijos atveju klausimais, Lietuva kreipėsi pagalbos į tarptautines organizacijas, tarp jų – ir į Europos Tarybos Parlamentinę Asamblėją.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Aplinkosauga su žyma , , , , , , , , .

3 atsiliepimai į "Po trijų metų debatų D-6 byla Europos Tarybos Parlamentinėje Asamblėjoje išspręsta Lietuvos naudai"

  1. lietuvis

    Na ka gi, smagu, kad ispresta musu, o tiksliau, grazios ir svarios gamtos, naudai 🙂

  2. panele

    Jauciu, galime tiketis priekabiu is Rusijos puses

  3. susikrimtes

    galvojau kad platformos darbas bus visai sustabdytas.. 🙁 na ir kas kad atlygins zala avarijos atveju. po naftos issiliejimo gamta niekada 100% negrizta i pradine stadija iki avarijos.. D-6 tarsa visam laikui…

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.