Nacionalinė mokėjimo agentūra prie Žemės ūkio ministerijos (NMA) atkreipia ūkininkų dėmesį dėl galimų piktnaudžiavimo atvejų, tikrinant deklaruotų žemės ūkio naudmenų ir pasėlių plotus tiesioginėms išmokoms gauti.
Pasak NMA direktoriaus Sauliaus Silicko, liepos viduryje agentūros Kontrolės departamento darbuotojams pradėjus kontrolines patikras, buvo užfiksuoti keli atvejai, kai bandyta apsimesti tikrintojais, o už tai ūkininkų paprašyta atsiskaityti.
„Siekdami užkirsti kelią bet kokiems galimiems piktnaudžiavimo atvejams, imamės konkrečių prevencinių priemonių, tačiau tuo pačiu norime atkreipti ir pačių žemdirbių dėmesį, kaip tokios patikros turėtų būti vykdomos”, – teigia S.Silickas.
Pasak jo, NMA darbuotojai kontrolines deklaruotų žemės ūkio naudmenų ir pasėlių plotų patikras atlieka griežtai laikydamiesi nustatytų procedūrų ir Europos Sąjungos reikalavimų. Kiekvienas tikrintojas privalo turėti ūkininko pateiktos paraiškos originalą arba kopiją su žemėlapiais, kuriuose įbraižyti ūkininko deklaruoti laukai bei palydovinį GPS („Global Positioning System”) ploto matavimo prietaisą. Pareiškėjo paprašyti, NMA darbuotojai privalo parodyti darbuotojo pažymėjimus. Be to, į tikrinamus ūkius NMA darbuotojai paprastai atvyksta agentūros logotipu pažymėtais automobiliais.
Kilus įtarimams, kad tikrinti deklaruotų žemės ūkio naudmenų ir pasėlių plotų atvyko ne NMA darbuotojai, ūkininkai turėtų įsitikinti, ar tikrintojas turi visus patikrai reikalingus dokumentus. Taip pat galima telefonu kreiptis į NMA teritorinį skyrių ir išsiaiškinti, ar atvykęs tikrintojas tikrai yra agentūros darbuotojas. Abejonėms pasitvirtinus, ūkininkai turėtų kreiptis į policiją.
NMA direktoriaus teigimu, imamasi visų priemonių, kad neliktų nė menkiausios galimybės piktnaudžiauti Europos Sąjungos parama, bet tuo pačiu paramos teikimas paspartėtų.
‘Siekiame maksimaliai supaprastinti reikalavimus, kad žemdirbiai galėtų kuo daugiau įsisavinti ES paramos, o lygiagrečiai – imamės visų galimų prevencinių priemonių, kad užtikrintume skaidrų ES paramos lėšų administravimą”, – sako S.Silickas.
Galimus piktnaudžiavimo atvejus NMA tiria specialiai įkurtas Rizikų vertinimo ir valdymo skyrius, taip pat bendradarbiaujama su Finansinių nusikaltimų tarnyba, Specialiųjų tyrimų tarnyba, Valstybės saugumo departamentu, kitomis teisėsaugos institucijomis.
Kasmet NMA priima apie 560 tūkst. paraiškų, atlieka apie 44 tūkst. kontrolinių patikrų.
Kontrolinės deklaruotų žemės ūkio naudmenų ir pasėlių plotų patikros vykdomos iš anksto neįspėjus pareiškėjų; ūkininkai dalyvauti jose neprivalo. Radus neatitikimų, ūkininkams paštu išsiunčiamos patikrų rezultatų kopijos apie rastus pažeidimus.
Šiuo metu jau atlikta 6 tūkst. patikrų, iš viso patikroms atrinkta 14 tūkst. paraiškų.
Nacionalinė mokėjimo agentūra prie Žemės ūkio ministerijos