Naftos gavybos įmonė „Geonafta” Vitkų kaimo laukuose prie Rietavo baigia rengti naftos telkinio paieškų aikštelę. Tikimasi, kad dar šiais metais šioje vietoje bus aptiktas naujas naftos telkinys.
Pavasarį buvo atlikti seisminiai tyrimai galimai naftos sankaupos vietai nustatyti. Žemės gelmių tyrėjų vertinimu, nafta gali būti susikaupusi poringoje uolienų struktūroje beveik dviejų kilometrų gylyje ir vieno kvadratinio kilometro plote.
Pasak „Geonaftos” vadovo Antano Jaso, ar prie Rietavo bus išgaunama nafta, turėtų paaiškėti iki metų pabaigos. Tada ir bus sprendžiama, ar įmonei verta statyti naftos gavybos įrangą.
Naftos telkiniai senka
Pastaraisiais metais naftos paieškos ne visuomet buvo vaisingos, telkinių paieškos bendrovės licenciniuose plotuose dažniausiai baigdavosi aptikus nedidelį naftos kiekį.
Lietuvos geologijos tarnybos skaičiavimais, iš viso Lietuvos sausumoje yra apie 55,5 mln. kub. metrų išgaunamos naftos ir dar apie 36-72 mln. kub. metrų – jūros šelfe. Tačiau daugelis ekspertų abejoja šių duomenų patikimumu.
A. Jaso teigimu, žemės ir jūros šelfo tyrimai atliekami jau 40 metų, tad oficialios prognozės gali būti pasenusios ir neatitikti realybės. Juolab kad patikrinti prognozes, ar yra jūros šelfe naftos kol kas neketinama – Vyriausybė nėra apsisprendusi dėl nacionalinės naftos gavybos strategijos, tad nežinia, ar bus priimtas sprendimas siurbti naftą iš Baltijos jūros šelfo. Sausumoje naftos gavybos perspektyvos taip pat miglotos, nes konkursai eksploatuoti naujus licencinius plotus vis neskelbiami, naftos gavybos įmonių turimi licenciniai plotai jau ištirti ir, mažai tikėtina, kad juose bus surasta naujų naftos išteklių.
„Valstybė kur kas daugiau laimėtų, jei būtų skelbiami nauji konkursai naftos telkiniams atrasti – būtų sukurta papildomai darbo vietų, valstybės biudžetas gautų papildomų pajamų iš mokesčių”, – sakė A. Jasas.
Pasak jo, jei bus pradėti skelbti konkursai naftos darbams naujuose licenciniuose plotuose, „Geonafta” yra pasiruošusi juose dalyvauti.
Dešimčių milijonų litų investicijos
Šiuo metu Lietuvoje eksploatuojami 36 gręžiniai, esantys dešimtyje naftos telkinių.
Visuose juose naftą išgauna keturios bendrovės, kurių valdyme dalyvauja „Geonafta”. Ji valdo po 50 proc. bendrųjų įmonių „Minijos nafta” ir „Genčių nafta”, taip pat – bendrovės „Manifoldas” akcijų.
„Geonafta” eksploatuoja naftos gręžinius Nausodžio, Kretingos ir Girkalių naftos telkiniuose.
Visos naftos bendrovės per pastaruosius metus į naftos paieškos darbus investavo dešimtis milijonų litų. Pavyzdžiui, pernai „Geonafta” į naftos paieškas ir gavybą investavo 11,7 mln. litų. Šiemet tam skirta iki 15 mln. litų. Nepaisant investicijų, naftininkai įsitikina, kad mokslininkų prognozės dėl naftos kiekių yra per daug optimistinės.
Nuo 2001 metų naftos gavyba mažėjo. Lietuvoje pernai buvo išgauta 370,6 tūkst. kub. metrų naftos – net 21,1 proc. mažiau nei 2003 metais (469,8 tūkst. kub. metrų). Palyginti su pernai, naftos gavyba šiais metais sumažėjo 27 proc. Retai pasitvirtina ir tyrinėtojų prognozės apie atrastą telkinį.
Domisi projektais užsienyje
„Geonafta” pernai išgavo 105,7 tūkst. kub. metrų naftos – 3 proc. daugiau nei 2003 metais, kai gavyba siekė 102,6 tūkst. kub. metrų. Tačiau pasak A. Jaso, tai gali būti paskutinis naftos gavybos padidėjimas „Geonaftos” eksploatuojamuose naftos telkiniuose, nes jie akivaizdžiai senka.
Nuo 1990 m. iki šių dienų Lietuvoje išgauta 4 mln. kub. m. naftos. Specialistų vertinimu, apskaičiuotų išgaunamų išteklių yra belikę daugiausiai dešimčiai metų.
A. Jaso teigimu, bendros naftos gavybos tendencijos Lietuvoje verčia „Geonaftą” ieškoti alternatyvių veiklos sričių. Analizuojama, kokiomis sąlygomis apsimokėtų panaudoti geoterminę energiją Lietuvoje, planuojama dalyvauti dujų saugyklos įrengimo, kituose projektuose. Svarstomos galimybės ieškoti bei išgauti naftą užsienyje. „Geonafta” yra padavusi paraišką dalyvauti konkurse dėl naftos gavybos Kazachstano Aktiubinsko srityje.
Žygimantas Meškauskas
„Vakarų ekspresas”