Dėl milijoninių nuostolių atlyginimo bendrovė „Naftos gavyba” su Lietuvos Vyriausybe bylinėsis tarptautinio arbitražo teisme. Sprendimą kreiptis į tarptautinį teismą Paryžiuje bendrovė priėmė Lietuvos Vyriausybei atsisakius taikiai susitarti ir atlyginti daugiau kaip 13,6 mln. litų nuostolių, kuriuos „Naftos gavyba” patyrė privatizuodama įmonę „Geonafta”. Ši bendrovė buvo privatizuota pažeidus privatizavimo sutartį, kai nebuvo pateikta informacija apie tuo metu vykusį bylinėjimąsi, kuris realiai sumažino privatizuojamo turto vertę.
Dar šių metų kovą „Naftos gavyba” kreipėsi į Lietuvos Vyriausybę ir valstybinę įmonę „Valstybės turto fondas”, prašydama atlyginti „Geonaftos” nuostolius, kuriuos bendrovė patyrė bylinėdamasi Kopenhagos tarptautiniame komerciniame arbitraže. Pagrindinis prašymo motyvas – privatizuojant „Geonaftą” sutartyje nebuvo nurodyta, jog tuo metu Švedijos bendrovė „Svenska Petroleum Exploration” jau buvo pateikusi ieškinį. Vėliau „Geonafta” dėl pareikšto ieškinio gindamasi arbitraže ir samdydama atstovus teisme patyrė daugiau kaip 13,6 mln. litų nuostolių, kurie sumažino privatizuotos įmonės vertę.
„Vyriausybė ir „Valstybės turto fondas” ignoravo siūlymus taikiai išspręsti šį finansinį ginčą, todėl esame pasirengę ginti „Naftos gavybos” interesus tarptautiniame arbitraže”, – sako bendrovei „Naftos gavyba” atstovaujančios advokatų kontoros „Baublys ir partneriai” vadovaujantis partneris Gediminas Baublys.
Anot jo, „Geonaftos” akcijų pirkimo-pardavimo sutartyje nustatyta, jog jei taikiomis derybomis per 30 dienų nepavyksta išspręsti ginčo, nukentėjusi šalis gali kreiptis į tarptautinį arbitražą. „Ir Vyriausybės, ir „Valstybės turto fondo” atstovai buvo raštu pakviesti į derybas, tačiau iki šiol jokio atsakymo nesulaukta, tebuvo nurodyta, kad šiuo metu kalbėtis dar per anksti. Tačiau po arbitražo sprendimo kalbėtis gali būti vėlu”, – teigia G.Baublys.
2000 metų birželį Lietuvos valstybei atstovaujanti bendrovė „Valstybės turto fondas” ir konsorciumas „Naftos gavyba” pasirašė sutartį, pagal kurią bendrovei „Naftos gavyba” buvo parduotos „Geonaftos” akcijos. Šioje sutartyje buvo nurodyta, kad privatizuojama bendrovė nėra jokio teismo proceso dalyvė, ir nei valstybės institucijos, nei kiti asmenys nėra pareiškę jai finansinių pretenzijų
Šios sutarties nuostatos buvo pažeistos, nes tik vėliau išaiškėjo, kad, pasirašant sutartį, tarptautiniame arbitraže Kopenhagoje jau buvo pareikštas Švedijos bendrovės „Svenska Petroleum Exploration” (SPE) ieškinys. 1993 metais valstybinė Gargždų naftos geologijos įmonė (dabartinė „Geonafta”), „Svenska Petroleum Exploration” ir Lietuvos Vyriausybė pasirašė bendradarbiavimo sutartį, kuria nutarė steigti bendrą Lietuvos-Švedijos įmonę „Genčių nafta”.
Ši bendrovė pradėjo vykdyti savo veiklą, tačiau 2000 m. SPE kreipėsi į tarptautinį arbitražą, teigdama, kad buvo pažeista teisė kartu su „Geonafta” eksploatuoti Kretingos ir Nausodžio naftos telkinius Vakarų Lietuvoje. Kopenhagos arbitraže ieškinys buvo pateiktas atsakovams – „Geonaftai” bei Lietuvos Vyriausybei. Po trejus su puse metų trukusio bylinėjimosi 2003 m. švedų naudai arbitražas priteisė 12,5 mln. JAV dolerių (35 mln. litų) solidariai iš Lietuvos Vyriausybės ir „Geonaftos”. Dėl šių nuostolių atlyginimo teisminis bylinėjimas dar nepasibaigęs.