Neseniai tapusi daugiavaike motina klaipėdietė Lietuvoje negalės gauti pašalpų dviem vyresniosioms dukroms iš pirmosios santuokos dėl absurdiškos priežasties: trečiojo moters vaiko tėvas dabar legaliai dirba Airijoje. Nors vyresniosios mergaitės gyvena ir mokosi Klaipėdoje, joms priklausančios paramos patariama kreiptis Kreigavone, nes ten savo pajamas deklaruoja dabartinis motinos sutuoktinis, kuris ir išlaiko šeimą.
Vaikų neišsižadėjo
Niekur nedirbanti klaipėdietė Ingrida augina tris vaikus. Jaunėlis gegužę gimė Airijoje. Kitos dvi paauglės dukros – iš pirmosios santuokos. Moteris teigė, kad jų tėvas savo vaikų neišsižada ir moka jų išlaikymui priteistus pinigus. Apie tai, kad mergaites įvaikintų dabartinis jos vyras, planų nėra ir nebuvo.
Tačiau Klaipėdos socialinės paramos specialistai aiškina, esą jei šeimos galva dabar dirbtų Lietuvoje, tada šiai šeimai priklausytų gauti pašalpas – po 50 litų kas mėnesį kiekvienai mergaitei. Kadangi motina su patėviu yra oficialiai susituokę, o jis darbuojasi Airijoje, specialistai šeimai priklausančios paramos pataria ieškoti svečioje šalyje.
Lietuva Ingridai sumokės tik kūdikio gimimo pašalpą – 1000 litų. Kiti jam priklausantys pinigai – 137 litai iki trejų metų, taip pat ir mergaitėms priklausanti 50 litų pašalpa kas mėnesį, kol joms sukaks 18 metų, mūsų šalyje mokami nebus.
Ingrida nesupranta, kodėl, būdama trijų vaikų motina, ji negali gauti paramos dukroms, jei jos mokosi ir gyvena čia, Lietuvoje.
Tėvas – nesvarbus
„Klaipėdos” dienraščiui Socialinės apsaugos ir darbo ministerija patvirtino, kad tokia uostamiesčio Socialinės paramos centro specialistų išvada – teisėta. Tiesa, Klaipėdos socialinės paramos centro Laukininkų filialo vyriausioji specialistė Jūratė Ratkevičienė vakar pasvarstė: galbūt moteriai būtų galima išimties tvarka kreiptis į paramos teikimo komisiją. Tačiau vėliau, pasikonsultavusi ir remdamasi Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos išaiškinimu, atšaukė šią galimybę.
Anot Socialinės apsaugos ministerijos Šeimos, vaikų ir jaunimo departamento paramos šeimai skyriaus vyriausiosios specialistės Aldonos Urniežienės, Klaipėdos socialinės paramos centras neturėtų skubėti priimti sprendimus. Iš pradžių esą turi įvykti „bendradarbiavimas”: savivaldybė turi surinkti pluoštą dokumentų apie klaipėdietės šeiminę padėti bei pajamas, išsiųsti Airijai ir po to priimti sprendimą bei su juo supažindinti pašalpos prašytoją.
Tačiau, anot A.Urniežienės, jau ir dabar pagal turimą pirminę informaciją aišku, kad pašalpomis turi rūpintis dabartinis vyras, dirbantis Airijoje. „Jei tėvas dirba Airijoje – ta šalis ir moka vaikams priklausančias išmokas. Nesvarbu, kad jis nėra kitų dviejų vaikų tėvas. Jei santuoka yra registruota, vadinasi, tai yra šeima”, – sakė specialistė.
Airiai siuntinėja
Tačiau Ingrida „Klaipėdai” pasakojo, kad jos vyras Airijoje mėgino aiškintis, kur reikėtų kreiptis pašalpos dėl kitų dviejų Ingridos vaikų. Anot moters, vyrui buvo atsakyta, kad mergaitės paramos turi reikalauti Lietuvoje. „Kaip gali gauti už jas paramą, jei nesi mergaičių tėvas”,- taip Ingridos vyrui paaiškino Airijoje.
Norint išsiaiškinti, kas teisūs – lietuviai ar airiai, Ingridai reikėtų kaupti raštiškus klausimus ir Lietuvos bei Airijos institucijų atsakymus. Jau yra buvę atvejų, kai pašalpų gavėjai Airijoje siunčiami pašalpas pasiimti Lietuvoje, o iš Lietuvos – jų reikalauti Airijoje.
Ministerijos specialistė neneigė, kad kai kurie Lietuvos gyventojai čia kreipiasi dėl vaikų pašalpų teigdami, kad airiai atsisako mokėti. Esą vaikai turi ir gyventi Airijoje, kad jiems būtų teikiama parama. Ministerijos tarnautojos nuomone, tokiu atveju galima prieiti ir iki teisminio proceso, nes pagal Europos Tarybos reglamentą pašalpą privalo mokėti ta šalis, kurioje bent vienas iš vaiko tėvų dirba.
Klaipėdos socialinės paramos centro direktorė Diana Stankaitienė patikino, kad centro specialistės pasielgė teisingai priimdamos tokį sprendimą. Ingridos vyras arba ji pati turėtų kreiptis į Airijos socialines tarnybas. Priėmusi spendimą skirti išmokas, Airijos Respublikos socialinė tarnyba kreipsis į centrą ir informuos apie šį sprendimą, kad nebūtų mokama „dubliuota” išmoka.
„Be to, Airijoje išmokos vaikams gerokai didesnės, todėl nesuprantamas šeimos nenoras susitvarkyti jas ten”, – sakė D.Stankaitienė.
Ramunė Šeštokienė