Beveik prieš 50 metų sukurti baldai ir interjero elementai nepraranda populiarumo ir šiandien
Žymių Skandinavijos dizainerių kūriniai gali tapti netikėtu atradimu norintiesiems atnaujinti būsto erdvę. Viena kita nauja detalė ir įprasta aplinka padvelks visai kita nuotaika. Originalūs minimalistinio dizaino gaminiai tiks įvairių stilių interjere – ir klasikiniame, ir moderniame. Estetinę, išliekamąją vertę turintys baldai, šviestuvai, interjero elementai išsiskiria novatoriškumu ir funkcionalumu.
Patikimi ir patvarūs
Pagaliau ir Lietuvoje galima pasėdėti daugelio lig šiol tik dizaino vadovėliuose ir žurnaluose matytame garsiajame Danijos dizainerio Arnės Jakobseno sukurtame fotelyje-kiaušinyje. Šis unikalus baldas sukurtas 1960 metais, tačiau iki šiol sėkmingai gaminamas ir pardavinėjamas.
Dažniausiai ryškių spalvų gobelenu ar oda aptrauktas fotelis išsiskiria formos paprastumu, tačiau jame labai patogu sėdėti. „Šis baldas iš tiesų ypatingas. Pirkėjai, jame pasėdėję, sako, kad pasijunta ypač jaukiai ir patogiai, tarytum apglėbti, mat fotelis yra specifinės formos, jo viduje tarsi sukuriama nedidelė erdvė”, – aiškina sostinės dizaino salono „Living” konsultantas Aušrys Čepurna.
Ne mažiau įspūdingas ir kitas A.Jakobseno sukurtas fotelis-gulbė. Jis 1961 metais buvo pagamintas kompanijos „Radisson SAS” užsakymu viešbučiams ir restoranams. Vėliau atsirado ir tokiu pačiu stiliumi sukurta sofutė. Šie baldai vėliau rado vietą ir gyvenamuosiuose interjeruose.
Fotelius – kiaušinį ir gulbę – gamina viena seniausių ir geriausiai žinomų Danijos baldų gamintojų, bendrovė „Fritz Hansen”. Visų jos gaminių dizaino braižo skiriamasis bruožas – paprastumas ir komfortas. Jie atspindi skandinavišką interjero stilių, pasižymintį tarpusavyje derančiais santūriais, funkcionaliais estetiniais sprendimais.
Garsių Skandinavijos dizainerių kūriniai turi meninę vertę. Apie tai liudija kad ir toks faktas: pavyzdžiui, 1970 metais pagamintas odinis fotelis – kiaušinis šiandien aukcionuose kainuoja tiek pat, kiek ir visiškai naujas.
Amžinai madingos
Atskirai reikėtų pakalbėti apie išskirtinio dizaino „Fritz Hansen” kėdes. Viena iš jų, šiuo metu švenčianti 50 – ties metų jubiliejų, pavadinta „Septintąja”. Jos autorius – tas pats A.Jakobsenas. Šią kėdę noriai savo namams rinkosi jau trys kartos – neįtikėtina, bet ji vis dar madinga. Aišku, bėgant metams jos dizaino veide atsiranda naujų bruožų – keičiasi spalvos, faktūra, atsirado net trauktų oda variantų.
Kita garsi kėdė, sukurta danų dizainerio Kaspero Salto, pavadinta „Ice” (lietuviškai – ledas). Per trejus metus nuo jos sukūrimo ji jau tapo modernios klasikos pavyzdžiu. Minimalistinį, elegantišką jų stilių pabrėžia nauja atkalčių ir sėdimosios dalies spalvų gama – laimo žalios, apelsino oranžinės, sniego baltumo ir spanguolių raudonio.
Pernai sukurtas ir prie šių kėdžių puikiai derantis trijų variacijų „Ice” stalas. Šis baldų komplektas puikiai tiks virtuvei, valgomajam ar lauko terasai, nes yra gaminamas iš aplinkos poveikiui atsparaus aliuminio ir plastiko.
Artišokas ir Mozė
„Artišokas, Sniego kamuolys, Luvras, Mozė. Tai šviestuvų pavadinimai”, – juokiasi A.Čepurna, kalbėdamas apie žinomos Skandinavijos kompanijos „Louis Poulsen”, gaminančios šviestuvus, produkciją. Jos dizainerių sukurti šviestuvai yra populiarūs visame pasaulyje.
Pasak dizainerio, „Louis Poulsen” gaminiai eina koja į koją su laiku, yra labai novatoriški, tačiau nepralenkiami paprastumu. Geriausias pavyzdys – lempa „Mozė”, sukurta 2001 metais. „Mozės” idėja gimė kompanijos dizaineriui lankantis stiklo dirbtuvėje. Jo akis užfiksavo pradinę stiklo gaminio formą, kuri gimsta stikliaus rankose, pučiant karštą stiklą.
Lempa „Artišokas” sukurta tarsi žaidžiant, fantazuojant daržovių tema. Jos autorius – dizaineris Polas Heningsenas.
Originalūs aksesuarai
Jei neturime galimybės būsto atnaujinimui skirti daug pinigų, galime įsigyti keletą akcentų, pataria salono architektė Agnė Čepulėnaitė. Skandinaviškos dvasios interjerui suteiks įvairiausi aksesuarai: indai, tekstilės gaminiai, stalo įrankiai, peleninės, žvakidės, gėlių laistytuvėlis, kiti elementai.
„Visai nebūtina visą butą ar namą apstatyti vien tik skandinaviškais baldais. Užtenka vienos kitos detalės. Ja gali tapti ir foteliai su staliuku, sofutė ar kelios kėdės ir stalas arba šviestuvai, indai”, – aiškina architektė.
Viena iš žinomiausių interjero elementų gamintojų Skandinavijoje – Suomijos kompanija „Marimekko”. Jos dizainerės Majos Isolos sukurti gaminiai išsiskiria specifiniu raudonų gėlių piešiniu, kuris keliauja nuo puodelių, lėkščių ant staltiesėlių, prijuosčių, šviestuvų gaubtų. Kartą pagyvenusi moteris salone įsigijo vieną vienintelę „Marimekko” lėkštę – baltą, su didžiuliais raudonais gėlių žiedais. Ji planavo ją padėti ant savo juodo pianino viršaus – bus puiki interjero detalė.
Žinomo danų architekto Pieto Heino sukurti interjero elementai pasižymi linijų paprastumu. Daugelis nerūdijančio plieno, dengtų chromu ir grūdintų porcelianinių indų, medinių lentelių, žvakidžių atkartoja jo mėgstamo tobulybės simbolio – elipsės arba kiaušinio formą.
1960 metais įkurta interjero aksesuarus gaminanti kompanija „Stelton” taip pat bendradarbiavo su garsiųjų fotelių kūrėju A.Jakobsenu. „Stelton” originalaus dizaino nerūdijančio plieno indai, stalo įrankiai bei virtuvės reikmenys, termosai, lempos išsiskiria funkcionalumu, novatorišku ir autentišku dizainu.
Giedrė Budvytienė