Padavėjai traukia į užsienį

Uostamiesčio kavinių ir barų padavėjai šiurpina savo išvaizda ir elgesiu.

Padavėjus ruošiančios Turizmo mokyklos auklėtiniai retai pasilieka uostamiestyje ir vis dažniau renkasi užsienį. Dėl profesionalių padavėjų stokos į darbą priimami visi, kurie nori užsidirbti.

Savamoksliai padavėjai į darbą keliauja apsirėdę diskotekoms skirtais drabužiais, apsikarstę masyviais papuošalais, juodomis panagėmis. Mažesnėse kavinėse dirbantys padavėjai atlieka net kelias funkcijas – pilsto gėrimus, plauna indus ir valo klozetus.

Didžiausia bauda, kurią gali gauti baro šeimininkas už tai, kad darbuotojas nepaiso higienos reikalavimų, tesiekia kelias dešimtis litų.

Į darbą – iš vakarėlio

Prastesnio lygio kavinėse klientai neretai išvysta apetitą visai dienai gadinančių vaizdų. Klaipėdietis Eduardas pasakojo, kad viename miesto centre esančiame bare jam teko regėti nemalonų vaizdą.

„Barmenė iš pagalbinių patalpų išėjo nešina pilnu kibiru ir kuo ramiausiai patraukė į virtuvę. Kibiras buvo be dangčio, pamačiau jame burokėlių sriubą”, – šleikštulio neslėpė Eduardas.

Klaipėdietį pribloškė ne tik akivaizdus sanitarinių normų nepaisymas, bet ir įžūlus padavėjos elgesys bei išvaizda.

„Iš jos rūbų ir makiažo galėjai nesunkiai nuspėti, kad į darbą ji atkeliavo tiesiai iš naktinio klubo”, – prisiminė jis užsakymus priiminėjusią ir vakarykštę sriubą virtuvėje šildžiusią merginą.

Nori mini sijonų

Klaipėdos turizmo mokyklos profesijos mokytoja metodininkė Virginija Beleckienė dienraščiui sakė, kad tokie vaizdai – ne naujiena. Profesionalius padavėjus ruošianti dėstytoja aiškino, kad jos auklėtiniai vis dažniau vyksta dirbti į užsienio restoranus arba kruizinius laivus, o Klaipėdoje pasilieka tik vienas kitas.

„Grįžę jie pasakoja, kad ten padavėjai dirba net su kepuraitėmis, o administratoriai turi teisę patikrinti, ar padavėjo apykaklė švari”, – sakė V.Beleckienė.

Dėstytoja pripažino, kad padavėjų lygis uostamiestyje pradėjo ristis žemyn prieš dešimtmetį. Pasak jos, kavinių šeimininkai nebekreipia dėmesio į pasaulyje pripažintas padavėjų elgesio ir išvaizdos normas.

„Mūsų mokykla bendradarbiauja su austrais. Ten padavėjai nors ir ne visi gražūs, bet visada šypsosi, dėvi santūrias uniformas. Pas mus situacija daug liūdnesnė”, – mano V.Beleckienė. Mokytoja prisiminė, kad jos mokines verbavęs vieno uostamiesčio baro savininkas kaip tik pageidavo su dekoltė ir mini sijonais dirbti nesidrovėsiančių merginų.

Valydavo actu

V.Beleckienė dažnai pastebi pažeidimus Klaipėdos kavinėse. „Tegul susiima higienos tarnyba. Jos darbuotojos vyksta tikrinti tik tada, kai sulaukia klientų skundų”, – sakė ji.

Restorane daugelį metų dirbusi dėstytoja prisiminė baimės jausmą, su kuriuo laukdavo atvykstant anuometinių gydytojų higienistų.

„Acto tirpalu nusivalydavome rankas iki alkūnių, pasitaisydavome kiekvieną šukuosenos plaukelį, drebėdavome”, – tikino V.Beleckienė.

Klaipėdos maisto ir veterinarijos tarnybos gydytoja higienistė Jūratė Mačiulienė sakė, kad dažniausiai patikrinimų metu jai užkliūva laisvalaikio drabužius vietoje privalomų uniformų vilkinčios padavėjos.

„Paprastai tokie pažeidėjai tikina, kad laisvalaikio drabužiai ir yra jų uniforma. Bet jie gudrauja”, – aiškino J.Mačiulienė. Jeigu aptinkamas toks pažeidimas, baro šeimininkams skiriama tik 20-100 litų bauda.

Gydytoja higienistė pasakojo kartais pagailinti pažeidėjų.

„Kai kurie barai žiemą prastai šildomi, todėl nekreipiame dėmesio, jei padavėjas vilki megztinį. Jam gi šalta”, – sakė J.Mačiulienė.

Prašo papūsti

Viešbučio „Navalis” restorano vadybininkė Ieva Ratkevičiūtė „Klaipėdai” sakė, kad jai pažeidėjų nė kiek negaila.

„Kiekvieną rytą išrikiuoju padavėjus ir patikrinu, ar jie tinkamai apsirengė. Jeigu turiu įtarimų, kad į darbą atėjo pagiringi, paprašau papūsti. Jeigu smirda prakaitu, siunčiu į dušo kabiną. Juk negaliu tokių leisti į salę”, – svarstė I.Ratkevičiūtė.

Anot restorano vadybininkės, padavėjui darbe svarbiausia išvaizda. Nedrausmingus darbuotojus ji sakė po dviejų rimtų pokalbių atleidžianti. Sudėtingiau I.Ratkevičiūtei apsispręsti, jei padavėjas prastai atrodo dėl objektyvių priežasčių.

„Pasitaiko, kad žmogų išberia. Tokiu atveju duodu kelis laisvadienius, nes yra padavėjo išvaizdai itin išrankių klientų”, – aiškino vadybininkė.

I.Ratkevičiūtė pripažino, kad profesionalių padavėjų uostamiestyje labai trūksta – geresni darbuotojai keliskart daugiau uždirba užsienyje. „Todėl ir priimu, ką matau. O vaizdas dažnai būna prastas. Vyrų padavėjų išvis sunku rasti”, – nuogąstavo restorano vadybininkė.

Mokosi šokti

Turizmo mokyklos dėstytoja V.Beleckienė sakė, kad išsilavinimas padavėjams yra būtinas. „Net mes per pusantrų metų nesugebame visko išmokyti, o ką jau kalbėti apie žmones iš gatvės”, – sakė ji.

Mokytoja tvirtino, kad mokykloje dėstomos tokios disciplinos kaip profesinė etika ir psichologija. „Kad padavėjas mokėtų bendrauti, išmoktų neišsišokti, atitiktų išvaizdos standartus”, – aiškino V.Beleckienė.

Pasak specialistės, padavėjai negali nešioti apyrankių, grandinėlių, stambių auskarų, žiedų. „Leidžiamas tik vestuvinis žiedas. Be to, nagai turi būti ne ilgesni nei du milimetrai, juos dengiantis lakas – šviesių atspalvių. Ilgesni plaukai turi būti surišti”, – pasakojo V.Beleckienė.

Kad išmoktų taisyklingos laikysenos, mokyklos auklėtiniai lanko šokių pamokas. „Dažnai sakau, jog padavėjas privalo atrodyti kaip „Žuvėdros” šokėjas”, – paaiškino dėstytoja.

V.Beleckienė įsitikinusi, kad visų šių reikalavimų Klaipėdos kavinių šeimininkai dažniausiai nepaiso. „Turiu įrodymų – mūsų mokiniai iš praktikos miesto kavinėse grįžta atsipalaidavę. Dažnai girdime jų priekaištus: „Ten šito nereikėjo, ten viskas daug paprasčiau”, – konstatavo dėstytoja.

Arnoldas Remeika

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Ekonomika su žyma , , , , , , , , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.