Juodi švarkai šviesios klasės fone

Moksleiviai mokykloje norėtų dėvėti ne pabodusias klasikinio stiliaus, bet modernesnes ir jaunatviškesnes uniformas

Diskusija dėl mokyklinių uniformų jau seniai visiems pabodusi – ar jų reikia, ar ne, dažniausiai nusprendžia tėvai ir mokytojai. Tačiau moksleiviai norėtų, kad siūlant uniformų modelius daugiau būtų tariamasi su jais.

Norėtų rengtis madingai

Kauno J.Jablonskio gimnazijos dešimtokui Rokui Kučinskui uniformą dėvėti patinka. „Ji nėra pretenzinga – juodi švarkai ir juodos kelnės. Apsivelki ją nesukdamas galvos ir jautiesi visai normaliai, – sako Rokas. Juoda spalva gal per daug akademiška, bet praktiška. Tokią uniformą nešioja devintokai – dvyliktokai, o jaunesnieji dėvi vyšninės spalvos megztinius ir juodas kelnes”. Rokas sako, jog rugsėjo pradžioje vilkės dar senuoju švarku, nors jį šiek tiek išaugo. Paskui mama žadėjo nupirkti naują.

„Šiemet mokysiuosi Maironio gimnazijos dešimtoje klasėje, joje būsiu naujokė, – sako Sandra Baršauskaitė, iki šiol lankiusi vieną Kauno rajono mokyklą. – Man iš karto buvo pasakyta, jog reikės dėvėti uniformą, tačiau ji man nepatinka. Iš principo esu nusistačiusi prieš ją. Noriu ir mokykloje rengtis jaunatviškai, labiau mėgstu laisvo stiliaus drabužius. Uniformos galėtų būti modernesnės, pasiūtos iš praktiškesnių medžiagų. Galbūt vietoje švarkų būtų galima dėvėti kokius nors spalvingesnius bliuzonus”.

Periferijos moksleiviai neuniformuoti

Kartu su Sandra po miestą vaikštinėjusi jos draugė Vaida Butvilaitė buvo atvykusi iš Raseinių rajono, Betygalos. „Uniformų mes neturime, niekas nereikalauja jų dėvėti, – sakė moksleivė. – Jų ir nepasigendame, nes nenorime būti visi vienodi kaip vienas”. Vaida geriausiai jaučiasi vilkėdama džinsus ir kokį nors jai patinkantį švarkelį ar megztinį. Taip, sakė dešimtokė, pamokose dažniausia būna apsirengę ir kiti jos bendramoksliai.

„O aš norėčiau, kad dukra nešiotų uniformą. Tada vaikai nelenktyniautų, kas gražiau apsirengs, nereikalautų iš tėvų vis naujų rūbų, – sakė Marijampolės „Ryto” vidurinės mokyklos moksleivės Aistės Zuzevičiūtės mama, kartu su dukra prieš mokslo metus atvykusi pasižvalgyti po Kauną. Moteris pripažino, kad dukra dėl rūbų per daug mamos nešokdina, bet nenori atsilikti nuo mėgstančių labiau pasipuošti klasės draugių.

„Uniformas nešioja tik Marijampolės gimnazijų moksleiviai, tačiau mes jiems to nepavydime. Nors jei kas nors sugalvotų madingesnį modelį, gal jos ir patiktų”, – svarstė marijampolietė.

Antraklasė Karina Kalibertaitė jau antrus mokslo metus pradės Didžiojoje Britanijoje. Mergaitės močiutė pasakojo, jog uniformas – mėlynus bliuzonus ir pilkus sijonus arba kelnes – dėvi visi mokyklos, kurią anūkė lanko, mokiniai. „Atostogų grįžusi Karina atsivežė mokyklinių nuotraukų. Vaikų uniformos gražios, spalvingos. Mūsų mokiniai vilkėdami uniformomis atrodo per daug akademiškai”, – mano moteris.

Lyg vizitinė kortelė

Kauno Stepono Dariaus ir Stasio Girėno gimnazijos tarybos pirmininkės Vidos Banaitytės teigimu, uniformos mokinius drausmina, neleidžia jiems tarpusavyje lenktyniauti, kas apsirengs brangesniais rūbais.

„Mūsų gimnazijos uniformos gal ir nėra labai gražios, mokiniai norėtų, jog jos būtų spalvingesnės.

Tačiau pasirinkdami modelį stengėmės, kad uniformos būtų nebrangios, labiau atsižvelgėme į neturtingų šeimų galimybes”.

V.Kudirkos vidurinės mokyklos trečiaklasės Kotrynos ir septintoko Manto tėtis, mokyklos tarybos narys Artūras Tamkutonis irgi mano, jog uniformos reikalingos. „Vilkėdami jomis vaikai jaučia didesnę atsakomybę už savo mokyklą, savaip ją reprezentuoja, atrodo daug tvarkingesni. Su malonumu pasiuvome savo vaikams gražius žalius švarkus, vaikai juos mielai nešioja ir nesijaučia esą suniveliuoti”, – teigia moksleivių tėvas.

„Santaros” gimnazijos direktoriaus pavaduotoja ugdymui Nijolė Beniušienė sako, jog dauguma gimnazistų uniformas mielai dėvi, jomis netgi didžiuojasi. „Iš 1200 besimokančiųjų, žinoma, atsiranda norinčiųjų pasipuikuoti spalvingesniu apdaru. Tokiems tenka priminti, kad jie gerbtų savo uniformą, kuri yra tarsi vizitinė mokyklos kortelė”.

Uniformos modelį gimnazijos bendruomenė sukūrė prieš 7 metus, jis buvo išsirinktas iš kelių variantų. Pilkos spalvos švarkas ir juodos kelnės ar sijonas mokinių tėvams kainuoja 160-180 litų. „Tėvai dažnai perka ir padėvėtus, kitų mokinių išaugtus uniforminius drabužius. – Tada jie kainuoja dvigubai pigiau”, – sakė pedagogė.

Aldona Kibirkštienė

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Švietimas su žyma , , , , , , , , , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.