Švietimo reformos taikiklyje – draugiškumas

Ministras Remigijus Motuzas supažindino su artėjančių mokslo metų naujovėmis

Nuo rugsėjo 1 dienos bendrojo lavinimo mokyklas pradės lankyti per pusę milijono mokinių, iš jų 36 tūkst. pirmokų. Kaip ir pernai, visiems pirmokams bus įteikta Švietimo ir mokslo ministerijos dovana – Pirmoko pasas. Kiti moksleiviai, studentai, mokytojai, dėstytojai į mokymo įstaigas bus viliojami pinigais, jaukesne aplinka ir draugiškumu.

Silpnėja įgūdžiai

Kalbėdamas su „Čia ir dabar” ministras R.Motuzas teigė, jog dar ne visoje šalyje pasirengta naujiems mokslo metams. „Liūtys apgadino kai kurias mokyklas. Tauragėje per gaisrą viena sudegė. Beveik du šimtai mokinių perkelti į kaimynines mokyklas, šiuo metu sprendžiamas jų pavėžėjimo klausimas”, – kalbėjo R.Motuzas.

Jis džiaugėsi, kad pagaliau nusistovėjo pradinių, pagrindinių ir vidurinių mokyklų programos. Ministras nesutiko, jog „europinius standartus atitinkantis mokymosi turinys, krūvis” yra per daug platus ir sunkus, nors lietuvaičiai, nuvykę į kai kurias užsienio vidurines mokyklas, ilgą laiką nuobodžiauja, nes jau žino dėstomus dalykus. „Ar normalu, jog kai kuriuose JAV koledžuose mokomasi tik vidurinės mokyklos kurso, o stipendiją dalija už tai, kad lankomos paskaitos?” – klausė R.Motuzas.

Pasak jo, ne lietuviai per daug reikalauja, o kitur per mažai moksleiviai spaudžiami. „Pagal paskutinius tyrimus, silpnėja vaikų skaitymo, rašymo įgūdžiai. Naudojami internetiniai trumpiniai ir panašiai”, – pavojaus signalą įžvelgė ministras.

Draugiškos mokyklos metai

Ministras pripažino, kad šiuo metu vienas didžiausių iššūkių švietimo sistemai – mokyklų lankomumas. Išbandžius įvairias priemones, šiemet jį didinti ketinama per geranorišką, draugišką mokyklos aplinką, darnius tarpusavio santykius.

„Ministerija kartu su mokinių savivaldos organizacijomis šiuos mokslo metus skelbia Draugiškos mokyklos metais ir rengia projektą „Draugiška mokykla”. Pagrindinis jo tikslas – skatinti mokyklas kurti draugišką atmosferą, pagarbius mokinių ir mokytojų, taip pat visų mokyklos bendruomenės narių santykius”, – sakė R.Motuzas.

Pirmąją naujų mokslo metų dieną startuos ir pernai didelių rezultatų nedavusi akcija „Mokyklon? Pakeliui!”, kuria stengiamasi į mokyklas grąžinti jos nelankančius arba pamokas praleidinėjančius mokinius. Apie mokyklos nelankančius vaikus bus galima pranešti nemokama telefono linija 8 800 10118.

Mokytojų laukia siurprizas

Mokytojų taip pat neplanuojama palikti nuošalyje, tačiau ne visi pedagogai bus nešiojami ant rankų. Dešimt procentų mokytojų neturi reikiamo išsilavinimo. Jo per tam tikrą laiką neįgijusieji privalės užleisti vietą kvalifikuotiems specialistams.

Šiuos privilioti ir gerai dirbančiuosius išlaikyti tikimasi nuo rugsėjo 1 dienos 60-70 litų padidinus visų bendrojo lavinimo, profesinių mokyklų, ikimokyklinių ir neformaliojo švietimo įstaigų pedagogų, direktorių atlyginimus.

„Tai ilgalaikės, Vyriausybės patvirtintos mokytojų atlyginimų didinimo programos pradžia. Jau 2009 m. pedagogų darbo užmokestis bus didesnis puse tūkstančio litų”, – sakė R.Motuzas.

Taip tikimasi pasiekti ir didesnio studijų Vilniaus pedagoginiame universitete populiarumo. „Pakėlus medikų atlyginimus, padaugėjo norinčiųjų stoti į Kauno medicinos universitetą”, – džiaugėsi R.Motuzas.

Lietuvos moksleivių organizacijos taip pat pasiryžusios pamaloninti mokytojus. Viena jaunimo idėjų – „labai malonus siurprizas” Mokytojų dienos proga.

Perka autobusus ir baldus

Pedagogams, mokyklų vadovams skundžiantis apgailėtina darboviečių buitimi, kuri talentingus specialistus verčia pasinaudoti privačių struktūrų pasiūlymais ir emigruoti iš mokyklų, ministras tvirtino, kad daro viską, ką gali – artėjantys mokslo metai bus turtingesni.

Mokinių ugdymui skirtas mokinio „krepšelis” nuo rugsėjo 1 d. padidės beveik šimtu litų ir sieks 1802 Lt. Mokslo metus mokyklos pasitiks geriau nei pernai apsirūpinusios naujais vadovėliais ir mokymo priemonėmis.

Per šiuos mokslo metus Švietimo ir mokslo ministerija mokykloms nupirks dar 2000 mokyklinių baldų komplektų. Rugsėjo 1-ąją mokinius pasitiks beveik 20 atnaujintų švietimo įstaigų. Jų renovacijai skirta per 60 mln. litų. Švietimo ir mokslo ministerija savivaldybėms perduos dar 50 naujų geltonųjų autobusų.

Pasigedo viešumo

R.Motuzas neneigė, jog šalyje tebėra juntamas gerų mokslininkų stygius. Kol kas neplanuojama įvesti pedagogų, dėstytojų amžiaus cenzą, nors mokslo įstaigų darbuotojų amžius jau tampa problema.

Keisis konkursų mokslininko vietai užimti organizavimo tvarka. R.Motuzo nuomone, konkursai turi būti skelbiami kiek įmanoma viešiau ir trukti ne mėnesį, o iki pusės metų, kad apie juos galėtų sužinoti įvairiuose pasaulio universitetuose, mokslo centruose ir institutuose dirbantys lietuviai.

Švietimo ir mokslo ministerija numato tęsti mokslo institutų reformą – jie bus reorganizuojami arba prijungiami prie aukštųjų mokyklų.

Jurgita Murauskaitė

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Švietimas su žyma , , , , , , , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.