Dar vienas karas dėl naftos

Rusijos puolimas prieš Gruziją aiškiai parodė, kad Maskva yra pasiryžusi bet kokia kaina išsaugoti naftos turtingo Kaspijos regiono kontrolę.

Gruzijos energetiniai ištekliai labai maži, tačiau jai priklauso naftotiekis ir dujotekis, kuriais transportuojama Kaspijos regiono nafta ir dujos į Vakarus, be to, Gruzijos geležinkeliu šios žaliavos gabenamos į Juodosios jūros uostus.

Taip vadinamas Rytų-Vakarų energetinis koridorius į Turkiją, kertantis Gruziją ir Azerbaidžaną, buvo nutiestas jaučiant tvirtą Jungtinių Valstijų paramą, dėl ko Rusija neteko dalies savo eksporto. 2006 metais pradėjęs veikti vakariečių nutiestas naftotiekis, pramintas „taikos vamzdynu”, per kurį transportuojama nafta maršrutu Baku-Tbilisis-Seihanas tapo svarbiu aukštos rūšies energijos šaltiniu Viduržemio jūros regione – Kaspijos regiono nafta ėmė konkuruoti su Rusijos nafta. Tuo metu Pietų Kaukazo dujotiekis į Turkiją išlaisvino Azerbaidžaną ir Gruziją nuo Rusijos priklausomybės ir atvėrė naujas galimybes tiekti dujas Europos rinkai.

Tačiau karinis konfliktas Gruzijoje verčia suabejoti ar šis vamzdynas yra saugus. Reikia prisiminti ir tai, kad praėjusią savaitę Turkijos kurdai separatistai prisiėmė atsakomybę už naftos vamzdyno susprogdinimą Turkijos teritorijoje, dėl ko pasaulis dabar gauna 1 proc. mažiau naftos.

Konsultacinės bendrovės „Medlay Global Advisors” direktorius naujoms rinkoms Kaanas Nazlis sako, kad užsitęsus karo veiksmams Gruzijoje bus suduotas triuškinantis smūgis nerusiškos naftos iš Kaspijos ir Vidurinės Azijos regionų eksporto saugumui. Konfliktas ypač pakenks Europos Sąjungos puoselėtiems planams nutiesti „Nabucco” dujotiekį, kuriuo per Kaukazą iš Kaspijos ir Vidurinės Azijos būtų transportuojamos dujos į Europą, taip siekiant sumažinti jos priklausomybę nuo Rusijos. Prasidėjęs karas rodo, kad „Nabucco” sumanytojams gali nepavykti užtikrinti saugaus Turkmenistano ir Kazachstano dujų tiekimo dėl didžiulės konkurencijos su „Gazprom”. „Nabucco” planas paskatino Rusiją tiesti papildomą dujotiekį į Pietų Europą per Juodąją jūrą ir taip sustabdyti dujų tiekimą iš Turkmenistano. Tačiau analitikai mano, kad Rusija nenorės sugadinti santykių su turtingais naftos Kaspijos regiono kaimynais atakuodama Gruzijos energetikos eksporto įrenginius.

Kaspijos valstybė Kazachstanas, turinti didžiausius naftos išteklius, jau kontroliuoja Batumio naftos uostą Juodojoje jūroje ir siekia investuoti į Gruzijos geležinkelį, kuris aptarnautų Batumio terminalą.

Azerbaidžanas pastatė naftos terminalą Kulevyje į šiaurę nuo Gruzijos pakrantės ir jau finansuoja geležinkelio tiesimą iš Tbilisio į Karsą, esantį prie Turkijos sienos, taip siekdamas nutiesti Kaspijos naftai naują eksporto kelią. Jau šeštadienį Rusijos karinė aviacija bombardavo Potį, konteinerių uostą Juodojoje jūroje, bet stengėsi nepažeisti pakrantėje esančių naftos terminalų. Gruzijos ekonominės plėtros ministrė Jekaterina Šarašidzė teigia, kad Rusiją taikėsi į vamzdyną Baku-Tbilisis-Seihanas, tačiau to nepatvirtina kiti nepriklausomi šaltiniai. Rusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas oficialiai paneigė pranešimus, kad Rusija pasirengusi blokuoti Gruzijos uostus, tačiau neatmetė galimybės, kad Rusijos kariuomenė gali pristabdyti Juodojoje jūroje esančių tankerių užpildymą.

Analitikai mano, kad karinis konfliktas Gruzijoje atgrasins Kaspijos regiono naftos ir dujų pirkėjus nuo ketinimų importuoti naftą ir dujas per Gruziją. Turkmenistano prezidentas Gurbanguly Berdymuchamedovas jau pasiūlė daugiau eksportuoti dujų į Kiniją per naują vamzdyną, nutiestą į rytus nuo Vidurinės Azijos. Tuo tarpu Azerbaidžanas svarsto „Gazprom” pasiūlymą importuoti dujas iš jam priklausančių Kaspijos regiono telkinių. Tai netiesioginė užuomina, kad „Nabucco” dujotiekį reikėtų valdyti bendrai.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Pasaulyje su žyma , , , , , , , .

10 atsiliepimų į "Dar vienas karas dėl naftos"

 1. bla-bla

  Absurdas, tai ka ju rašote, tik idiotai gali tuo patikieti 👿

 2. Ed

  dieve.. 😕

 3. lietuvaite

  Kaip galima kazka sakyti apie rusijos nauda, jei kara pradejo ne jie, o Gruzinai???????????? Rusijai jokios naudos is to karo, tai papildomos islaidos. Rusija tik ginasi, bet daro tai jau konkreciai.

 4. Mantas

  Rusai tiesiog jau neturi ka veikti su savo turima ginkluote, tai sumastė su Gruzija pakariaut, pasakyciau as riebų žodį, bet po to uz komentavima bauda gausiu 🙂

 5. x

  jo,kara pradejo Gruzija ir gavo atgal,o dabar apramino gruzinus ir karas baigesi,kaip ir turejo buti.Mano nuomone,siuo atveju rusija pasielge teisingai-nusodino gruzinus ir gal nenores daugiau kariaut gruzinai.Manau gruzinu vadai nevyke.

 6. A...

  Na ir kvaileliu pas mus yra tai tikrai verta patiketi kad peliukas katina uzpuole…………… o kad raso lietuvaite tai tikrai manyciau vien nikas pasako viska :))))

 7. Olegas

  Matosi ,kad raso lietuvos rusai,o gal ir is uzsienio rusijos zvalgybos darbas.Nori ,kad mes matytume,kad rusu tautieciai bus visada apginti.

 8. el

  Dieve mano Rusijos zmoniu kek mire o kaip juos zude, pjove,sprogdino kek zmoniu liko be namu be vaiku.Gruzinai tikraj fashistai kokie jie zmones ………. truksta zodziu.

 9. shariuz

  Kai perskaitai teksta klausimu nekyla. Nesuprantu kaip lietuvoje gyvenantiems rusu gezukams neaishku kas kaltas ir del ko viskas vyksta. Nepamirshkim kaip rusija buvo nustekenta kai buvo krize priesh keleta metu. Tas pats jos laukia ir ateiti kai jos naftos ir gaminamu ginklu niekam nereikes. Ka tada jie valgys? Uz ka kariaus? Laukiu nesulaukiu tos minutes kai jie kaltins visa pasauli del savo bedu. Vargshaiciai.

 10. el

  tegul je tarpusavyje karauja kaip nori ,bet kuo kalti te zmones nejaugi negalejo evakuoti.Tek dau zmoniu nuzude. 😥

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.