Kaltininkai tyčiojasi iš aukų

Ar galima pasitikėti pareigūnais, kurie į pirmą apklausą nukentėjusįjį pakviečia praėjus pustrečių metų nuo nusikaltimo, o bylos užsiguli metų metus? Su tokia tvarka tenka susidurti ne vienam klaipėdiečiui.

Pėdsakais nesekė

„Daugiau niekad nesikreipsiu į policiją”, – pasipiktinimo neslėpė klaipėdietis Vladas Kinderis. 27 metus pats dirbęs policijoje uostamiesčio gyventojas įsitikinęs, jog pareigūnai nė nesistengia imtis darbo ir yra linkę nusikaltimus nuslėpti, kad turėtų kuo mažiau darbo. 2006 metų sausio 9 dieną V.Kinderis gavo žinią, kad išplėštas jo garažas Kaštonų gatvėje.

Dingo nemažai padangų, dviratis, dulkių siurblys, 20 litrų plastikinė talpa, pilna kuro, ir kitokių daiktų. Vyras suskaičiavo, kad apturėjo apie du tūkstančius litų nuostolio.

Tąkart vagys įsilaužė į daugybę garažų.

„Kai kartu su policininkais atvažiavome į įvykio vietą, žemę dengė plonas naktį iškritusio sniego sluoksnis. Nuo mano garažo driekėsi rogučių, kurias vagys taip pat pagrobė, pėdsakai, ryškiai matėsi vagių batų atspaudai. Ir ne specialistui buvo aišku, kad pasekę tais pėdsakais būtume galėję bent apytikriai sužinoti, kur nusikaltėliai nuvilko grobį. Tačiau pareigūnai į mano pasiūlymą numojo ranka. Pabandžiau eiti vienas. Radau pamestą siurblio vamzdį, supratau, kad pakeliui vagys buvo pametę ir vieną padangą”, – prisiminė V.Kinderis.

Kitą dieną kartu su apylinkės inspektoriumi vyras pasekė rogučių pėdsakais, kurie nuvedė iki valkatų pašiūrės. Jei prieš dieną joje dar ir galima buvo tikėtis rasti kokią žmogystą, tai tądien jų ir pėdos buvo ataušusios. Vagystės tyrimas tuo baigėsi.

Vėliau V.Kinderis girdėjo, kad buvo sulaikyta vagių gauja, siautėjusi šiaurinėje miesto dalyje, tačiau su grobimais iš garažų jų pareigūnai nesusiejo. Šiemet liepos 29-ąją, tai yra po dvejų metų ir septynių mėnesių, V.Kinderis buvo iškviestas į 2-ąjį policijos komisariatą apklausai. Neseniai į darbą priimta tyrėja negalėjo paaiškinti, kodėl taip ilgai delsta.

Pažino skriaudikus

Pernai vieną balandžio sekmadienį sutuoktiniai Tadas ir Danutė Jančiauskai grįžo iš sodo. Garažų bendriojoje Joniškės gatvėje jie ketino palikti automobilio priekabą. Kai poros automobilis suko į antrąjį garažo aukštą, kelią pastojo būrys vaikinų. Vairuotojas paspaudė garso signalą. Paaugliai nenoromis pasitraukė. Kai mašina sustojo prie garažo vartų, prie sutuoktinių atskubėjo tie patys jaunuoliai ir užsipuolė 63 metų T.Jančiauską.

Įsiutę paaugliai čiupo iš priekabos atsarginį ratą ir tėškė jį į automobilio stogą. Mašina buvo apibraižyta ir deformuota.

Sutuoktiniai suskubo ieškoti savo telefonų, norėdami iškviesti policiją. D.Jančiauskienė pamatė, kaip prie jos prišoko du jaunuoliai. Vienas jų bandė išgriebti iš rankų telefoną. Moteris paslėpė jį striukės kišenėje ir užtraukė užtrauktuką. Tačiau tai jos neišgelbėjo nuo smurto. Vaikigaliai tampė ją už plaukų, daužė, tąsė, mušė. D.Jančiauskienė neteko sąmonės. Tąkart sumuštas buvo ir moters vyras.

Po poros dienų jaunieji nusikaltėliai buvo sulaikyti. Abu nukentėjusieji atpažino skriaudikus.

Netrukus į Jančiauskų laiptinę sugužėjo gal 15 agresyviai nusiteikusių paauglių gauja. Sutuoktinių nebuvo namuose. Neprašyti svečiai klausinėjo kaimynų, kur rasti pensininkų porą, ir net reikalavo pasakyti, kur gyvena jų vaikai. Iš vaikinų elgesio nebuvo panašu, kad jie atėjo atsiprašyti.

Nors nuo nusikaltimo praėjo daugiau nei metai, bylos likimas Jančiauskams nežinomas.

Nebyliai terorizuoja

Dar viena klaipėdietė, kurios pavardė redakcijai žinoma, ne tik nesulaukia atpildo skriaudikui, bet ir toliau išgyvena psichologinį nusikaltėlio terorą.

Pernai rugsėjo mėnesį per penkiasdešimtmetį perkopusi moteris buvo užpulta Žvejybos uosto rajone tiesiog gatvėje. Jaunas vyras smogė jai per sprandą ir nuplėšė nuo kaklo auksinę grandinėlę. Apie nusikaltimą moteris pranešė 3-iojo policijos komisariato budėtojui.

Po dienos plėšiką moters šeima pamatė turgavietėje. Iškviesti policijos patruliai sulaikė įtariamąjį ir jo draugus. Tačiau iš komisariato kaltininkas išėjo anksčiau nei nukentėjusios moters šeima. Čia pat prie policijos durų plėšikas pagrasino jiems susidorojimu. Netrukus sukaks metai nuo nusikaltimo įvykdymo, tačiau ir šiandien klaipėdietė nežino, kaip pareigūnams sekasi tirti jos apiplėšimo ir sužalojimo bylą. Užtat ji beveik kasdien sutinka savo skriaudiką. Jaunas vyras įžūliai seka ją akimis, lydi iki pat namų bei gestais duoda suprasti, kad nusikaltėlis ją atsimena.

Kai moteris pasiteiravo, kas nuveikta tiriant bylą, iš viršininko sužinojo, kad vos ne tą pačią dieną ieškodami pagrobtos grandinėlės pareigūnai apsilankė visuose miesto lombarduose. Tačiau pati užsukusi į Žvejybos uosto rajone veikiančią supirktuvę išgirdo darbuotojo repliką, neva policininkai čia nėra buvoję jau gal dešimtmetis.

Moteris teigė nebetikinti, kad iš policijos gali sulaukti pagalbos.

Sulaukė senaties

Uostamiesčio policijos pareigūnus bei miesto apylinkės prokurorus slegia kelios dešimtys neišaiškintų nusikaltimų. Miesto vyriausiojo prokuroro Giedriaus Danėliaus duomenimis, šių metų sausį 30566 bylos buvo nebaigtos tirti. Susirūpinę tokia statistika pareigūnai ėmėsi kuopti seifus. Iki liepos 1-osios šis skaičius sumažėjo iki 29800 bylų. Maždaug pusaštunto šimto nusikaltimų tirti nebereikės dėl senaties. Pareigūnai džiaugiasi sustabdę neištirtų nusikaltimų augimą. Anot statistikos, daugiau nei 80 procentų visų nusikaltimų: smulkios vagystės iš automobilių, kišenvagystės, mobiliųjų telefonų grobimas.

V.Kinderis įsitikinęs, kad pareigūnams trūksta ne tik noro sąžiningai atlikti savo darbą, bet ir kontrolės, o dar daugiau – kompetencijos. Juk didelė dalis policijos pareigūnų yra baigę nesunkiai įveikiamus pedagogikos mokslus.

Šiuo metu uostamiesčio policijoje trūksta 4 tyrėjų, dar 15 šį darbą dirbančių pareigūnių išleistos motinystės atostogų. Įstatymas neleidžia į jų vietą priimti kitus žmones. Klaipėdos policijos viršininkas Benonas Ivanauskas dėstė kitas priežastis. Jis teigė, jog gaišaties dėl nusikaltimų tyrimo negalima pateisinti darbuotojų trūkumu, tačiau šis faktorius neabejotinai svarbus. Nemaža dalis pareigūnų studijuoja, tad kasmet juos tenka išleisti papildomų mokymosi atostogų.

„Kiekvienas atvejis skirtingas ir nagrinėtinas atskirai, – apie ilgai tiriamas bylas kalbėjo B.Ivanauskas. – Neretai tyrimas užsitęsia dėl ilgai trunkančių ekspertizių. Kita priežastis – pritrūksta įtariamojo kaltės įrodymų. O didžioji dauguma bylų lieka neištirta todėl, kad nepavyksta rasti kaltininko.”

Neseniai Klaipėdos miesto apylinkės prokuratūrai pradėjęs vadovauti G.Danėlius bei prieš porą mėnesių paskirtas Nusikaltimų tyrimo tarnybos vadovu Mindaugas Petrusevičius ketina iškuopti Augėjo arklidėmis tapusią nebaigtų bylų šūsnį. Šį darbą jie pradėjo nurodę baigti tirti kiekvieną bylą per du mėnesius, jeigu nustatytas įtariamasis. Imtasi ir kitų būdų problemai spręsti, tačiau miesto gyventojams svarbiau kuo greičiau pajusti, kad Klaipėdoje vis saugiau gyventi.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Lietuvoje su žyma , , , , , , , , , , , , , , .

1 atsiliepimas į "Kaltininkai tyčiojasi iš aukų"

  1. Nijole

    Kas gali pasakyti –kur eina musu tauta. Atsakymas- i prazuti, nes jaunimas Lietuvoje jau issigimes. Nera Lietuvoje istatymu,ginanciu zmogaus teises. Pirmiausia del istatymu nebuvimo — kalta musu vyriausybe. Protingi lietuviai paliko Lietuva ir rado ramybe bei geresni gyvenima svetur, geda , kad Lietuva nusirito zemyn priesakyje su issigimusia vyriausybe.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.