Lietuva – atsarginis JAV variantas?

JAV neatmeta galimybės mūsų šalyje dislokuoti savo priešraketinės gynybos skydo elementus, nors atsakingi Lietuvos pareigūnai dievagojasi, kad jokios derybos nevyksta.

Prieš dvi dienas nuskambėjusi Pentagono spaudos sekretoriaus Geoffo Morrellio frazė apie galimybę JAV priešraketinės gynybos (PRG) skydą dislokuoti ne Lenkijoje, o Lietuvoje, įgauna vis didesnį tarptautinį atgarsį.

„Vis dar tikimės susitarti su Lenkija, tačiau visada kartojome – esama ir kitų galimybių. Yra keletas Europos valstybių, kurios galėtų priimti JAV raketų gaudytuvų bazę. Lietuva – viena jų”, – pareiškė Pentagono spaudos sekretorius.

Lenkijos liudijimas

Situaciją dar paaštrino Lenkijos užsienio reikalų viceministras Witoldas Waszczykowskis, atsakingas už derybas su JAV. Jis teigė, kad derybos vyksta būtent Lietuvos iniciatyva.

„Galiu patvirtinti, kad JAV kalbasi su Lietuva dėl galimybės PRG skydo elementus dislokuoti jos teritorijoje. Lietuvos gynybos ministras pats tai pasiūlė gegužę, ir Lenkija apie tai žino”, – pareiškė Lenkijos atstovas.

Lietuvos oficialūs pareigūnai aiškina, kad oficialios derybos su JAV nevyksta. „Oficialios derybos dėl šio projekto nevyksta. Neoficialių pokalbių būna kasdien ir įvairiais lygiais”, – vakar kalbėjo užsienio reikalų ministras Petras Vaitiekūnas.

Krašto apsaugos ministras Juozas Olekas – kiek atviresnis. Jo teigimu, jeigu JAV pateiktų siūlymą Lietuvoje dislokuoti PRG sistemos elementus, Vilnius jį svarstytų, tačiau kol kas tikimasi, kad Vašingtonas sėkmingai susitars su Lenkija.

Pentagono ir Varšuvos atviravimus užglaistyti bando ne tik Lietuvos, bet ir Amerikos pareigūnai. JAV valstybės departamento atstovas spaudai Tomas Casey patikino, kad su Lietuva vyko tik bendri pokalbiai.

Dar svarsto

Iki šiol oficialiai teigta, kad Vašingtono kuriamo PRG skydo elementai, turintys apsaugoti JAV nuo tokių šalių kaip Iranas ar Šiaurės Korėja keliamo pavojaus, bus dislokuoti Čekijoje ir Lenkijoje.

Čekija gegužės viduryje oficialiai patvirtino sutinkanti, kad jos teritorijoje būtų dislokuotas priešraketinis radaras. Su Lenkija deramasi dėl galimybės dislokuoti raketų gaudytuvų bazę.

Vašingtonas nori Lenkijoje iki 2012-2013 metų įrengti specialias aikšteles 10-čiai raketų gaudytuvų. Lenkija reikalauja, kad JAV už tai padėtų atnaujinti šalies oro gynybos sistemas – investicijų kaina, kaip teigiama, siektų kelis milijardus dolerių.

Dar prieš kelis mėnesius Lenkijos dienraštis „Gazeta Wyborcza” pranešė, kad derybos – ties žlugimo riba. Esą Lenkiją piktina tai, kad JAV ignoruoja lenkų pageidavimus padėti modernizuojant oro gynybos sistemą, o amerikiečių derybininkų pasiūlymų tonas – labai arogantiškas.

Paramos JAV projektui nereiškia ir Lenkijos visuomenė. Prieš kurį laiką atliktos apklausos duomenimis, skydo įkurdinimui šalies teritorijoje pritarė vos 33 proc. lenkų, 52 proc. buvo „prieš”.

Priešiška pozicija

Lenkai neslepia nerimaujantys, kad PRG skydo dislokavimas jų šalyje dar labiau pablogins šalies santykius su Rusija. Maskva, radusi ir sąjungininkę – Kiniją, nepaliauja kartojusi, kad šios sistemos elementų dislokavimas Europoje yra pavojus jos nacionaliniam saugumui.

Dar šių metų pradžioje iš Rusijos pasigirdo pranešimų, kad Kremlius planuoja pakeisti kariuomenės išdėstymą su Lietuva besiribojančioje Kaliningrado srityje, taip atsakydamas į galimą JAV priešraketinės gynybos sistemos plėtojimą Rytų Europoje. Svarstyta, kad Kaliningrade būtų dislokuoti operatyviniai taktiniai raketų kompleksai „Iskander”, taip pat taktinis branduolinis ginklas.

Tai, kad Rusijos negali nejaudinti aplinkybė, jog Baltieji rūmai Lietuvą gali svarstyti kaip alternatyvą Lenkijai įrengiant PRG skydo elementus, vakar pareiškė Rusijos Valstybės Dūmos Užsienio reikalų komiteto vadovas Konstantinas Kosačiovas. „Regis, štai taip, mažais žingsneliais, jie nori peržengti „raudonąją liniją”, už kurios prasideda grėsmė mūsų nacionaliniam saugumui. O natūralus mūsų nerimas kaip visada bus pateikiamas kaip agresija kaimynų atžvilgiu”, – sakė K.Kosačiovas.

Spaudimas sąjungininkams

Politikos apžvalgininkas Kęstutis Girnius mano, kad žinios apie tariamas JAV derybas su Lietuva dėl PRG skydo dislokavimo jos teritorijoje – galima spaudimo priemonė JAV derybose su Lenkija.

„Amerikai daug svarbiau gauti leidimą dislokuoti PRG skydą Lenkijoje”, – agentūrai BNS sakė K.Girnius.

Jo manymu, žlugus šioms deryboms, alternatyvi vieta skydui dislokuoti galėtų būti Šiaurės Europa, Baltijos šalys ar konkrečiai – Lietuva. Lietuvos pasirinkimas, viena vertus, reikštų didžiulę JAV finansinę bei politinę paramą, kita vertus – užtrauktų ir nemažų problemų.

„Taptume Amerikos pinigų ir meilės favoritu, nors didelės šalies meilė nelabai pastovi. O didysis minusas – aiškiai patektume į Rusijos akiratį kaip beveik visada pasiryžę pritarti bet kokioms JAV priemonėms. Viską apibendrinus būtų didžiulė tikimybė, kad taptume Rusijos pirmuoju ar antruoju priešu”, – kalbėjo K.Girnius.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Lietuvoje su žyma , , , , , , , , , , .

3 atsiliepimai į "Lietuva – atsarginis JAV variantas?"

  1. oioi

    O ko tikites?Amerikonai tam Adamku ir ikiso i prezidentus,kad cia galetu statytis priesraketines bazes.Ko gero Siauliai vel taps uzdaru miestu-antras pentagonas,nes gamyba mieste nekuriama ir neleidzia miesto valdzia kurtis verslininkams-gamybininkams,tik prekybininkams.Kiek buvo gamyklu,visos kazkaip stebuklingai bankrutavo,nors gamyba buvo vykdoma pilnu tempu,kaip pavyzdys- Odu gamykla Stumbras.Gamykla nuverte ir jos vietoje pastate darzine- prekybos-pramogu centra TILZE.Kiek dar Lietuvoje bus statomos tos be isvaizdos,jokio grozio,jokios architekturos skardines dezutes.Nuvaziuoji i Latvija malonu ziureti,nes tu dezuciu vietoje graziu pastatu nestatoma ir seni pastatai negriaunami.Latvijos Seimas graziame senoviniame pastate ir jie nemeto pinigu,kad pasistatyti stiklinius tunelius pereiti per kiema.!!!!!! O musu ponai…….

  2. DEW

    Adamkus daugiau linkęs Amerikos pusėn.

  3. TIKRAI TAPTUME RUSIJOS PIRMUOJU IR ANTRUOJU PRIESU.LIETUVAI REIKIA SUSIMASTYTI

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.