G.Petriko byla: kaltinimai prokurorui

Prie suskilusios geldos likę Kauno holdingo kompanijos (KHK) kreditoriai to laukė 13 metų – vakar Kauno apygardos teisme pagaliau atversta baudžiamoji byla, kurioje buvęs EBSW koncerno prezidentas ir KHK steigėjas, akcininkas bei Stebėtojų tarybos narys Gintaras Petrikas kaltinamas organizavęs didelės vertės turto iššvaistymą.

Iš daugiau kaip 80 mln. litų, kuriuos KHK liko skolinga indėlininkams, G.Petrikui pateiktame kaltinime teliko 24 mln. 227 tūkstančiai. Didesniąją dalį indėlių prieš 5 metus tas pats Kauno apygardos teismas, nagrinėjęs penkių G.Petriko verslo dalininkų bylą, nurašė verslo rizikai. Reali laisvės atėmimo bausmė tada skirta tik indėlius iš gyventojų rinkusios bendrovės valdybos pirmininkui Valdui Krasnickui. Įskaičiavus į bausmę nelaisvėje iki nuosprendžio išbūtą laiką, pritaikius Lietuvos Konstitucijos 10-mečio proga priimtą amnestiją bei atsižvelgus į gerą nuteistojo elgesį už grotų, po kelių mėnesių jis jau buvo paleistas į laisvę.

Mįslingi nežinomieji

Ir vakar pradėtoje nagrinėti G.Petriko byloje kaltinimą palaiko tas pats Kauno apygardos prokuratūros, įsikūrusios už 1 mln. litų iš antrinės EBSW kompanijos pirktame pastate, prokuroras Zenas//// Leonavičius. Minėtas sandėris įvyko likus vos keliems mėnesiams iki šios bylos iškėlimo.

G.Petrikui pateikto kaltinimo esmė – jis parengė nusikalstamos veikos planą, pagal kurį per 2 indėlių rinkimo iš gyventojų metus buvo iššvaistytos milijoninės sumos. Tyrimo metu nustatyta, kam buvo pervesta daugiau kaip 21 mln. litų (ilgame sąraše – ne vieno prieštaringai vertinamo verslininko pavardės). Kur dingo dar apie 3 mln. litų, nenustatyta.

Pasak KHK likvidacinės komisijos pirmininko įgaliotojo atstovo teisme – UAB „Valeksa” administratoriaus Michalo Rokickio, iš daugiau kaip 15 tūkst. asmenų, praradusių savo pinigus, apie 150 nustatyti nepavyko.

Nukentėjusieji įsižeidę

Kitaip nei tuo pačiu metu Vilniaus apygardos teisme nagrinėjamoje Lietuvos valstybinio komercinio banko (LVKB) turto iššvaistymo byloje, KHK byloje G.Petrikui nepareikštas joks civilinis ieškinys. Prokurorų nuomone, šis klausimas jau išspręstas. Turėta galvoje ankstesnė byla, kurioje, G.Petrikui pabėgus į užsienį, buvo teisiami jo verslo partneriai.

Iškėlus KHK bankroto bylą, dar nebankrutavusios EBSW įmonės turėjo turto, kurio vertė 68 mln. litų. Tačiau pavyko prisiteisti tik 5 proc. šios sumos. Pasak M.Rokickio, didesnę dalį to, kas prisiteista, pasiėmė valstybė – įvairių mokesčių bei socialinių įmokų pavidalu. Likusius 804 tūkst. teko dalyti daugiau kaip 15 tūkst. nuskriaustųjų – už KHK paskolintą 1 litą tegalėta grąžinti mažiau nei 1 centą. Dalis įžeistų pasijutusių indėlininkų atsisakė atsiimti šiuos grašius. „Jau keleri metai bandome atsikratyti tų kelių šimtų tūkstančių, tačiau valstybė jų neima”, – motyvuodamas teismo sprendimu, guodėsi LŽ M.Rokickis.

Buvęs KHK indėlininkų atstovas Kazimieras Jonas Jocius, įkūręs Socialinio teisingumo sąjungą, vakar bandė įteikti teismui civilinį ieškinį dėl patirtos neturtinės (moralinės) žalos. Šį kartą atstovaudamas tik sau, jis prašė priteisti 50 tūkst. litų.

Vilniaus šešėlis

Kliuvo nuo K.Jociaus ir prokurorui, atsisakiusiam atstovauti jo interesams, dėl ko jis yra padavęs valstybę bei prokuratūrą į teismą, ir pačiam teismui, kurį palygino su Sausio 13-ąją žmones traiškiusiais tankais. Bylą nagrinėjantis teisėjas Kęstutis Dargužis grąžino K.Jociaus ieškinį nenagrinėtą, motyvuodamas tuo, kad prokuroro valia, ką pripažinti teismo proceso dalyviais.

Stebėdamas, kaip prokuroras daromas didesniu kaltinamuoju už jį patį, G.Petrikas šypsojosi. Pagarsinus kaltinamąjį aktą, savo kaltės jis nepripažino.

Prokurorai yra areštavę viename Latvijos banke G.Petrikui priklausančią sąskaitą – apie 150 tūkst. JAV dolerių. Tačiau į ją gali pretenduoti tik LVKB teises perėmęs Turto bankas, Vilniaus apygardos teismo nagrinėjamoje byloje siekiantis prisiteisti iš G.Petriko 18 mln. litų (prie iššvaistytų 16 mln. litų priskaičiuotos ir palūkanos, ir delspinigiai).

Ir Kauno byloje G.Petrikas bei jo advokatas Gintaras Černiauskas bandė laikytis tos pačios taktikos kaip Vilniaus byloje – duoti parodymus tik po visų liudytojų, kurių yra apie 50, apklausos. Neva pirminiai jų parodymai, duoti G.Petrikui pasislėpus, skiriasi nuo dabartinių. Teismui nusprendus pradėti bylos nagrinėjimą nuo kaltinamojo apklausos, G.Petrikas duoti parodymus atsisakė.

Bausmė jau atlikta?

Pesimistų nuomone, gresiančią bausmę G.Petrikas jau atlikęs. Pirma, kaip ir buvę verslo partneriai, jis teisiamas ne pagal EBSW klestėjimo laikotarpiu galiojusius įstatymus, bet pagal 2003 metais įsigaliojusį naująjį Baudžiamąjį kodeksą, sušvelninusį už didelės vertės turto iššvaistymą grėsusią bausmę nuo 10 iki 7 metų. Antra, jam turi būti taikoma amnestija.

Ne už kalnų ir senaties terminas. Nors besislapstant praleisti metai į senaties terminą ir neįskaičiuojami, Baudžiamasis kodeksas teigia, kad asmuo negali būti nuteistas už nusikaltimą, jeigu nuo jo padarymo praėjo 15 metų. (Tik tyčinio nužudymo atveju – 20.)

Tęstinio nusikaltimo atveju, kaip yra šį kartą, laikas pradedamas skaičiuoti nuo nusikaltimo užbaigimo. Prokurorų duomenimis, KHK nustojo rinkti indėlius 1995-ųjų pavasarį. Vadinasi, iki senaties šioje byloje liko mažiau kaip 2 metai. Ankstesnė beveik 8 kartus storesnė KHK turto iššvaistymo byla dėl kaltinamųjų bei advokatų ligų nagrinėta 5 metus.

Optimistai viliasi, kad šį kartą taip nebus. Motyvuojama ne tik mažesniu teismo proceso dalyvių skaičiumi, bet ir nuo sausio 1-osios įsigaliojusiu nauju ligų, galinčių atleisti nuo dalyvavimo bylos nagrinėjime teisme, sąrašu.

Maksimali G.Petrikui gresianti bausmė – 7 metai. Dažniausiai skiriamas vidurkis. Lengvinančių aplinkybių kaip ir nėra (G.Petrikas neprisipažįsta, nėra niekam savanoriškai atlyginęs žalos). Sunkinanti – nusikaltimas padarytas su bendrininkais. Tačiau, Lietuvos prašymu sulaikytas JAV, jis praleido vietos kalėjime 3 metus ir 4 mėnesius. Jie, kaip ir nelaisvėje iki pabėgimo išbūti 4 mėnesiai, turi būti įskaityti į bausmę.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Justicija su žyma , , , , , , , , , , , , , .

2 atsiliepimai į "G.Petriko byla: kaltinimai prokurorui"

  1. TIE NUKENTEJUSIEJI

    💡 gali isizeidineti kiek tik nori,tam petrikui DZIN pinigeliu jau ooij kaip senai nebera,petrikas senai viska uzmirso,o jus lendate su savo pretenzijomis ir neduodate tookiam dooram petrikui ramiai gyventi,teisiasi,kazko tikisi,nereikejo jums patiems su savo tukstanciais prie jo ir to banko listi,o kas bus siandien?manau nieko gero,petrikas rekia akis isvertes,kad jis nekaltas ir aplamai nieko nesupranta

  2. nu ka galiu pasakyt

    PYZDEC

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.