Trokšta susitikti su popiežiumi

Italijoje ir Vatikane tikrą sumaištį sukėlė Irano prezidento noras gauti audienciją pas Romos popiežių.

Mahmoudas Ahmadinejadas, kaip tikras politinis ciklonas nori užgriūti Romą. Būtent jo atvykimas kitą savaitę taps didžiausia Italijos sostinėje vyksiančio Jungtinių Tautų Maisto produktų ir žemės ūkio organizacijos (FAO) viršūnių susitikimo intriga. Tai būtų pirmas Irano prezidento vizitas į Europos Sąjungos valstybės sostinę, o taip pat ir į Vakarus, nelaikant jo kelionės į Niujorke vykusią Jungtinių Tautų Generalinę asamblėją.

M.Ahmadinejadas atvyks į Italiją kaip delegacijos, kurią sudaro Irano užsienio reikalų ir žemės ūkio ministrai, dešimtys parlamento deputatų bei Irano valstybinių įstaigų administracijos darbuotojų, vadovas.

FAO viršūnių susitikimas bus skiriamas labai rimtai ir delikačiai problemai – birželio 3-5 dienomis Romoje valstybių vadovai aptars klimato kaitos ir bioenergetikos iššūkius aprūpinti pasaulį maisto produktais, t.y. pirmiausia kalbės apie maisto produktų kainas, smarkiai pakilusias dėl naftos kainų didėjimo, kas lemia tai, kad neturtingiausiems pasaulio žmonės jau gresia badas.

Susitikimas dar neprasidėjo, o Italijos valdžios institucijose jau kilo tikra audra. Mat Irano prezidentas nori susitikti ne tik su Italijos premjeru Silvio Berlusconi, bet ir su Romos popiežiumi. „Sumaištį kelią tai, kad Irano atstovybė Vatikane gavo griežtą nurodymą padaryti viską, kad Benediktas XVI suteiktų Ahmadinejadui audienciją. Irano prezidentas norėtų supažindinti Šventąjį tėvą su savo idėjomis ir savo šalies pozicija svarbiausiais dabarties klausimais”, – laikraščiui „la Repubblica” sakė vienas diplomatas. Tą patvirtino ir Irano ambasadorius Romoje Abolfazas Zohrevandas: „Tikiuosi, kad tarptautinė visuomenė išgirs prezidento Ahmadinejado kreipimąsi. Prezidentas yra įsitikinęs, kad į dabartinį pasaulio scenarijų būtina įrašyti rimtų pakeitimų. Valstybės turi dirbti kartu, kad išspręstų tokius rimtus klausimus, kaip maisto produktų kainų kilimas”.

Italijai ir Vatikanui kilo tikra dilema – sunku užmegzti kontaktą su lyderiu, kuris paskutinius kelerius metus nuolat kalba apie Izraelio sunaikinimą. Bet taip pat sunku, atsisakyti kontakto su šiitiško Irano vadovu, kuris tapo karingiausio islamo simboliu ir svarbiausiu veikiančiu asmeniu Artimųjų Rytų politiniame žaidime. „Įdomu, kaip J.Ratzingerio valdomam Vatikanui pavyks išsisukti nuo susitikimo su M.Ahmadinejadu ir jo ajatolomis jų neįžeidus?”, – klausia Italijos spauda.

Užtat S.Berlusconi jau nustatė savo liniją: Iranas yra pagrindinis žaidėjas pasaulio politiniame diplomatiniame žaidime ir jo ignoruoti negalima. Romą ir Vašingtoną suartino būtent Irano branduolinė programa. Jei Romano Prodi ir jo užsienio reikalų ministras Massimo D”Alema demonstravo „atsiribojimą” nuo Irano, tai S.Berlusconi ir Franco Frattini pasirinko poziciją panašią į amerikiečių. Dar ir dėl to, kad Italija kartu su nuolatiniais Jungtinių tautų Saugumo tarybos nariais bei Vokietija galėtų spręsti, kokia bus pasaulio politika Irano atžvilgiu. Todėl S.Berlusconi susitikdamas su M.Ahmadinejadu bus labai mandagus – paspaus jam ranką, plačiai nusišypsos, bet nesusitiks su juo akis į akį. Kad Teheranas lengviau suvirškintų Italijos premjero nenorą su juo asmeniškai susitikti, Irano ambasadorių net sutiko priimti Italijos užsienio reikalų ministras F.Frattini.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Pasaulyje su žyma , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.